POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [05.03.2021, 18:19:12] • Świnoujście

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Na tę chwilę czekały pokolenia świnoujścian. Lista tych, którzy zostali zaproszeni na uroczystość chrztu maszyny TBM oraz początku jej pracy była długa. Mieszkańcy mogli obserwować to wydarzenie za pośrednictwem, nie najlepszej jakości transmisji. Przekaz live organizował Urząd Miasta, a sygnał przekazały kanał youtube i facebook. Zanim zobaczyliśmy maszynę w akcji trzeba było wysłuchać szeregu oficjeli. Jako jeden z pierwszych wystąpił Jarosław Kaczyński. Nie obyło się bez głosu sprzeciwu wobec rządzących. Z oddali dobiegało skandowane hasło „konstytucja!, konstytucja”. Ten głos nie dotarł jednak do obserwujących uroczystość w internecie bo akurat w transmisji realizowanej przez urząd miasta zanikła fonia.



„Ta inwestycja, jeśli brać pod uwagę je ekonomiczne przesłanki, mogła być i byłą poddawana w wątpliwość”-podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Przywódca rządzącej partii podkreślał, że połączenie wysp Wolin i Uznam wiąże na stałe Świnoujście z Polską. To będzie jeden kraj, jedna ojczyzna.”-mówił, w pełnym patosu przemówieniu Kaczyński. Prezes PiS, podobnie jak inni przemawiający podkreślali konsekwencję władz miasta, „bez których determinacji nie doszło by do tej budowy”.

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że potężne wiertło pod Świną drążyć będzie nie tylko ziemię, „Ta maszyna przebije się także przez barierę niemożności”-podkreślił szef rządu nawiązując do historii wielu lat bezskutecznych prób rozpoczęcia budowy. Zdaniem władz kraju tunel w Świnoujściu jest elementem budowy Polskiej Racji Stanu.

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

W kolejnych wystąpieniach dygnitarze wspominali różne momenty przygotowania inwestycji. Mówiono o konkretach. Goście przyznali, że przełomowym momentem była decyzja Unii Europejskiej o potężnym dofinansowaniu inwestycji. Koszt budowy to ponad 900 milionów złotych, z czego 775 milionów przekazała UE. Ten fakt zdawał się być „nie na rękę” politykowi tej partii Joachimowi Brudzińskiemu, który mówił: „Malkontenci mówią, ze to nie PiS ale Unia buduje tunel...” Polityk przekonywał jednak, ze bez woli rządzących obecnie Polską do budowy by nie doszło. Brudziński wystąpił na uroczystości także w roli specjalisty od marketingu turystycznego; „Polacy!”-zaapelował do rodaków- „jeśli nie macie jeszcze planów urlopowych to wybierzcie Pomorze Zachodnie!”-zaapelował, zapominając jakby o tym, że mówienie o urlopach w czasie epidemii jest co najmniej ryzykowne.

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Aby ograniczyć ewentualne inne ryzyka podczas budowy przedstawiciele wykonawcy odwołali się do opieki Świętej Barbary – opiekunki tych którzy drążą pod ziemią. Figurkę poświęcił ksiądz Piotr Superlak z parafii pw. Gwiazdy Morza, po czym święta Barbara przymocowana została na stałe z boku maszyny TBM.

Chrzest maszyny odbył się poprzez tradycyjne rozbicie butelki szampana. Ten zaszczyt przypadł Barbarze Michalskiej, W otoczeniu przedstawicieli dyrekcji firm Gullermack i Porr, konsorcjum realizującego inwestycję maszyna została ochrzczona. Nazywa się, zgodnie z wolą mieszkańców „wyspiarka”. Od tego momentu opiekę nad maszyną objął kierownik budowy Sławomir Szwaba.

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Sygnał do pierwszego uruchomienia maszyny miał dać, zgodnie ze scenariuszem prezydent Świnoujścia. Janusz Żmurkiewicz przekazał jednak krótkofalówkę Joachimowi Brudzińskiemu. I ten nie chciał jednak zaryzykować jednoosobowego odpalenia maszyny i ostatecznie do symbolicznego wystartowania TBM stanęli prezydent miasta, zastępca prezydenta Barbara Michalska oraz J.Brudziński.

