POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.05.2020, 16:33:11] • zachodniopomorskie

Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z przedstawicielami Meklemburgii i Brandenburgii apelują o otwarcie granic

Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z przedstawicielami Meklemburgii i Brandenburgii apelują o otwarcie granic

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz po stronie polskiej, a po stronie niemieckiej sekretarze stanu Patrick Dahlemann z Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz dr Jutta Jahns-Böhm z Brandenburgii, zaapelowali do rządów polskiego i niemieckiego o wypracowanie rozwiązań dla pogranicza. Potrzebna jest mapa drogowa, konkretne daty otwarcia granic oraz procedury bezpieczeństwa. Do spotkania doszło na zamkniętej dla ruchu granicy w Rosówku.

- W pełni rozumiemy, to co się wydarzyło, ale mamy świadomość, że w chwili obecnej po obu stornach granicy sytuacja się mocno ustabilizowała. Dobrym ruchem było odmrożenie granicy dla pracowników transgranicznych, ale powinniśmy znać cały szczegółowy plan, mapę drogową dochodzenia do pełnego otwarcia. Rząd powinien podjąć działania, by uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie jak to, w Rosówku – wyjaśniał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ocenie marszałka konieczne jest jak najszybsze otwarcie małych przejść granicznych dla pracowników transgranicznych, tak by Ci nie musieli każdego dnia pokonywać kilkudziesięciu kilometrów w drodze do pracy. Potrzebne są również pilne działania dla małego ruchu turystycznego przygranicznego zważywszy, że w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz Brandenburgii ilość aktywnych chorych jest bardzo niewielka. W końcu, potrzebna jest wiedza, kiedy i na jakich zasadach będzie w pełni odmrażana granica polsko-niemiecka. Na te informacje czekają samorządowych, ale i przedsiębiorcy z sektora handlu czy usług, którzy muszą się przygotować do nowych obostrzeń.

Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z przedstawicielami Meklemburgii i Brandenburgii apelują o otwarcie granic

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

- Zdajemy sobie sprawę jakie problemy przeniosło zamknięcie granic. Wielu pracowników musi nadkładać kilometrów, by przekraczać jedyne przejście graniczne. Sytuacja nie będzie dobra, dopóki małe przejścia są zamknięte. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, wspieramy te dążenia – powiedziała dr Jutta Jahns-Böhm, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym.

- Podejmuję tą inicjatywę, która wyszła od Ciebie marszałku Olgierdzie i którą kierujemy do naszych rządów. Ten czas pandemii pokazał, ze tylko wspólnie jako Europejczycy możemy sobie poradzić w tym trudnym czasie. To dobry przykład jak takie sytuacje pokonywać – mówił Patrick Dahlemann, Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego.

Zarówno marszałek Olgierd Geblewicz jak i przedstawiciele Brandenburgii oraz Meklemburgi Pomorza Przedniego skierują do rządów polskiego i niemieckiego specjalne listy z apelem o jak najszybsze podjęcie powyższych działań.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [28.05.2020, 22:55:46] • [IP: 94.254.232.***]

Nie zgadzam się, epidemia jeszcze trwa i ma tendencję rosnącą

Gość • Wtorek [26.05.2020, 10:25:40] • [IP: 188.147.51.**]

A nie ma form apelowania na gruncie polskim? Koniecznie z Niemcem trzeba apelować do polskiego rządu?

Oglądasz 1-2 z 2
■ „Korytarz życia” nie tylko na drodze, ale także na plaży. Nie zabierajmy miejsca tym, którzy ratują życie i zdrowie ■ Gmina Miasto Świnoujście, w programie rządowym „Zdalna Szkoła + wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” pozyskała kolejne środki finansowe w wysokości 73 160,00 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup tabletów dla najbardziej potrzebujących uczniów naszego Miasta ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia ■ Bez dodatkowej dyskusji radni zaakceptowali plan ustalenia sieci projekty publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jak i sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych ■ ZGM po zmianach ma przejąć siedzibę Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wyspiańskiego 35 c. Na zmiany związane z przekształceniem oraz ulokowaniem w nowej siedzibie władze miasta przewidują czas do końca września ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rekompensaty dla spółki ZGM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu realizacji zadań własnych Gminy Miasto Świnoujście ■