iswinoujscie.pl • Poniedziałek [28.09.2020, 14:37:43] • Świnoujście
Świnoujście na rowery. Świdnym lasem przez paprocie aż nad zalew

fot. BIK UM Świnoujście
W Świnoujściu naprawdę jest gdzie jeździć na rowerze, a 40 kilometrów dróg rowerowych robi wrażenie. Ale warto też wybrać się rekreacyjnie na jeden z pięciu szlaków rowerowych, które znajdują się w granicach administracyjnych. Poznać piękne miejsca, do których na co dzień mało kto dociera. Dziś przedstawiamy Państwu Szlak Rowerowy „Świdny Las”. Zapraszamy.
SZLAK ROWEROWY „ŚWIDNY LAS”
Świdny Las leży na najbardziej wysuniętym na południowy zachód skrawku wyspy Uznam. Mimo że bezpośrednio sąsiaduje z osiedlami Świnoujścia, a przez sam jego środek co dzień przejeżdżają tysiące turystów (szosą wylotową do przeprawy promowej "Karsibór), można tu znaleźć miejsca równie dzikie jak najbardziej niedostępne knieje Wolińskiego Parku Narodowego. Szlak rowerowy przecina cały Świdny Las, by dotrzeć na niezwykle malowniczo położony falochron Kanału Piastowskiego. Niestety, ze względu na bardzo piaszczysty dojazd do falochronu, ostatnie kilometry trasy nadają się tylko dla najwytrwalszych rowerzystów.
START
Ulica Grunwaldzka, na wysokości skrzyżowania z ul. Nowokarsiborską (pierwszy odcinek wzdłuż ścieżki rowerowej na ul. Nowokarsiborskiej i ul. Karsiborskiej).

fot. BIK UM Świnoujście
A NA SZLAKU…
Ulica Grunwaldzka – dawna szosa do Berlina otwarta w 1860r., wzdłuż której przebiegała linia kolejowa Świnoujście – Berlin (budynek dawnego dworca można nadal oglądać pod numerem 54 ulicy, a nasyp z kilkoma wiaduktami po niemieckiej stronie);
Kanał Piastowski – wybudowany w latach 1876 – 1888, w związku z rozbudową i rozwojem portu morskiego oraz w celu skrócenia żeglugi do Szczecina; w wyniku przekopania kanału odcięty został południowo-wschodni fragment wyspy Uznam, tworząc wyspę Karsibór; kanał ma 7,2 km długości i średnią głębokość toru wodnego 10,5 m;
„Karsiborskie Paprocie” - rezerwat o powierzchni niemal 38 ha, z bujnymi, sięgającymi ponad 2 metrów paprociowymi zaroślami, składającymi się głównie z długosza królewskiego (Osmunda regalis), objętego ochroną - rezerwat to jedn z największych jego skupisk w naszym kraju;