„Wyspiarka” już drąży tunel. Maszyna ma matkę chrzestną. Ojców sukcesu trudno spisać. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

„Wyspiarko! Ruszaj i drąż, czekamy!” Tymi słowami zastępczyni prezydenta zachęciła urządzenie do ciężkiej pracy. „Wyspiarka” trud podjęła trud. Ma pracować non stop przez 6 miesięcy przez 14 godzin na dobę. Połączenie wysp stanowić będzie nowy układ drogowy o długości niemal trzech i pół kilometra, z czego podwodny tunel mieć będzie 1400 metrów. Prawdopodobnie pierwsze samochody przejadą w nim we wrześniu 2022 roku.

źródło: www.iswinoujscie.pl


Zaktualizowano: Sobota [06.03.2021, 11:09:05]

komentarzy: 328, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 328

Gość • Niedziela [07.03.2021, 11:18:39] • [IP: 31.0.177.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [07.03.2021, 11:17:40] • [IP: 176.221.123.***]

Dobry Rząd na trudne czasy.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 11:08:43] • [IP: 37.47.170.**]

jeśli PiS nie dał ani złotówki to czemu PO czy SLD kiedyś też tego samego nie zrobiło zamiast tego były niekończące się analizy po wiele milionów czy ptaki nie założą gniazd w Karsiborzu z powodu tunelu itp żeby wmawiać ludziom że coś robią.

Wiska • Niedziela [07.03.2021, 11:05:39] • [IP: 83.11.211.**]

Wreszcie " Tunel"!! moi Dziadkowie, Rodzice nie doczekali tej chwili My trzecie pokolenie doczekaliśmy i Dzieci nasze już dorosłe i Wnuki też, tylko ludzie tu mieszkający od 1945roku powinni sie wypowiadać, po co nam Tunel??!! Wreszcie nie będzie biegiem na prom, " nie zdążę" na autobus, pociąg bo odjedzie, nie zdĄże do pracy, do szkoły... .. itd,. ., ja to znam !! i niech nie wykorzystują Tunelu do spraw politycznych, dziękuję tej władzy za otwarcie się Świnoujścia na Świat. Pani Poseł Żukowska niech nie wypowiada czegoś czego nie wie, nie jest z naszych Rejonów, nie ma pojęcia o naszym życiu, nie jest uprawniona do gadania za mnie, za nas !! Głupoty opowiada. utrzymania tunelu, budowy Szkół, Przedszkoli..., już zaczęła czepiać się zachodniopomorskiego, już kopie doły, że za duże finanse do nas przyszły, niech nie gada o czym nie ma pojęcia!! Czekam na pierwszy przejazd" naszym tunelem". Mieszkanka

Gośćdziałkowicz • Niedziela [07.03.2021, 11:04:22] • [IP: 89.151.34.***]

W Świnoujściu ojców sukcesu było co nie miara nawet zasłużony dla miasta wg. prezydenta //absolwent// naszej uczelni.Wazeliny w miescie nie kupisz bo zużyta przez prezydenta.żenada.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 11:03:18] • [IP: 37.47.170.**]

w TVN powiedzieli że mieszkańcy tylko na tym stracą bo tak te pół kilometra na zgaszonym silniku wiózł prom takie auto a teraz auto musi jechać samo czyli spalać paliwo.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:53:00] • [IP: 88.152.185.***]

Mlodzi dobrze ze protestowaliscie...to wasza przyszlosc...⚘👍✌❤🖐
;

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:49:42] • [IP: 88.156.206.**]

ktoś tu napisał, aby z dwa promy przekazać do miejscowości Świeta, które by co jakiś czas woziły auta do Polic omijając Dąbie oraz cały Szczecin...ile byłoby oszczedności na czasie i paliwie..juz 3 rzesza planowała taką inwestycję w tym miejscu (most) nawet zdążyli wybetonować juz przyczółki.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:36:15] • [IP: 62.69.252.***]

