iswinoujscie.pl • Poniedziałek [14.10.2019, 07:52:15] • Świnoujście
Odtłuszczą i odmalują. Prace zależą od pogody

fot. Andrzej Ryfczyński
Wygląda na to, że nic się nie dzieje. Urząd Morski zapewnia jednak, że jest inaczej. Świnoujski wiatrak ma być wyremontowany do końca października.
- Prace remontowe stawy Młyny odbywają się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i powinny zakończyć się 31 października br. – informuje Joanna Butrym z sekretariatu Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Remont odbywa się na zewnątrz i wewnątrz wieżyczki „Wiatraka”, co jest uzależnione między innymi od pogody.
Koszt inwestycji to 178 tys. zł. Prace wykonuje wyłonione w przetargu szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego ‘’Odra 3’’.
Zamówienie obejmuje: wycięcie skorodowanych elementów poszycia, wykonanie nowych kratek i kanałów wentylacyjnych na wzór uprzednio usuniętych, oczyszczenie powierzchni z rdzy, zgorzeliny i starej farby, odtłuszczanie, malowanie, obustronną wymianę okitowania szyb okien laterny, uzupełnienie w trzech miejscach ubytków w posadzce, demontaż tabliczki informacyjnej Urzędu Morskiego w Szczecinie i zawieszenie nowej.

fot. Sławomir Ryfczyński
Ten sam wykonawca wygrał też przetarg na remont stawy cyplowej na wyspie Mielin.
Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Wraz ze stawą „Galeriową” - jak informuje Urząd Morski w Szczecinie – tworzy tzw. nabieżnik, którego światła są niezwykle istotnym, dla statków nawigujących na torze podejściowym, elementem wyznaczającym środek toru wodnego i muszą być dla statków dobrze widzialne z dużej odległości. Stawa ma konstrukcję murowaną wysokości 10,5 metra, a ustawiona jest na cokole z kamienia ciosanego, o wysokości ok. 1 metra. Całość przykryta jest daszkiem stożkowym. Na wysokości 2/3 wielkości budowli, na osi stalowej, zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mil morskich w nocy i 6 mil morskich w dzień.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Brawo Urzędnicy UM! 1.Przetargi na remont znaków nawigacyjnych proponuję ogłaszać jeszcze później niż to robicie, np, w październiku. 2. Przetargi rozstrzygajcie dokładniej czytaj jeszcze dłużej np w 3 m-ce. 3.Remonty najlepiej prowadzić jest między listopadem a kwietniem (farba nie zasycha na pędzlu). 4.Szkoda, że doświadczony Dyrektor d/s Nawigacji idzie na emeryturę. 5.Najlepiej remonty powierzać firmom, które jeszcze ani razu nie robiły takiej roboty. I to jest piątka Kozłowskiego
Wygląda teraz dużo lepiej niż zawsze. Jak prawdziwy stary i zabytkowy budynek a nie biała plastikowa atrapa wiatraka jak w Disneylandzie..
Szanowni dyskutanci - niestety formalnie nie macie racji. Zgodnie z prawem, mimo pragmatyzmu, granicą morskich wód wewnętrznych jest granica portu Szczecin. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, to prawnie wewnętrzne wody morskie sięgają do Szczecina.
Dlaczego najprostsze prace w Świnoujściu ciągną sie miesiacami ?
11:28:14 - Zalew Szczeciński!? A kto powiedział, że Szczecin leży nad morzem!? Ano ten, który może żądać by wybudowano tunel w Ś-ciu, a nie most, bo most by ograniczał wpływanie wielkich jednostek do portu w Szczecinie. Ktoś kto może Ś-ciu narzucić takie żądania zwalając przy tym w przyszłości na Ś-cie koszta budowy i utrzymania tunelu i promów, bo z chwilą wybudowania tunelu będzie to nasz problem a nie budżetu państwa. Do portu w Szczecinie będą więc mogły wpływać wieeelkie statki, państwo polskie nie będzie już musiało łożyć na maleńkie promy kursujące po kanale, nasze miasto będzie musialo co roku wykładać około 30 milionów na promy i drugie tyle na tunel by" leżący" nad morzem port w Szczecinie mógł się nadal swobodnie rozwijać.
Po tym remoncie, to ten Wiatrak już długo nie postoi.
A ja myślałem że będą go ocieplać (termo izolacja)
Oczywiście, że cegła już dobrze nie wyschnie a farba zacznie odpadać już w przyszłym roku. Rozmiar prac a w szczególności problemy z demontażem ramion i osi oraz pogoda przerosły wykonawcę. A teraz za robotę weźmie się podwykonawca. Życzę powodzenia.
Widać, że tutaj też jełopy wzięły się za remont.
Dobrze by było, żeby te skrzydła się kręciły - jak przystało na wiatrak.
może ja się nie znam ale pozostawienie na już dość długi okres czasu odsłoniętych cegieł to chyba źle. Cegła się napije" słonej wody " i w następstwie szybciej ją szlag trafi pod powierzchnią nowej farby.a może się zakonserwuje? '
Odtłuszczanie ? o co chodzi z tym odtłuszczaniem ?
11:28:14 - Zalew Szczeciński!? A kto powiedział, że Szczecin leży nad morzem!?
Bóg, honor, ojczyzna.
Niedługo falochron zaleje woda. Zaleje też Zalew Szczeciński i okolice. Ten zachodni falochron należy przebudować na wyższy i dłuższy przynajmniej o 1 kilometr. Inaczej będzie katastrofa.
MALOWAC NA BIALO
Powinni ten Wiatrak przerobić na apartament. Ile metrów sześciennych się marnuje...
Kiedy powrócą ramiona wiatraka na swoje miejsce, zna ktoś datę, aby zdążyć jeszcze cyknąć fotę w obecnej postaci?
A komu się spieszy? Czas się nie liczy tylko jakość.