POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [08.04.2021, 13:57:54] • Świnoujście

Inicjatywa obywatelska odnosi sukces w Brukseli

Inicjatywa obywatelska odnosi sukces w Brukseli

autor: JT Jeeraphun(fot. stock.adobe.com/pl )

Inicjatywa obywatelska "BI Lebensraum Vorpommern" odniosła pierwszy sukces przed Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego. Komisja Europejska została zobowiązana do podjęcia działań w związku z budową głębokowodnego terminalu kontenerowego w obszarze Natura 2000 (PLH320019, PLH320018, PLB320002) na wyspie Wolin, aby skontaktować się z polskimi władzami i wywierać odpowiednią presję polityczną.

Dyrekcja Generalna (DG ENV oddział III sp. Ochrony Środowiska) wezwie Polskę do dostosowania swoich przepisów do prawa UE, a także Niemcy do wzmożonej aktywności w tym zakresie.

Rainer Sauerwein, jako przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej BI Lebensraum Vorpommern, zwrócił się do przewodniczącej Komitetu Petycyjnego UE oraz przedstawicieli DG ENV:

"My - inicjatywa obywatelska LebensraumVorpommern z wyspy Uznam - jesteśmy bardzo zaniepokojeni planowaną budową głębokowodnego terminalu kontenerowego przez ZMPSiŚ w obrębie europejskiego obszaru chronionego Natura 2000, który znajduje się na wyspie Wolin.
Obawiamy się, że ten projekt będzie miał nieodwracalne skutki dla środowiska i turystyki wokoło całej Zatoki Pomorskiej.
Dotychczasowe postępowanie strony polskiej z obszarami chronionymi NATURA 2000 i ignorowanie konwencji ESPOO dotyczących transgranicznej ochrony środowiska nie może zostać zaakceptowane. W przypadku portu kontenerowego w Świnoujściu mamy do czynienia z podobnymi naruszeniami umowy jak w przypadku planowanej budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Mamy ogromne zastrzeżenia co do przeprowadzenia rzetelnej i merytorycznie poprawnej OOŚ przez właściwe organy polskie. Utwierdza to nas w tym przekonaniu, ponieważ ministerstwa niemieckie nie zostały wcześniej poinformowane zarówno o planach wdrożenia projektu jak i rozpoczęciu procedury OOŚ. Z naszych informacji wynika, że Polska uchwaliła specjalną ustawę, która ułatwia i zachęca do inwestowania w zewnętrzne porty bałtyckie, nawet kosztem szczegółowej oceny oddziaływania na środowisko.
Sprawa ta wymaga pilnego działania, ponieważ w dniu 15 kwietnia 2021 r. kończy się okres składania ofert dla inwestorów zainteresowanych budową portu kontenerowego w Świnoujściu.
Wzywamy Parlament Europejski i Komisję UE do wstrzymania tych projektów. Interwencja Komisji UE jest pilnie potrzebna w związku z powyższym."

Nasz wniosek został poparty w komisji przez przedstawiciela DG ENV D III, Przemysława Ogińskiego, oraz kilku Eurposłów.

"Projekt budowy takiego terminalu masowo zaszkodzi środowisku, a tym samym również turystyce i ludności lokalnej, a także narusza traktaty UE, ponieważ dokładna ocena oddziaływania na środowisko ze strony polskiego rządu może być omijana. Wyczerpujące informacje nie zostały również udostępnione stronie niemieckiej", powiedział Helmut Scholz, Eurposeł z partii DIE LINKE.

"Presja obywateli teraz się opłaciła - środowisko musi być w pełni chronione zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem (Green Deal) uruchomionym przez trzy instytucje UE".
"Rozpatrzenie petycji przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja i grupy polityczne zgadzają się, iż rząd polski musi niezwłocznie przedstawić ocenę oddziaływania na środowisko i zaangażować w to stronę niemiecką" – powiedziała Hannah Neumann, Europosłanka Zielonych.

"Z zadowoleniem przyjmuję stanowisko Komisji, że Polska musi jak najszybciej spełnić swoje zobowiązania i wzywam w związku z tym Komisję UE do podjęcia odpowiednich działań, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom dla przyrody i środowiska" – dodała pani Neumann, która osobiście wyraziła swoje obawy dotyczące projektu w komisji.

Obaj Europosłowie wspierali od samego początku nasz protest przeciwko budowie portu kontenerowego w Świnoujściu na wyspie Wolin.

