POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [22.05.2020, 13:55:29] • zachodniopomorskie

Sucho w lasach

Sucho w lasach

W lasach jest bardzo sucho. Wystarczy chwila nieuwagi, która może przyczyną do tragedii(fot. Organizator )

W lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie panuje obecnie średnie i wysokie zagrożenie pożarowe. Bezśnieżna i sucha zima oraz mało opadów wiosną spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest pracowity.

W maju wybuchły do tej pory 33 pożary o powierzchni 3,38 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 26 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom. Od początku roku w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano 132 pożarów na łącznej powierzchni 17,13 ha.

Leśnicy apelują przed nadchodzącym weekendem o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo. Leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasów można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20

W tym sezonie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie pracuje 56 obiektów wyposażonych w kamery i dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami.

Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.

W każdym z 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie uruchomione zostały Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów to niezwykle odpowiedzialna praca. To od ich pracy zależy bezpieczeństwo naszych lasów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [22.05.2020, 15:41:18] • [IP: 188.147.36.**]

Od ok.29IV do dziś w Ściu spadło 24 l/m2, to ok. połowa normy miesięcznej, po całkowicie suchym, bez opadów kwietniu.Niby to za mało, ale gdyby nie to, byłaby katastrofa. Ok.tydzien temu podglądałem opady w różnych regionach Polski, ponad normę padało raczej na pd, ale bywały regiony z troche mniejszymi opadami niż u nas. Mimo wszystko po potwornej suszy w maju zaczeło w Polsce padać - a w końcu kwietnia biskupi wzywali do modlitw o deszcz. Bez tych majowych byłoby gorzej niż 2 lata temu, gdy susza zaczęła się w końcu maja a nie od pocz.kwietnia, czyli gdy wiosną rośliny" startują". Pietruszka korzeniowa znowu by kosztowała jak egzotyczne owoce, nawet więcej - już nie 16 zl jak w 2018, lecz 25/kg (dziś kosztuje 5-6 zł).

Gość • Piątek [22.05.2020, 14:50:21] • [IP: 80.155.21.***]

Pożary były, są i będą.

Gość • Piątek [22.05.2020, 14:00:38] • [IP: 83.137.6.***]

BRAKUJE GRUNTÓW DEWELOPEROM?

Oglądasz 1-3 z 3
■ W środę. Przerwa w dostawie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że z uwagi na prowadzoną modernizację sieci wodociągowej, w środę 27 maja 2020r., w godzinach od 8.00 do 12.00, nastąpi przerwa w dostawie wody przy ulicy Grottgera ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■