POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.01.2021, 17:37:49] • Świnoujście

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

W marcu potężna maszyna TBM (ang. tunnel boring machine) rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. A już dziś Prezydent Świnoujścia i wykonawca tunelu konsorcjum PORR – Gülermak ogłaszają konkurs na jej nazwę. Jesteś mieszkańcem Świnoujścia? Ten konkurs jest właśnie dla ciebie. Główną, ale nie jedyną, nagrodą jest 2 tysiące złotych.

Tunel w Świnoujściu będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Część podwodna będzie miała 1484 metry. Gigantyczna maszyna TBM, która ją wydrąży pod dnem Świny, ma ponad 105 metrów długości i waży 3.120 tony. Aktualnie trwa jej montaż w komorze startowej na wyspie Uznam, skąd rozpocznie drążenie tunelu. Sam montaż ma zakończyć się w lutym. Potem maszyna przejdzie jeszcze rozruch technologiczny, a w marcu wystartuje.

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Zgodnie z tradycją, przed rozpoczęciem drążenia tunelu TBM musi otrzymać imię swojej patronki. Na przykład w Gdańsku była to pomorska księżniczka Damroka, w Warszawie przy budowie metra były to Maria i Anna, a w Łodzi - Katarzyna i Faustyna.

- Chcemy, aby imię maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu, było wybrane przez świnoujścian spośród propozycji nadesłanych również przez mieszkańców miasta – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym (od 27 stycznia do 7 lutego 2021) każdy mieszkaniec Świnoujścia, który ukończył 13 lat będzie mógł przesłać e-mailem swoją propozycję imienia na adres bik@um.swinoujscie.pl.

Potem, spośród wszystkich nadesłanych propozycji, komisja konkursowa wybierze 5 imion, na które od 12 do 24 lutego 2021 można będzie głosować na stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Oczywiście zwycięży imię, które otrzyma najwięcej głosów. Oprócz głównej nagrody, autorzy pozostałych propozycji, które znajdą się w II etapie, wezmą udział w wizycie na placu budowy, otrzymają też promocyjne upominki.

Świnoujście buduje tunel. Wybieramy nazwę dla wielkiego „kreta”

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl bezpośredni link:
www.swinoujscie.pl/pl/news/content/16088
Inwestorem budowy tunelu pod Świną jest Gmina Miasto Świnoujście. Koszt tej inwestycji to 912 462 026,68 PLN, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 775 677 722,67 PLN. Prace zakończą się w ostatnim kwartale 2022 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak. Inwestorem zastępczym GDDKiA oddział Szczecin, zaś nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz.

Urząd Miasta Świnoujście/Sweco


komentarzy: 150, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 150

Gość • Środa [24.02.2021, 03:24:36] • [IP: 80.187.84.**]

!!JAROSŁAW WIELKI!! to brzmi dumnie

Gość • Poniedziałek [01.02.2021, 22:50:11] • [IP: 83.23.186.***]

" Świna"

Gość • Niedziela [31.01.2021, 04:06:07] • [IP: 37.47.229.***]

BUBEL

Gość • Piątek [29.01.2021, 19:16:29] • [IP: 37.30.21.**]

Kosmiczna wiertarka

Gość • Piątek [29.01.2021, 18:09:55] • [IP: 37.47.162.**]

Lucjana kret zwany zolwikiem

Gość • Piątek [29.01.2021, 13:52:13] • [IP: 187.108.190.***]

A ja proponuje ogłosić konkurs na nazwę wywrotki, koparki, dźwigu, każdego wkrętaka, łopat itd... Najgłupiej wydane 2000 zl. Czy nie ma już innych potrzeb. Konkurs można ogłosić w przedszkolach i zerówkach a pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne. Ale na taki pomysł nie stać naszych władz lokalnych.

Gość • Piątek [29.01.2021, 11:33:02] • [IP: 88.218.255.***]

Teraz, po śmierci wspaniałego pedagoga, człowieka o ogromnym sercu, Pana Henryka Kreta - nie ma już żadnych wątpliwości - maszyna powinna się nazywać Heniu albo Krecik.

Go$ć • Czwartek [28.01.2021, 22:15:34] • [IP: 5.173.130.***]

Jakiś lekki ten krecik. Urządzenie ważyć ma 2740 tony - portal morski, wrzesień 2019. Że przytył do 3120 ton, to rozumiem, ale żeby schudł do 3.120 tony... ?

Gość • Czwartek [28.01.2021, 19:57:58] • [IP: 176.221.122.***]

Proponuje tunelka

Gość • Czwartek [28.01.2021, 19:38:00] • [IP: 5.173.153.**]

Kaczy dymacz

Gość • Czwartek [28.01.2021, 16:34:57] • [IP: 79.186.51.***]

Miasto portowe, wyspiarskie to mi się kojarzy tylko Łucja, patronka marynarzy i żeglarzy.

Marcin.K • Czwartek [28.01.2021, 16:30:11] • [IP: 178.183.144.***]

najlepsza nazwa ***** *** taka na czasie :)

Gość • Czwartek [28.01.2021, 16:08:47] • [IP: 185.135.2.***]

Biurwa Barbara , Czesio Wiesio , Allah Allah

Gość • Czwartek [28.01.2021, 13:58:24] • [IP: 31.11.128.***]

Wstrzymal promy, ruszyl ziemie, chnskie wydalo go plemię.

