POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [10.10.2019, 10:30:27] • zachodniopomorskie

Europejska nagroda „Regio Stars” dla Pomorza Zachodniego. Projekt „Dobre wsparcie” zwyciężył

Europejska nagroda „Regio Stars” dla Pomorza Zachodniego. Projekt „Dobre wsparcie” zwyciężył

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” zwyciężył w konkursie Komisji Europejskiej „Regio Stars 2019”. Wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej doceniono w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa. To duże wyróżnienie i sukces!

Każdego roku Komisja Europejska nagradza projekty finansowane z unijnych funduszy, które proponują nowe podejścia do rozwoju regionalnego. W tym roku wśród 199 zgłoszonych projektów z całej Europy do finału jury wybrało 24 przedsięwzięcia. Społeczny projekt z Pomorza Zachodniego jako jedyny z Polski znalazł się w tym gronie i zwyciężył w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa

– To bardzo duże wyróżnienie i sukces. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Cieszymy się, że Komisja Europejska dostrzegła nasze działania. To bardzo budujące, ale najcenniejsze jest to, że zdobyliśmy zaufanie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, przekonaliśmy, że warto korzystać z pomocy oferowanej przez „Dobre wsparcie” – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pomysł na realizację projektu, który tworzy ofertę usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych oraz ich rodzin zrodził się w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w styczniu 2018 r. Do wspólnej pracy zaproszono parterów: Fundację Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Współpraca zaowocowała otwarciem mieszkań wytchnieniowych w Szczecinie i Kołobrzegu, organizacją cyklicznych szkoleń dla opiekunów, dofinansowaniem remontów mieszkań czy rozwojem sąsiedzkich usług opiekuńczych. Wdrażany jest także system nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym telecentrum.

Mieszkania wytchnieniowe prowadzone są przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Organizacje zapewniają całodobową opiekę dziecku z niepełnosprawnością lub osobie dorosłej na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe czy potrzebę odpoczynku. W ramach wsparcia odbywają się zajęcia rehabilitacyjne oraz różne programy aktywizacyjne.

Działania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej obejmują kilka obszarów. To szkolenia dla opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. Prowadzone są one w specjalnie przygotowanym mieszkaniu przy ulicy Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. ROPS oferuje również indywidualne poradnictwo architektoniczne. W Ośrodku dowiemy się, jak dostosować konkretne mieszkania do potrzeb osoby niesamodzielnej. W przypadku dalszej kwalifikacji, wykonywany jest projekt architektoniczny oraz remont. ROPS odpowiada także za stworzenie Regionalnego Portalu Informacyjno-Doradczego wraz z bazą dostępności obiektów użyteczności publicznej (baza wiedzy: dobrewsparcie.wzp.pl).

Ważną częścią projektu jest wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (np. telecentrum) oraz dofinansowanie remontów mieszkań osób zależnych, by likwidować bariery architektoniczne. Za tę część odpowiada Fundacja Nauka dla Środowiska, lider projektu. Organizacja przygotowuje aplikację w formie funkcjonalnego i przejrzystego kalendarza. Z rozwiązania skorzystają np. firmy opiekuńcze oraz ośrodki pomocy społecznej świadczące usługi opiekuńcze.

Wspólne działania projektowe „Dobrego wsparcia” zostały także zauważone w innym konkursie. W lipcu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego został nominowany do nagrody „Innowacje w Polityce 2019” w kategorii jakość życia. Kandydaturę Olgierda Geblewicza wskazali mieszkańcy Pomorza Zachodniego, którzy docenili pomoc oferowaną w mieszkaniach wytchnieniowych.To także niemały sukces, ponieważ spośród 402 zgłoszonych projektów z całej Europy, jury składające się z tysiąca Europejczyków wybrało 80 finalistów. W tym dziewięć projektów z Polski.

– W regionie, w Polsce realizuje się wiele ważnych społecznie projektów, dofinansowanych ze środków UE, ale nasz wyróżnia się trzema cechami. Po pierwsze jest to kompleksowość działań. Oferujemy wysokiej jakości usługi szyte na miarę poszczególnych osób i rodzin. Nie osiągnęlibyśmy tego bez drugiego filaru, a więc partnerskiej współpracy administracji z organizacjami pozarządowymi. I po trzecie najważniejsze, udało nam się zdobyć zaufanie mieszkańców. Po kolejnym spotkaniu z beneficjentem, mailu z podziękowaniami za konkretną pomoc, mam wrażenie, że nie tylko rozwiązujemy dany problem życiowy, ale że przywracamy należne miejsce samorządowi. Przywracamy wiarę i zaufanie do służb publicznych i społecznych w regionie – mówi dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.

Projekt „Dobre wsparcie” realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w wysokości ponad 8,5 mln zł. Wsparciem ma zostać objętych łącznie 600 osób z województwa zachodniopomorskiego. Jest realizowany od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■