POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [28.02.2021, 00:17:35] • Polska

Z podmurówką czy bez? Ważny detal przy budowie ogrodzenia

Z podmurówką czy bez? Ważny detal przy budowie ogrodzenia

fot. Organizator

Postawienie ogrodzenia na niewielkim murku czy podmurówce często jest wyborem podyktowanym upodobaniami estetycznymi właścicieli. Są jednak sytuacje, kiedy element ten może spełniać istotną funkcję lub wręcz stać się niezbędny. Sprawdź, czy podmurówka na twojej działce jest potrzebna i jakie walory ma to rozwiązanie.

Masz już wybrany rodzaj ogrodzenia, materiał, wzór, kolor, wydawać się więc może, że podejmowanie decyzji masz już za sobą. Pojawia się wtedy pytanie o detal, o którym nie każdy na wstępie pomyśli – czy przęsło będzie znajdować się bezpośrednio nad podłożem, czy oddzieli je od gruntu podmurówka.

Kiedy warto zastosować podmurówkę?
- Większość ogrodzeń metalowych montowanych na słupkach systemowych nie wymaga wylewania fundamentu na całej długości – stwierdza Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Nie tylko siatkę czy lekkie ogrodzenia panelowe, ale też masywniejsze przęsła z profili stalowych można montować na punktowych stopach fundamentowych pod słupki. W standardowych sytuacjach podmurówka nie jest przy tego typu przęsłach wymagana ze względów konstrukcyjnych. Pamiętajmy jednak, że wzmacnia konstrukcję, co może mieć znaczenie np. przy niestabilnym gruncie.

Podmurówka może okazać się naprawdę przydatna, jeśli ogradzamy działkę na nierównym terenie. Wykorzystać ją można do ukrycia niewielkich nierówności podłoża, a przy większych spadkach zastosować przy tzw. układzie schodkowym. Dodanie tego elementu jest korzystne również wtedy, gdy działka usytuowana jest na innej wysokości niż sąsiednia posesja. Zapobiegnie on przesypywaniu się materiału.

- Nad zastosowaniem podmurówki powinni też zastanowić się właściciele psów – podpowiada ekspert firmy Plast-Met. – Niektóre z tych zwierząt mają tendencję do kopania w ziemi. Przegroda umieszczona pod przęsłem zapobiegnie wykonaniu podkopu pod ogrodzeniem i przedostaniu się naszego psa na zewnątrz. Ułatwia też pielęgnację posesji, uniemożliwiając przerastanie roślin.

Są jednak sytuacje, kiedy podmurówka może być zakazana. W niektórych planach zagospodarowania przestrzennego pojawia się nakaz pozostawienia wolnej przestrzeni pomiędzy gruntem a ogrodzeniem. Dotyczy to zwykle obszarów, na których występują gady lub płazy będące pod ochroną. Taki prześwit umożliwia im swobodną migrację.

Alternatywa dla murku i wylewanego betonu
- Jeśli grodzimy posesję za pomocą lekkiego ogrodzenia np. panelowego, zamiast wylewać podmurówkę betonową, możemy wykorzystać gotowe elementy – radzi Małgorzata Podemska. – Podmurówka prefabrykowana, zwana inaczej płytą cokołową, wykonana jest z wibroprasowanego betonu klasy B-20 i zbrojona. Montuje się ją w bardzo prosty sposób przy użyciu dostępnych w systemie uchwytów.

Zastosowanie gotowej podmurówki oszczędza czas i znacznie ułatwia proces montażu ogrodzenia. Unikamy wówczas konieczności kopania dołu, ustawiania szalunku, wylewania betonu oraz czekania aż stężeje i osiągnie odpowiednią wytrzymałość. Nie prowadzimy prac mokrych, gotowa podmurówka może więc być instalowana w dowolnych warunkach atmosferycznych.
- Podmurówki prefabrykowane produkowane są w różnych długościach dostosowanych do wymiarów typowych przęseł i paneli, czyli od 2 do 2,5 m – tłumaczy specjalistka. – Ich wygląd można dobrać do stylu ogrodzenia i innych elementów posesji. Dostępne są zarówno w wersji gładkiej, jak i płukanej z widocznymi niewielkimi kamyczkami. Do wyboru mamy też różne kolory.

Sylwia Makowska-Rzatkiewicz
PR Manager


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■