POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [23.08.2020, 10:56:07] • Polska

Od 30 sierpnia korekta rozkładu jazdy pociągów

Od 30 sierpnia korekta rozkładu jazdy pociągów

fot. Sławomir Ryfczyński

W niedzielę, 30 sierpnia, zmieni się rozkład jazdy na kolei. Podróżni skorzystają z kolejnych efektów inwestycji zrealizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego, m. in. z ponad 30 nowych i zmodernizowanych peronów na ponad 30 stacjach i przystankach. Rozkład jazdy jest dostępny na portalpasazera.pl i stronach przewoźników. Korekta pozwala na sprawne przejazdy pociągów oraz kontynuowanie na torach wartych prawie 76 mld zł prac.

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 30 sierpnia do 7 listopada. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać dostępne możliwości linii kolejowych. Dla zrealizowania kolejnych inwestycji przewidziane są zmiany na sieci kolejowej. 85 proc. Krajowego Programu Krajowego o wartości 76 mld zł to projekty już zakończone i na zaawansowanym etapie realizacji. Dzięki inwestycjom kolej staje się dostępniejsza, bezpieczniejsza i coraz bardziej konkurencyjna.

Wygodniej w podróż po nowych torach z nowych peronów
Między Lublinem a Dęblinem pociągi pojadą po drugim zmodernizowanym torze. Tym samym na całym odcinku Lublin – Pilawa ruch będzie się odbywać po obu nowych torach. Dzięki temu pasażerowie skorzystają już ze wszystkich przebudowanych na trasie stacji i przystanków. Dzięki inwestycji czas podróży z Lublina do Dęblina skróci się o ok. 7 minut, a z Lublina do Warszawy o średnio 20 minut. Także 30 sierpnia powrócą pociągi na odcinek Otwock – Pilawa. Podróżni zyskają nowe perony na 3 stacjach i 6 przystankach.

Po wakacjach podróżni skorzystają już z trzech nowych peronów na stacji Rzeszów Główny. To efekt zakończenia prac na ostatnim peronie nr 3 oraz w przejściu podziemnym. Jesienią komfort i lepszą dostępność na stacji dopełnią windy i schody ruchome.

Podróżni między Krzyżem a Szczecinem na modernizowanej linii kolejowej Poznań – Szczecin skorzystają z sześciu nowych, dostępniejszych peronów. We wrześniu zostaną udostępnione perony w Choszcznie, Starym Klukomiu, Morzycy i Kolinie, a w październiku na przystanku Szczecin Zdunowo i stacji Reptowo.

Pozytywne zmiany czekają też w Koninie i Kole na linii nr 3 z Poznania do Warszawy. Podróżni w pełni zyskają zmodernizowane przejścia podziemne. Dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

W aglomeracji łódzkiej pasażerowie skorzystają z nowego peronu na przystanku Łódź Marysin. We wrześniu przystanek Łódź Stoki zyska nowe przejście podziemne dla pieszych z windą dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na przystanku Łódź Arturówek będzie dodatkowe dojście do peronu, a podróżni z rowerami zyskają ścieżkę rowerową. Podróże między Łodzią Widzewem a Zgierzem ułatwi nowoczesny system informacji pasażerskiej zamontowany na przystankach i infokioski.

Między Czachówkiem a Warką na odcinku Radom – Warszawa pociągi pojadą już po dwóch torach. Oznacza to większą przepustowość na trasie. Na pasażerów czekają przebudowane perony m. in. na przystankach Michalczew, Krężel, Sułkowice.

Pociągi wracają, po remontach sprawniejsze podróże koleją
Zakończenie prac na linii 27 Sierpc – Nasielsk, po przebudowie mostu oraz przepustu na szlaku Koziebrody – Raciąż, oznacza powrót pociągów na trasę. Bezpośrednio, bez przesiadek na autobusy, pojedziemy z Kłodzka do Wałbrzycha. Znów przyjmie pociągi odcinek Głuszyca – Wałbrzych Główny, zamknięty dla ruchu z powodu remontu tunelu kolejowego.

Kolejne etapy inwestycji dla lepszych podróży
Na odcinku Zgierz – Kutno za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Składy PKP Intercity z Łodzi do Kutna pojadą zmienioną trasą przez Koluszki i Łowicz. Pod koniec sierpnia ruszają roboty na jednotorowej linii na odcinku Zgierz – Ozorków – Łęczyca nr 16 w ramach modernizacji trasy Łódź – Kutno.

Od 10 września na odcinkach Kraków – Zakopane oraz Sucha Beskidzka – Szaflary za pociągi PKP Intercity i POLREGIO będą kursować autobusy. Utrzymana pozostaje komunikacja zastępcza dla pociągów POLREGIO na odcinku Kraków Płaszów – Bielsko Biała na linii nr 117. Po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii do Zakopanego, m.in. od Chabówki do Zakopanego. Rozpoczną się też prace na linii z Suchej Beskidzkiej do Chabówki.

PKP Intercity: powroty pociągów na trasy
Do kursowania wracają pociągi, które do tej pory były zawieszone w związku z ograniczeniem oferty przewozowej w czasie trwającej epidemii. Szybkie późnowieczorne połączenie pomiędzy Warszawą i Krakowem od 29 sierpnia zapewni m. in. IC Łokietek rel. Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, a także IC Warmia rel. Olsztyn Główny – Kraków Główny, który pojedzie w pełnej relacji. Od 30 sierpnia do dyspozycji pasażerów będzie także kursujący codziennie TLK Bryza rel. Olsztyn – Kołobrzeg – Olsztyn.

Weekendową ofertę przewozową między Warszawą a Wrocławiem uzupełni TLK Krasiński kursujący w piątki i niedziele z Wrocławia, a w soboty i poniedziałki z Warszawy. Od 2 października w piątki i niedziele na trasę Olsztyn – Szczecin – Olsztyn wróci TLK Stańczyk.
Od korekty rozkładu jazdy pociąg Neptun relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna zmieni kategorię na IC i dodatkowo zatrzyma się w Legionowie (tylko w kierunku Trójmiasta), Nowym Dworze Mazowieckim, Ciechanowie, Mławie, Działdowie (tylko w kierunku Warszawy), utrzymując atrakcyjny czas przejazdu pomiędzy Warszawą a Trójmiastem.

Kompleksowa informacja i pomoc dla podróżnych
Informacje dotyczące obowiązującego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów, w wyszukiwarkach portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazdy na stronach internetowych. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr ‪703 200 200‬ (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Od 28 do 31 sierpnia na 11 dworcach w wybranych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane), pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.‬‬‬

Centrum Wsparcia Klienta (CWK) to działający całodobowo zespół, który zapewnia pasażerom pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień na kolei, spowodowanych np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, CWK organizuje zastępczy transport podróżnych do stacji docelowej czy wydawanie poczęstunków na dworcach. Pracownicy CWK współpracują z załogami pociągów pasażerskich oraz koordynują obsługę pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. W czasie wakacyjnych podróży wsparciem służą także pracownicy punktów InfoDworzec.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Mieszkaniec • Wtorek [25.08.2020, 09:33:33] • [IP: 188.146.183.*]

Pociągi w dobie pandemii COVID-19 nie są najlepszym wyborem przy przemieszczaniu się po Polsce. Wystarczy, że wsiądzie do pociągu jeden zarażony wirusem SARS-CoV-2, a wszyscy pasażerowie co najmniej wagonu którym podróżował taki chory, idą na kwarantannę. Mało tego - pasażerowie jeżdżą bez maseczek, choć są one w pociągach obowiązkowe.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■