POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [04.02.2021, 16:28:47] • Świnoujście

Rodzinne Ogrody Działkowe Świnoujścia będą realizowały swoje inwestycje ze wsparciem miasta

Rodzinne Ogrody Działkowe Świnoujścia będą realizowały swoje inwestycje ze wsparciem miasta

fot. Sławomir Ryfczyński

Modernizacja infrastruktury ogrodowej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Granica” oraz dofinansowanie zadania pn. Remont „Domu Działkowca” wraz z zagospodarowaniem terenu wokół, odnowienie pomieszczeń oraz zaadaptowanie jednego z nich na bibliotekę, naprawa ogrodzenia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kotwica” to inwestycje dwóch największych świnoujskich ogrodów. Zgłoszone zostały do dofinansowania ze środków budżetu miasta i zyskały poparcie radnych podczas obrad sesji, która odbyła się 2 lutego.

Przystępując do dyskusji nad projektami zgłoszonymi przez dwa największe świnoujskie ROD, radni mieli już za sobą posiedzenia stałych komisji, które zdecydowanie poparły te uchwały. Projekt zyskał także poparcie klubów. Zgodnie z podjęta uchwałą, leżąca na niemal 57 hektarach ROD „Granica” otrzyma 100 000 zł, a ROD „Kotwica 50 000 zł.

1,5 roku temu Rada Miasta Świnoujście przyjęła Uchwałę, która umożliwiała miastu ogłoszenie naboru wniosków z Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Świnoujściu na wsparcie działań ROD. Warunkiem był współudział 50% w finansowaniu projektu. Jeden ogród działkowy może złożyć wniosek co pięć lat. W tegorocznej edycji zgłoszone zostały 4 projekty przez 4 ogrody. Niestety dwa ogrody działkowe nie spełniły warunku własnego wkładu finansowego i ich wnioski zostały rozpatrzone negatywnie przez komisję powołaną przez prezydenta miasta.

Prezentujący poparcie wniosków Jan Borowski z klubu Koalicji Obywatelskiej zauważył, że Świnoujście powinno wspierać nie tylko utrzymanie, ale także rozwój ogrodnictwa działkowego. Przy tej okazji mówca rekomendował prezydentowi ideę tworzenia nowych ogrodów w mieście, która wychodzi naprzeciw realizowanemu przez Polski Związek Działkowców programowi rozwoju ROD w Polsce, o czym mówiła również radna Aneta Zdybel.

Projekt przychylnie przyjęła także druga część Sali. Podkreśliła to liderka świnoujskiej Lewicy-Joanna Agatowska. Złożyła również wniosek do prezydenta w imieniu klubu radnych o zwiększenie w przyszłym budżecie środków finansowych dla ROD Świnoujście oraz zwiększenie ilości naborów wniosków. Zdecydowane poparcie i korzyści jakie uzyskuje miasto wspierając ogrody na swoim terenie podkreślił w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Staszyński. Także klub Prawa i Sprawiedliwości bez zastrzeżeń przyjął propozycję dofinansowania dla ROD.

Przyznane kwoty stanowią jedynie dofinansowanie. Aby starać się o nie zarządy musiały wykazać, że dysponują zabezpieczeniem wkładu własnego dla realizacji zaprezentowanych projektów. Drugą połowę zaplanowanych inwestycji muszą sfinansować sami działkowcy poszczególnych ROD. Pieniądze te jednak wrócą do nich w postaci poprawionej infrastruktury: alejek działkowych, parkingów, zmodernizowanego Domu Działkowca itd.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-38 z 38

Gość • Czwartek [04.02.2021, 18:25:17] • [IP: 178.238.251.**]

Lepiej zróbcie swobodny dostęp do zalewu

Gość • Czwartek [04.02.2021, 18:19:01] • [IP: 5.173.153.***]

Dający i biorący może zauważą że jest pandemia i takie potrzeby na inne czasy przełożyć powinni

Gość • Czwartek [04.02.2021, 18:14:39] • [IP: 176.221.122.**]

to co ze składek ich nie stać? 57 hektarów ??. ??

Gość • Czwartek [04.02.2021, 18:06:29] • [IP: 164.127.216.**]

zrobcie kanalizacje i drogi to wogole te dzialki zmienia sie w osiedle :)juz i tak dawno stracily swoje zadanie. kto pozwolil na budowe tam domow ciekawy temat dla uwagi co wyrabia sie w tym miescie.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 17:54:50] • [IP: 176.221.123.**]

Dobre miasto. Daje a nie wymaga. Domek 60 m2 na działce? To jakaś nowość.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 17:36:17] • [IP: 37.47.156.***]

Przecież Karczewski powiedział wam, że wolałby na waszym miejscu zbankrutować, więc o co wam chodzi ? Przyzwyczajajcie się.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 17:36:10] • [IP: 176.221.123.***]

Gość • Czwartek [04.02.2021, 16:34:28] • [IP: 88.156.206.**]. Jasne, żebyś dupsko woził do samej wody, a na piechtę nie łaska, weź żonę i dzieciarnię z bagażami na plecy i dymaj?

Gość • Czwartek [04.02.2021, 17:27:55] • [IP: 176.221.113.**]

Gość • Czwartek [04.02.2021, 16:38:48] • [IP: 45.141.1.***] Po co mają założyć kanalizację? Po to aby im drogie mieszkania nie schodziły ? Raczej będą utrudniać życie ludziom mieszkającym na działkach aby brali kredyty. Moim zdaniem dużo lepiej mieszkać na działce niż marnować pieniądze na mieszkanie, które nie jest warte połowy. Mało tego można sobie domek budować bez żadnych inspekcji, zgłaszania i płacenia za wszystko ciężkich pieniędzy.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 17:08:08] • [IP: 83.20.68.***]

45.141.1 jeżeli wynajmują swoje mieszkanie w mieście to ich wolny wybór. Mogą mieszkać na działce ale biorą na siebie problemy z.tym związane.

Gosia • Czwartek [04.02.2021, 16:59:48] • [IP: 80.211.250.***]

Tam domek 60m2 wychodzi 100 tys zl i jak widac autem mozna wjezdzac. 1667 zl za m2 za nowy domek wykonczony to niedrogo. Tylko frajerzy placa za mieszkania po 6 tys zl za m2 czy nawet wiecej.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 16:44:59] • [IP: 185.210.38.***]

Rozwój sportów i wypoczynku nad zalewem to piękna sprawa. Popieram budowę drogi dojazdowej, choćby utwardzonej.

Gość • Czwartek [04.02.2021, 16:38:48] • [IP: 45.141.1.***]

Niech zaloza kanalizację tam mieszka pół Świnoujścia bo nie stać na kupno mieszkania, młodzi z dziećmi etc... Latem od groma dzikkwciw sobie też pomieszkuje kanalizacja jest potrzebna 21 wiek!!

Gość • Czwartek [04.02.2021, 16:34:28] • [IP: 88.156.206.**]

niecch miasto zrobi porządną droge od pętli na Wydrzanach do zalewu Szczenskiego...tam nie ma jak jechać rowerem a samochodie nie wspomnę...a droga podobno jest miejska...

Oglądasz 26-38 z 38
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■