POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [18.04.2021, 11:46:28] • Świnoujście

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. Edmund Papski

W sobotę o. 7.30 na plaży w Świnoujściu jedna ze spacerowiczek spostrzegła leżącą na plaży małą fokę. Miła starsza Pani zachowała się wzorowo, powiadomiła telefonicznie o swojej obserwacji Błękitny Patrol WWF Polska. Z informacji telefonicznej wiadomo było również, że na plaży przybywa osób spacerujących (głównie z psami).

Na miejsce niezwłocznie przybyła mieszkająca w Świnoujściu wolontariuszka Błękitnego Patrolu WWF, by zabezpieczyć zwierzę i zapewnić mu spokój. W miedzy czasie na miejsce dotarło jeszcze dwoje wolontariuszy. Przeprowadzono konsultacje foto/telefoniczną ze Stacją Morską im. Krzysztofa Skóry IOUG w Helu. Z uwagi na ogólny stan zwierzęcia (głównie widoczne na pierwszy rzut oka niedożywienie) podjęto decyzję o podjęciu go do rehabilitacji w Helskiej placówce.

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. iswinoujscie.pl

Niecodziennym gościem na Świnoujskiej plaży był około miesięczny szczeniak foki szarej (zwanej też szarytką morską). Po dotarciu, do Helskiego ośrodka rehabilitacji fok, osesek został poddany szczegółowym oględzinom – to dziewczynka, ważąca zaledwie 11,6 kg (maleńka), temp ciała w normie, na ciele znaleziono drobne rany kłute – możliwe pogryzienie, ogólnie odwodniona i niedożywiona, występujące na ciele lanugo (białe futro) wskazuje na wiek około 1 miesiąca (foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego/marca). Po zakończeniu rehabilitacji wróci do Bałtyku.

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. Konrad Wrzecionkowski

Co każdy z nas może zrobić w przypadku spotkania szczególnie młodej foki?
Jest kilka podstawowych zasad, oto one:

1. Zachowaj dystans - nie podchodzimy do foki i pozostajemy w odległości minimum 20 metrów od zwierzęcia. Im dalej będziemy, tym lepiej, ponieważ zbyt bliskie towarzystwo oznacza dla foki duży stres, który może zmniejszyć jej szansę przeżycia. W pobliżu może być również jej matka, która udała się do wody na łowy, a z bezpiecznej odległości "ma oko" na dziecko. Foka to dzikie zwierzę, które w obronie własnej „walcząc o życie” może dotkliwie ugryźć.

2. Nie zaganiaj foki do wody - foka jest zwierzęciem wodno-lądowym i czas spędza równie chętnie w wodzie, jak i na brzegu. Nie spychajmy jej zatem do wody i nie polewajmy nią. Foki muszą wychodzić z wody na plażę, żeby odpocząć, wysuszyć futro lub urodzić potomstwo. W przypadku foczych osesków póki są w lanugo (białe futro) powinny pozostać na brzegu.

3. Nie ignoruj sytuacji, każdą obserwację warto zgłosić, specjaliści zapytają o kilka szczegółów z obserwacji (miejsce, otoczenie i zachowanie zwierzęcia) i podejmą decyzję co dalej.

4. Powiadom Błękitny Patrol WWF 795 536 009 lub Stację Morską w Helu 601 88 99 40.

5. Postaraj się zapewnić foce spokój i bezpieczeństwo do czasu przyjazdu wolontariuszy. Jeżeli na plaży pojawią się inni ludzie, zadbajmy o to, aby także nie podchodzili do szczenięcia. Nie zbliżajmy się do foki z psem, który powinien być na smyczy i nie szczekać. Znalezioną przez Ciebie fokę obejrzymy i ocenimy jej stan na miejscu, a w razie potrzeby zabierzemy do Stacji Morskiej, żeby ją przebadać i poddać rehabilitacji. Po zakończeniu leczenia foka wróci na wolność.

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. Edmund Papski

UWAGA!
Wpisz numer Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009) i Stacji Morskiej w Helu (tel. 601 88 99 40) do swojego telefonu. Jeśli zobaczysz fokę lub morświna będziesz mógł niezwłocznie o tym poinformować odpowiednie służby.


Lokalny Lider Błękitnego Patrolu WWF Polska


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 41

Gość • Wtorek [20.04.2021, 09:07:56] • [IP: 37.47.184.**]

Ale fajny fokeł 😀

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 21:06:57] • [IP: 5.173.128.**]

Nogi z dupy powyrywać !powinien to naprawić !nie mało debili jest w tym mieście !

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 16:52:13] • [IP: 176.221.123.**]

..ulżyło mi, to maleństwo by zginęło bez pomocy człowieka, taki milutki pyszczek..