Na tych zdjęciach to te pisiory wyglądają tak jak rządzą i przypominają kółko młodych rolników

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:29:09] • [IP: 87.78.246.***]

Kto tego bolszewika do Swinoujscia przytargal? Na Ukraine z tym badziewiem.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:24:29] • [IP: 31.0.177.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:19:58] • [IP: 37.8.230.**]

Ale OPOZYCJA wylewa żale i jad. Az tyrudno pomyslec że to mieszkancy Swinoujscia. Największa dzisiaj zbrodnia PISu to odnieść SUKCES. Swego czasu Kaczynski powiedział że z UE czy bez tunel będzie, bo 1 mld. dla panstwa to zaden problem. Obwodnice są w podobnej cenie. Jak Tusk zabral tunel do Gdanska nie było wrzaskow za jaką cenę. Proszę OPOZYCJE o bojkot tak jak ORLENU i jezdzic przez Niemcy. Tam was kochają i depczcie ich bruki. A pamiętamy jak Kopacz z pompą otwierała nie ukończony Gazoport. Nie liczono ile poszło benzyny, kwiatow Czerwonych.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 10:01:47] • [IP: 178.238.246.***]

ten 123 to jakiś ciężki przypadek. Aż trudno uwierzyć że tacy istnieją. Surrealizm.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 09:27:51] • [IP: 83.5.161.***]

Gorzej niż w komunie, dwie kawalkady samochodów setki litrów paliwa, aby przez chwilę lansować się przed kamerami i bełkotać przed mikrofonem. No cóż to nie ich pieniądze. Kupcie prezesowi jakieś nowe palto bo świeci się na kilometr i żelazko ktoś odbił!!

Gość • Niedziela [07.03.2021, 08:25:12] • [IP: 62.69.252.***]

Kaczka by w ten beret piasku sobie nasypał na pamiątkę lub dla kota

Idiota • Niedziela [07.03.2021, 08:19:09] • [IP: 37.47.237.***]

Jak zamykali nam stocznię to ich nie było. Jojo gdzie wówczs byłeś? 85% środków z UE. 15% z budżetu miasta, a PiS się lansuje. Rząd nie dołoźył ani złotówki, a PiS robi sobie propagandę sukcesu.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 08:09:11] • [IP: 31.0.177.**]

ANI JEDEN NIE MA CZYSTEJ KARTOTEKI -TACY LUDZIE Z TAKĄ PRZESZŁOŚCIĄ TO MAFIA.

Gość • Niedziela [07.03.2021, 07:54:47] • [IP: 37.248.221.***]

PiS buduje PO rujnuje

Gość • Niedziela [07.03.2021, 07:42:07] • [IP: 62.69.254.***]

pobożni socjaliści na wycieczce w zsw

Gość • Niedziela [07.03.2021, 07:10:44] • [IP: 5.173.154.***]

czyli że nadal nie wierzysz że budują tunel ?? To stan chorego umysłu żeby zamiast o tunelu gadać o ludziach :-))

Gość • Niedziela [07.03.2021, 01:23:58] • [IP: 31.0.56.***]

Mały śmieć tu przyjechał coś powiedział i pojechał jak to dobrze że nie musimy często oglądać jego mordy zlodziejskiej i reszty pisowskich pomiotów

Gość • Niedziela [07.03.2021, 00:29:36] • [IP: 31.0.177.**]

TO I GÓRNIKÓW MAMY TO PEWNO WUNGIEL WYDOBYWAĆ BĘDĄ, CZY GOTOWIEC PRZYJEDZIE TUNELEM Z DOM BASU?

Gość • Sobota [06.03.2021, 23:56:29] • [IP: 213.155.174.**]

Wielka Nierządnica Babilońska.

Gość • Sobota [06.03.2021, 23:11:36] • [IP: 31.0.180.***]

Mafia robi sobie lansik na podatkach świnoujścian.

Gość • Sobota [06.03.2021, 22:59:51] • [IP: 31.0.50.***]

Brawo Panie Januszu to wszystko Pana zasługa, gratuluję.

Oglądasz 26-50 z 328
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■