POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [13.03.2021, 13:26:31] • Polska

Niemarnowanie żywności ma moc pomagania

Niemarnowanie żywności ma moc pomagania

fot. Organizator

Prawie 843 tony żywności o łącznej wartości ponad pięciu milionów złotych przekazała sieć sklepów Netto bankom żywności w 2020 roku. Produkty spożywcze trafiły do organizacji i instytucji społecznych, zajmujących się pomocą osobom w potrzebie, m.in. noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka, jadłodajni i świetlic środowiskowych.

Banki żywności to organizacje pozarządowe, działające na terenie całego kraju, których misją jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej potrzebującym. Organizacje i instytucje świadczące pomoc najuboższym mogą zgłaszać się do lokalnych oddziałów banków i po podpisaniu umowy współpracować z sieciami handlowymi, otrzymując wsparcie.

– Wyrzucanie jedzenia to jedna z największych bolączek współczesnego świata – mówi Mariola Skolimowska, PR&Communications Manager w Netto. – Kupujemy za dużo produktów, których nie jesteśmy w stanie spożyć. Także w sklepach żywność jest niestety często marnowana – wiele produktów ma krótki termin przydatności, zdarza się więc, że nie zostaną sprzedane przed jego upływem. Dlatego nasze sklepowe załogi z zaangażowaniem przekazują produkty spożywcze, ratując je tym samym przed zmarnowaniem i pomagając potrzebującym.

Raport Federacji Polskich Banków Żywności pokazuje, że co roku w Polsce marnuje się aż dziewięć milionów ton jedzenia, czyli średnio blisko 250 kg na osobę. Tymczasem liczba osób głodujących przekracza w naszym kraju dwa miliony. Działalność organizacji takich jak banki żywności pozwala nie tylko wspomóc najbiedniejszych, ale ma też pozytywny wpływ na środowisko. Wyrzucanie żywności wpływa na wytwarzanie olbrzymich ilości gazów cieplarnianych wywołujących zmiany klimatu.

– Produkty spożywcze przekazujemy ze sklepów kilka razy w tygodniu – dodaje Mariola Skolimowska. – Nasze placówki współpracują w tym zakresie z lokalnymi instytucjami charytatywnymi, które zawarły umowy z lokalnymi bankami żywności. Przedstawiciele tych instytucji zgłaszają się do nas regularnie. Przekazujemy nie tylko produkty o krótkim terminie ważności, ale także owoce, warzywa, pieczywo i produkty trwałe, jak makarony czy ryże.

W całej Polsce działa 31 banków żywności stowarzyszonych w Federacji Polskich Banków Żywności. Współpracują one z ponad 3300 organizacjami charytatywnymi i zrzeszają 53 000 wolontariuszy. Z pomocy banków korzysta około 1,6 miliona osób.
Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała dla Netto raport prezentujący, ile żywności przekazały na rzecz potrzebujących poszczególne sklepy Netto w całej Polsce w 2020 roku. Szczegółowe zestawienie można znaleźć na stronie netto.prowly.com/131780-niemarnowanie-zywnosci-ma-moc-pomagania.

Każdy może przyczynić się do ograniczenia marnowania jedzenia: planuj posiłki przed zrobieniem zakupów, a nadmiarem produktów spożywczych podziel się z innymi. Wskazówki i podpowiedzi, jak nie wyrzucać żywności można znaleźć na stronie netto.pl/nie-marnujemy-zywnosci/.

Więcej informacji o Netto na:
• Stronie www: netto.pl
• Profilu na Facebooku: Netto Polska

Ewa Zaborska
Project Executive


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie meteorologiczne – Dziś od 13:00 do 23:00 burze z gradem i porywami wiatru do 90 km/h w całym woj. zachodniopomorskim. Uwaga na intensywne opady deszczu, możliwe utrudnienia komunikacyjne i ryzyko pożarów ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■