Rainer Sauerwein
Członek zarządu Inicjatywy Obywatelskiej BI LebensraumVorpommern


komentarzy: 122, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 101-122 z 122

Gość • Czwartek [08.04.2021, 15:10:12] • [IP: 5.173.147.**]

Po co budować elektrownie jądrowe po co lotniska po co terminal... 2SZYSTKI JUŻ JEST! W NIEMCZECH.

antybiotykobiorca • Czwartek [08.04.2021, 15:09:22] • [IP: 185.53.147.***]

ale bezczelne szkopy, szkoda tylko że część mieszkańców wywiesza banery na swoich plotach pt. stop terminal maja w doopie rozwój i miejsca pracy dla mlodych. Szwabia sieje propagande az sie kurzy na tvn a niektorzy łykaja jak pelikan te bzdury.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 15:05:28] • [IP: 31.0.46.***]

Znowu szwabą coś nie pasuje, niech kasę za wojnę oddadzą.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 15:04:33] • [IP: 178.238.247.***]

stop terminalowi !!

Gość • Czwartek [08.04.2021, 15:04:28] • [IP: 77.252.46.***]

Jak oni są" głęboko zaniepokojeni" to znaczy, że sprawy idą w dobrym kierunku dla Polski.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:49:23] • [IP: 176.221.122.***]

A w Gdansku i Gdyni budują non toper i nikomu nie przeszkadza. Tylko ta inwestycja jest dla nich bardzo konkurencyjna dlatego nie wierze w sprawy środowiskowe, a miejsca pracy się przydadzą tutaj!

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:45:34] • [IP: 37.47.145.**]

Zawsze jestem zaniepokojony, gdy Niemcy martwią się o Polskę.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:45:32] • [IP: 176.221.122.***]

Wolność Tomku w swoim domku szwabiska e bane.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:41:02] • [IP: 88.218.253.***]

Hurra. Boże trzeba zatrzymać to szaleństwo!

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:39:40] • [IP: 31.11.130.***]

Niemcy i Rosjanie budują druga nitkę gazową bez naszej zgody w zasadzie mimo sprzeciwu uni i jest ok.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:39:24] • [IP: 46.231.59.**]

Od tej chwil stałem się zagorzałym zwolennikiem budowy terminalu kontenerowego. Jak pokazała Pseudo pandemia to miasto nie istnieje bez przemysłu, którego i tak jest jak na lekarstwo.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:30:57] • [IP: 185.210.39.**]

I tu jest zagwozdka. Z jednej strony nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i nie będzie mówił co mamy robić. Ale z drugiej strony przyroda też wymaga ochrony. Z trzeciej strony jakoś Niemcy mieli nas głęboko w dupie przy realizacji sowieckich rur. Z czwartej strony nasz starszy człowiek wystarczająco zdewastował miasto tworząc fikcyjne uzdrowisko Świnoujście. Bądź tu mądry i pisz wiersze!

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:30:24] • [IP: 62.69.254.***]

nawet Niemiecką nazwę przyjęli zaprzańcy

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:27:42] • [IP: 89.64.108.**]

A czy ktoś się pytał jakie skutki ma budowa nordstream 1 i 2 na Bałtyk, niech niemiaszki najpierw wyczyszczą Bałtyk zaległych śmieci na dnie Bałtyku bo za pare lat będzie większy płacz

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:25:15] • [IP: 176.221.123.*]

BRAWO PEOWCY !! DOPIELIŚCIE SWEGO. ROZWÓJ POLSKI NIE, NO BO PO CO NAM PORT KONTENEROWY W ŚWINOUJŚCIU, JAK JEST W HAMBURGU. DZIWNE, ŻE NORDSTREAM I NORDSTREAM2 NIE ZAGRAŻA ŚRODOWISKU. NO CHYBA, ŻE BY GO BUDOWALI POLACY. BRAWO TUSK, BRAWO TRZASKOWSKI, BRAWO ELEKTORAT PO. PRAGNĘLIŚCIE ZASTOJU GOSPODARCZEGO POLSKI NA RZECZ NIEMIEC, TO GO BĘDZIECIE MIELI.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:12:22] • [IP: 178.238.247.***]

z tego co czytam to oczyszczalnia ścieków niemieckich może być a konkuręcja dla rostoku nie i kto to wymyślił

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:12:13] • [IP: 31.0.176.***]

MUSIELI BY BARDZO DUŻE KARY NAŁOŻYĆ. EKOLOGA NIE OŚWIADCZYSZ JAK KASY Z PROTESTU NIE WIDZI.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:12:11] • [IP: 91.199.250.**]

nareszcie, dość zniszczeń

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:07:04] • [IP: 164.127.13.**]

Niemcy, won z naszej polityki, będziemy sobie budować, co chcemy, niezależnie od strat w waszej zas*anej gospodarce.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:06:05] • [IP: 178.238.246.**]

A nasz prezydent nie lubi przyrody, woli beton i śmierdzące samochody, już niedługo nikt do nas nie przyjedzie a uzdrowiska znikną, będzie przemysłowo i smierdzaco. 🥵

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:04:16] • [IP: 62.69.253.***]

BRAWO!! Trzeba chronić naszą unikalną przyrodę a nie niszczyć.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:02:15] • [IP: 83.1.102.***]

jak niemcy budowali kontenery w sasnitz to sie pytali? ale natura 200 jest ignorowana po calosci przez kolezkow z wawy

Oglądasz 101-122 z 122
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■