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 11:16:42] • [IP: 80.51.215.**]

Do [19.04.2021, 02:19:35] • [IP: 37.249.61.**], nie byłeś na miejscu ze zdjęcia sobie dopowiadasz i się mądrzysz - kolejny ekspert z Ciebie :D a jeszcze jak policzysz to się przekonasz że na jedną Panią wyszło średnio max 10 kg, bo foka jak napisano ważyła 11, 6 kg, taki kosz jak ma 5- 6 kg to max. A sam czynny udział w akcji to też miłe uczucie. Rękawiczki też były, w końcu tez coś trzyma niebieskiego w prawej ręce ;) To była szybka i profesjonalna pomoc realizowana przez osoby z wieloletnim już doświadczeniem - Błękitny Patrol WWF działa od 2010 roku, ale kto by zgłębiał taki informacje - przecież nie ekspert zza monitora :D

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 10:08:51] • [IP: 87.78.246.***]

Psy na plazy nie maja nic do szukania, wlasciciele cymbaly olewaja zakazy, a sluzby powinny kontrolowac i po 500 albo i lepiej.Dziadow karac i to ostro. Podatek od kundli jest tez za niski, powinien byc 2000 od sztuki, rocznie.

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 10:07:53] • [IP: 178.238.252.**]

Cudna, taka kluseczka :)

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 07:58:11] • [IP: 89.151.32.***]

śliczne te oczka u tego bobasa

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 07:36:42] • [IP: 185.210.39.***]

Przypłynęła na śledzika. ..

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 02:19:35] • [IP: 37.249.61.**]

Namaszczeni przez prezesa przyjechali po fokę dobrze że kot miał czas się oddalić, zalecenia są dla plebsu gzie dystans 20 m gdzie rękawice a Ten knur to co chorowity że do dzwigania paki foczki wynajął!

Gość • Niedziela [18.04.2021, 23:35:07] • [IP: 83.23.168.***]

piękna foczka. oby wszystko było z nią w porządku.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 23:11:16] • [IP: 5.173.132.***]

Foka odpocznie i popłynie dalej.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 21:12:05] • [IP: 176.221.122.**]

kundel to tez pieseczek miłośniku zwierząt, ty też robisz na wydmach i nikt cię przez to na smyczy nie prowadzi a przydało by sie +kaganiec bo na pewno mordke masz też nie od parady

Gość • Niedziela [18.04.2021, 21:04:03] • [IP: 37.47.147.***]

Dziękujemy panie profesorze. Dzięki Panu choduje się zwierzęta pasożytnicze, które nie mają nawet naturalnych wrogów. Ale za to te piękne oczka...

Gość • Niedziela [18.04.2021, 19:25:04] • [IP: 87.48.10.**]

Brawo dla pani, ktora znalazla foczke oraz dla wolontariuszy za rzeczowa ocene sytuacji i szybka, sprawna akcje!

Gość • Niedziela [18.04.2021, 18:30:32] • [IP: 37.47.175.***]

na szczęście w nie długim czasie wejdzie ustawa dotycząca poruszania się piesków w miejscach publicznych. Jedyne co rozumne to obecna władza zrobiła

Gość • Niedziela [18.04.2021, 17:28:21] • [IP: 77.115.105.**]

Ze niedożywiona to wina Tuska albo kormoranów.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 16:51:23] • [IP: 77.115.118.***]

Duże brawa dla Pani.Nie każdy by się tak zachował.A głupimi komentarzami proszę się nie przejmować.Wszędzie są znawcy od siedmiu boleści.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 15:24:48] • [IP: 188.146.128.***]

"Gość • Niedziela [18.04.2021, 12:13:42] • [IP: 83.20.29.***] Do 11:58 Pojedyńczy debilu a nie doczytałeś, że foczka jest niedożywiona i trzeba ją postawić na nogi, żeby przeżyła." Debil jeszcze nie opanował trudnej sztuki czytania i ogląda tylko obrazki. Potem wystukuje na klawiaturze bzdury. Jak to debil.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 14:54:29] • [IP: 176.221.122.***]

Dziękuję serdecznie za profesjonalną pomoc oraz za informację dla nas, jak postępować i z kim się kontaktować w razie potrzeby udzielenia pomocy FOKOM.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 14:52:38] • [IP: 5.173.130.***]

Sprzątać po psach należy

Gość • Niedziela [18.04.2021, 14:50:10] • [IP: 176.221.122.***]

CUDNE!! JAKIE OCZKA ŚLICZNE!!

Gość • Niedziela [18.04.2021, 14:41:50] • [IP: 185.210.38.**]

Foćka Słodziak :)

Gość • Niedziela [18.04.2021, 14:09:44] • [IP: 164.127.114.**]

13:35:28] • [IP: 31.0.90.***]" Co ty wiesz o zabijaniu", o fokach, o fuckach, o koszach, jedyny znany ci kosz to ten windowsowy, na pulpicie.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 13:43:09] • [IP: 31.11.131.**]

Kocham foczki, mają najpiękniejsze oczy na świecie.

Gość • Niedziela [18.04.2021, 13:35:28] • [IP: 31.0.90.***]

Debilizm: zalecamy omijać, nie zbliżać się minimum 20 metrów, foka tylko odpoczywa i wróci do wody i co? I ją złapiemy do kosza normalnie Debilizm bezobjawowy

Oglądasz 1-25 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■