POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.04.2021, 15:28:15] • Międzyzdroje

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. Czytelnik

Trwają żniwa śledzia bałtyckiego. Trzy tygodnie temu ruszyły połowy na łowiskach Zatoki Pomorskiej.

Rybacy morscy z Międzyzdrojów coraz częściej w sieciach wyławiają kraba wełnistoszczypcowego. Pojawienie się tych i innych krabów w wodach Zatoki Pomorskiej, według rybaków może świadczyć o tym, że poprawia się jakość wody. Zawsze jest wyrzucany za burtę. Kraby powiększają swoje terytorium i w przyszłości mogą być widoczne na naszych plażach na co dzień. Możliwe, że już wkrótce kraby na dobre zadomowią się w naszym menu?

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. Czytelnik

Wyłowiony ten gatunek, to krab wełnistoszczypcy pochodzi z Chin i jest jednym z 3 gatunków krabów występujących w Bałtyku. Jego cechą charakterystyczną jest tzw. futerko, które występuje na końcu szczypiec samca.

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. ikamien.pl

Krab wełnistoszczypcy w ostatnim czasie widziany był także na plaży w Świnoujściu. Tam jeden z mieszkańców natknął się na prawdziwego giganta wśród krabów. Wszystko wskazuje na to, że widok kraba na naszych plażach stanie się coraz bardziej powszechny.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Piątek [09.04.2021, 16:21:59] • [IP: 45.141.1.***]

Bałtyk coraz czyściejszy? Poczekajcie aż się syf z Iperytem siarkowym rozszczelni i tankowiec pod Gdańskiem będziecie to dopiero bedziecie mieli czystość

Hassano • Piątek [09.04.2021, 10:30:12] • [IP: 77.75.244.***]

...to wina Tuska.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 20:58:04] • [IP: 176.221.123.**]

Te padlinożerne kraby są nosicielami wielu groźnych chorób.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 12:36:26] • [IP: 78.8.252.***]

czystszy bo ktoś znalazł kraba wełnistoekiego? przecież ten mieczak nawet w szambie potrafi przeżyć...

Gość • Środa [07.04.2021, 14:44:51] • [IP: 188.146.166.***]

Poziom komentatorów to niepełne gimnazjum i geny gumofilców ze wschodu. Niestety NIENAPRAWIALNE.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 20:48:35] • [IP: 37.47.130.***]

CZYŚCIEJSZY...? CZY ABY NAPEWNO? ;)

Gość • Wtorek [06.04.2021, 13:00:12] • [IP: 77.111.247.***]

zwykły zazkroniec

Gość • Wtorek [06.04.2021, 12:25:27] • [IP: 77.252.46.**]

Trzeba zaraz brać do łapy i męczyć zwierzaka. Mężowi pomęcz jak cię swędzi kobieto.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 11:22:40] • [IP: 37.47.144.***]

Szkodnik

Gość • Wtorek [06.04.2021, 10:59:11] • [IP: 37.248.163.***]

Krab zawleczony z Chin na poczatku XX wieku do Bałtyku... żadna nowina...

Gość • Wtorek [06.04.2021, 09:40:35] • [IP: 89.64.103.***]

co obecność krabów ma wspólnego z czystością wody? Kraby wełnostoszczypce potrafią żyć nawet w kanałach ściekowych.

Karamba • Wtorek [06.04.2021, 01:07:23] • [IP: 77.75.244.***]

Niech ją latem w dupę uszczypnie..

Hahaha • Wtorek [06.04.2021, 01:04:31] • [IP: 77.75.244.***]

Latem zamiast lodów i jagodzianek będą świeże kraby na patyku.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 23:40:32] • [IP: 89.64.106.**]

Ubić to, zanim się rozpleni. Każdego, bez wyjątku.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 21:56:28] • [IP: 185.210.38.***]

Co za rudzielec

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 20:22:57] • [IP: 83.23.226.***]

Bałtyk niedługo się stanie morzem bardzo wyczyszczonym z rodzimej fauny bezkręgowej i roślin, tj. organizmów pokarmowych naszych ryb. Rozplenienie się form inwazyjnych może to spowodować. Wskaźnikowość czystości wód tego kraba jest podobna, jak szczurów kanałowych.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 20:18:54] • [IP: 164.127.127.***]

19:48:24] • [IP: 79.175.205.***] Wszystkie trzy formy są właściwe. Piętaszek, gdyby trafił na Robinsona polskiej narodowości, uciekłby z wyspy biegnąć po falach, nasz język naprawdę jest bogaty, leksykalnie, gramatycznie, fonetycznie, aż do kryzysu ścięgien w ustach.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:48:24] • [IP: 79.175.205.***]

Czysciejszy czy czystszy czy coraz bardziej czysty??

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:47:07] • [IP: 176.221.123.*]

Nie ma szczego się cieszyć, bo jest to gatunek inwazyjny Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Osobniki jednoroczne wędrują do dorzeczy, skąd powracają po kilku latach z prądem. Tak, że i też w tych rzekach dokonują spustoszenia min redukując populację naszych rodzimych raków. Krab wełnistoręki w naszym kraju jest gatunkiem obcym, przypadkowo zawleczonym z Chin. Pierwszy raz stwierdzony został w 1928 roku w Zalewie Szczecińskim. Jest największym skorupiakiem w Polsce.

HASSANO • Poniedziałek [05.04.2021, 19:36:46] • [IP: 77.75.244.***]

Chińskie z balastów.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:10:09] • [IP: 176.221.123.**]

Obiadek bedzie mniam mniam

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:02:13] • [IP: 46.204.21.*]

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 18:33:00] • [IP: 176.221.123.***]

Padliną się zywią a u nas tego dostatek

Gość AJ WAJ Icek • Poniedziałek [05.04.2021, 18:32:04] • [IP: 5.174.188.***]

W Bałtyku żyje jeszcze krab Radziecki który jest wrogiem kraba wełniastoszczypcowego, i jak że jest odmienny, zamiast szczypiec posiada sierp i młot a zamiast oczu gwiazdy...Jak twierdzą naukowcy ten krab radziecki wytłucze chińskiego przybłędę w 2 lata...⛔

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 18:31:51] • [IP: 176.221.123.***]

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 16:50:39] • [IP: 31.11.130.**]Po jakim szambie powstał taki degenerat jak ty??Mutant z bagna Toruńskiego.

Oglądasz 1-25 z 37
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■