fot. BIK UM Świnoujście
Falochron zachodni bramy torowej Kanału Piastowskiego – rozbudowany w ramach pogłębiania toru wodnego kanału i wydłużony do 644 metrów; znaki nawigacyjne umieszczone na główkach falochronu zachodniego i wschodniego naprowadzają statki wchodzące i wychodzące z Kanału Piastowskiego na tor wodny.
Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście
sciezka rowerowa na Karsiborskiej odzielona od jezdni pol metrowym bukszpanowym zywoplocikiem a z drugiej strony pedzace ponad 100km/ h samochody to faktycznie kuszenie losu, wartaloby tutaj cos zrobic, ale to tylko marzenia, sprawa jest znana od lat a UM nic. ...jak zwykle !!
Strój rowerzysty! Jak na obrazku 🤪a trasa ok, trochę skopana przez UM podczas umacniania wałów p.p., trochę. .. reszta elegancka 👌
Na szczęście niezbyt dużo jest osób, które ruszają d... z foteli, kanap i ruszają w dość odległe miejsca, bo do falochronu zalewowego jest od centrum ok.15 km, a od dalszych dzielnic nawet 17. Na szczęście, bo zbytnia łatwość i popularnośc miejsca niszczy jego dzikość i urok. Nawet po doklejeniu (niezbyt przyjemnej, bo w bliskości pędzących samochodów) ścieżki rowerowej aby wybrać się nad dalsze partie Kanału Piastowskiego czy na sam falochron nadal jest to wymagająca czasu i sił wycieczka. Ludzie płytcy, przyzwyczajeni do lenistwa i marnowania czasu przy ekranach nie będą sie na to porywać. Gorzej jest z mającymi samochody i dojeżdżającymi starą i zniszczona szosą do brzegu Kanału Piastowskiego gdzie ponad 50 lat temu była przeprawa promów, a nawet wjeżdżajacymi do lasu w kierunku rezerwatu (nie wiem, czy to dozwolone, do pewnego miejsca chyba tak, dalej są szlabany, ale tylko na nabrzeżu). Wielu z nich zostawia samochody nad Kanałem przy budyneczku Urz.Morskiego i drepczą pieszo nabrzeżem.
Polecam to miejsce. Droga w zasadzie dobrej jakości. Końcówka bardziej terenowa, ale bez problemu można ją pokonać prawie każdym rowerem więc śmiało. Widoki bezcenne.
15:16:38 - Jeszcze mi tam turystycznego plebsu brakowało, żeby zrobili z tego miejsca syf. Kolejne miejsce straci tajemniczość, dzikość i urok, jak okolica fosy w Parku Zdrojowym.
Będą karmić kleszcze.
Mamy tyle ścieżek rowerowych co wody pitnej. I jedno i drugie to pic na wodę fotomontaż.
14:43. . do tego zachodniego? Żadna tragedia. Ja jeżdżę rowerem bardziej przystosowanym do szos niż gruntów, a potrafię niemal płynnie przejechać." Niemal", bo na dość krótkim odcinku rozjeżdża teren ciężki sprzęt plantujący piasek wydobywany przez pogłębiarki. Jest tam problem bezprawnie i bezczelnie wjeżdżających samochodów (mimo szlabanów), ale strażnicy nabrzeża współpracują z pewnymi osobami bezinteresownie zwalczającymu niszczenie przyrody przez auta, pogonili draństwo, a potrzebni są rowerzyści lub piesi, którzy od razu zadzwonią na policję. Jak bezczelni bywajà tam kierowcy nie chcę opisywać, by nie robić reklamy. Na wiele kilometrów przed falochronem jest zakaz ruchu samochodów, ale potrafili jechać aż w rejon falochronu. Do czasu. Kary są dotkliwe.
BIK zapomniał dodać, że droga wzdłuż ulicy Karsiborskiej urozmaicona jest rolkarzami, bezprawnie tam jeżdżącymi oraz falami samochodów płynącymi do przeprawy i z niej - auta rozpędzone niekiedy do prędkości 150 km/h mkną ok.1-2 metry od rowerzystów korzystających z ścieżki rowerowej. To rezerwat dzikich spalinowych kanibali życia.
w wyniku przekopania kanału odcięty został południowo-wschodni fragment wyspy Uznam, tworząc wyspę Karsibór; No tak nie do końca. Obecna wyspa Karsibór była półwyspem wyspy Uznam. Przekopanie kanału spowodowało odcicie Karsiboru od wyspy Uznam oraz powiększenie obu wysp w kierinku południowym.Urobek z budowy kanału był odkładany wzdłuż kanałupo jego obu stronach co dzisiaj widać wyraźnie na zdjęciach lotniczych oraz na przykładzie roślinności.
Rejon nad zalewem szczecinskim az prosi sie o jakas infrastrukture turystyczna. Sa tam doslownie dwie wiaty z czego jedna jest symboliczna a druga nie po drodze. Moze niech jakis radny zrobi w koncu cos dla miasta i przepchnie budowe czegos dla turystow? Najlepiej tak by mozna bylo jedynie dojsc pieszo, z miejscem ogniskowym lub murowanym grillem.
Długosz królewski występuje tylko na kilku stanowiskach i jest najczęściej oznaczony- pod ochroną. Natomiast orlica pospolita zajmuje ponad 98% wszystkich paproci,
Dostać się do falochronu przy kanale piastowskim to tragedia mam pytanie dlaczego czy zabrakło pieniędzy czy płyt?