Gość • Czwartek [28.01.2021, 13:49:06] • [IP: 31.0.25.***]

taka mała ściąga za wikipedią Honorowi obywatele Świnoujścia Lista honorowych obywateli Świnoujścia[95]: August von Mackensen – tytuł nadano w 1923 r. przez niemiecką radę miejską Świnoujścia Adolf Hitler – tytuł nadano w 1934 r. przez niemiecką radę miejską Świnoujścia Bolesław Bierut – tytuł nadano w 1947 r., dyplom wręczono w 1948 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu Władysław Gomułka – tytuł nadano w 1947 r., dyplom wręczono w 1948 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu Stanisław Sroka – tytuł nadano 27 sierpnia 1964 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu

Gość • Czwartek [28.01.2021, 13:22:39] • [IP: 164.127.30.***]

11:50:46] • [IP: 176.221.123.***]O, trafne, komuchy w większości najpierw zażarcie walczą z Kościołem, polską tradycją, moralnością, życiem poczętym, a ostatecznie proszą o pogrzeb katolicki. Niedawno mieliśmy w Świnoujściu z tym do czynienia, walczył o ideologię PZPR, potem zwierzał się Urbanowi przeciw prawicy, ostatecznie z osłupieniem widzimy: pogrzeb katolicki...

Gość • Czwartek [28.01.2021, 12:18:27] • [IP: 37.47.137.**]

Najwłaściwsza nazwa to TECHNO-KRET

Gość • Czwartek [28.01.2021, 12:00:03] • [IP: 164.127.30.***]

Jeśli nie chce się uczcić kogoś znaczącego w historii lub kulturze Polski, to lepiej się wstrzymać z nazywaniem tunelu, bo wiemy, że ekspresja LUDU jest bardziej przemożna niż regulacje zza biurek. Np.coraz częściej mówi się na Plac Wolności Beton Platz, na południową dzielnicę Świnoujścia językoznawcy chcieli, by mówiono dokładnie wg zasad językowych, Karsibór, a ludzie w 80% mówią KarsibóRZ, a na dawną niemiecką dzielnicę Friedrichsthal mieli mówić Paprotno - czy teraz znają ją choćby ludzie młodzi do lat 30? Nie, mówi się o niej Wydrzany, choć Paprotno nadal jest urzędową nazwą. - Myślę, że ludzie po prostu będą mówić" tunel" - bo żadnego innego w okolicy nie ma, choć ja wolałbym, by mówili Rura Żmura lub Podświnek albo... Dziura (zob.niżej mój wpis" Moje propozycje")

Gość • Czwartek [28.01.2021, 11:50:46] • [IP: 176.221.123.***]

Maszyna powinna być im.J.Brudzińskiego to Joachim obiecał i co najważniejsze sfinalizował tunel. Sukces ma wielu ojców ludzie nie pamiętają, ale to Tusk zablokował Świnoujście zbudował tune, pod wisłą, a J Kaczyński wspólnie z J Brudzińskim dotrzymali słowa taka jest prawda. Ja wiem że Komuniści a raczej potomkowie i pociotkowie PRL owskich kacyków nienawidzą PISu Kościoła i ciężko im przyznać tym instytucją rację, ale tak widzę to na cmentarzu pod krzyżami ich chowają a nie pod czerwoną gwiazdą.

Moje propozycje • Czwartek [28.01.2021, 11:47:45] • [IP: 164.127.30.***]

Poniżej zebrałem w jednym wpisie moje poprzednio opublikowane pomysły na nazwę (to te oddzielone pauzami), teraz dodaję nowe: Nogawka Janusza {w niej coś się rusza?!}, Rura Żmura, Szansa Ruchu dla Komuchów, Schron Janusza, Wilczy Szaniec, Rynna Podświnna ----Łysa Budka, Kopaczka PO, Żmurczysław, im.Barbie Betoniary, im. Lesby Lempart, imienia Siedmiolecia Karlińskiego. I coś miłego dla uszu niejakiej Postulki: imienia Rewolucjonistów Polskich (co niektórzy pamiętają ich" wychowywanie" w l.80. w mundurkach), Arteria Esbeków, Arteria Czerwonej Wyspy, Lewatywa Turystyczna (lub w skrócie: Lewatywa), Jelito Aut, Wypróżniacz, Pępowina do Szczecina, Ryj Pod Świną, Autoujście, Wymiotnik Turystyczny, Sucha Rzeczka, {A tu nazwy dla czesci wylotowych tunelu:} na Warszowie: TuNel, na Uznamie: TuStaś (nazwa ku czci Sienkiewicza); Przełyk Lempart, Zapładniacz Miasta, Rzygacz Out (wymowa: rzygacz aut, możliwa wersja angielska: Gargoyle Out), Podświnek, Podbrzusza Janusza, Tunel Im. Wulkanizatora, imienia Biurw z Magistratu.

Dan • Czwartek [28.01.2021, 11:32:10] • [IP: 89.204.218.***]

Krecik-joo

Gość • Czwartek [28.01.2021, 11:20:12] • [IP: 91.233.18.***]

Proponuję : RYJEK

Gość • Czwartek [28.01.2021, 10:57:09] • [IP: 31.0.125.***]

"GRETA"

Gość • Czwartek [28.01.2021, 10:36:55] • [IP: 92.40.192.***]

Bierut, Berman, Wolska, Michnik to takie śliczne i bliskie sercu

Gość • Czwartek [28.01.2021, 10:35:59] • [IP: 176.221.122.**]

Ale tu chorzy ludzie mieszkają 😱 Trzeba by się zastanowić nad wybudowaniem ogromnego szpitala psychiatrycznego po tych debilnych komentarzach powinien być naprawdę OGROMNY. Pozdrawiam wszystkich chorych🤦‍♂️

Oglądasz 1-25 z 150
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■