POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.04.2021, 20:19:31] • Świnoujście

Miała być duma – jest wstyd

Miała być duma – jest wstyd

2021 rok(fot. iswinoujscie.pl )

W lipcu 2019 rok miasto w ramach przebudowy Promenady stworzyło ogród zmysłów, w którym zasadzono wiele egzotycznych roślin. W pierwszym roku założono nad nimi zakupiony dla nich za prawie 87.000 zł. namiot wyglądający jak kosmiczne igloo, który miał zabezpieczyć rośliny i pomóc im zaadoptować się w tym miejscu. W tym roku go jednak nie rozstawiono.

„Mimo, iż są to rośliny doskonale adoptujące się w klimacie Morza Bałtyckiego, to ta strefa świnoujskiego ogrodu zmysłów będzie objęta szczególną opieką. Na zimę nad drzewami będzie rozpościerany namiot, w którego wnętrzu będzie panował klimat swoistej palmiarni. Ponadto w rejon ogrodu doprowadzono sieć elektryczną, która umożliwi podłączenie kabli grzewczych chroniących korzenie roślin podczas mrozów” – pisano na oficjalnej stronie miasta w lipcu 2019 r.

Miała być duma – jest wstyd

2020 rok(fot. iswinoujscie.pl )

Kilka dni temu oczom mieszkańców ukazał się jednak zupełnie inny widok. Część imponujących roślin niestety nie przetrwała obecnej zimy.

Miała być duma – jest wstyd

2020(fot. Sławomir Ryfczyński )

Widok kikutów ogołoconych roślin pokazuje smutny wizerunek miejsca, które było i miało nadal być dumą świnoujskiej Promenady.

Miała być duma – jest wstyd

2021(fot. iswinoujscie.pl )

Jako redakcja martwiliśmy się o zabezpieczenie tych egzotycznych roślin już 6 stycznia 2021 r. Nasze obawy się potwierdziły, rośliny uległy zniszczeniu. Wydaje się nam, że zaszkodził im nie nasz klimat, ale niestety ludzie, którzy nie dopilnowali odpowiednich dla nich warunków. Kiedy i czy w ogóle dadzą radę odrosnąć?

https://iswinoujscie.pl/artykuly/68990/

Miała być duma – jest wstyd

2021(fot. iswinoujscie.pl )

- Wiele roślin ogrodu sensorycznego, w tym palmy, dobrze poradziło sobie z zimowymi warunkami, przy zastosowaniu osłon. Juki gwatemalskie gorzej od innych roślin przechodziły aklimatyzację po posadzeniu i obecnie zostaną objęte obserwacją. Aktualnie na ich pędach pojawiły się pączki, a ich stan ma szansę poprawić się w nowym sezonie wegetacyjnym - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z Urzędu Miasta Świnoujście.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 91, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 91

Gość • Wtorek [08.06.2021, 05:56:50] • [IP: 37.47.176.**]

Dyscyplinarnie do zwolnienia taka osoba, która dokonuje idiotycznych zakupów za publiczne pieniądze. Gdzie jest w tym urzędzie kontrola finansów?Ogromne pieniądze niegospodarnie wydatkowane.A mieszkańcom śmieci podwyższono.

Gość • Czwartek [06.05.2021, 18:38:32] • [IP: 176.221.122.***]

Chlapiecie się tym gównem a w miedzy czasie są wycinane tysiące polskich drzew

Zdegustowany • Czwartek [06.05.2021, 14:18:35] • [IP: 73.123.179.***]

..a komu nie podobają się pomysły naszych szanownie wielkich umysłów u żłoba tym nadać trzeba miano szczekających kundelków. Ewangelia według Gumolepa 3:16 Amen. Nie mam słów na takie marnotrastwo. To znaczy mam ale szanuję Redakcję i Mieszkańców zatem przemilczę.

Gość • Wtorek [04.05.2021, 20:19:55] • [IP: 77.254.9.***]

Osoby odpowiedzialne same powinny spędzić zimę na plaży bez namiotu!!

Gość • Wtorek [27.04.2021, 19:18:37] • [IP: 62.69.252.***]

oj wy durne co sie napiszecie to tylko tym sie pocieszycie oni tak z tego nic nie robia robia swoje forse biora i smieja sie zwas wy durakii dobrze robia jak glupie ludzie to im dobrze robia dalej glosujcie i mowcie piekne miastoco chcesz to masz jak zagosujesz tak bedziesz mial glosujesz na czerwony kolorol to do kogo masz pretensjei i wypisujesz swoje zale zapozno trzeba myslec wczesniej

Gość • Wtorek [27.04.2021, 06:49:04] • [IP: 88.156.138.**]

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 20:48:54] • [IP: 37.47.184.**]

Doprowadzić natychmiast dla mieszkańców : 1. Do zwrotu namiotu, lub 87 tysięcy złotych !! 2. Do zwrotu tzw " Działki Szwagra 4 ha", lub 40 milionów złotych !!

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 16:26:48] • [IP: 176.221.122.***]

Namiocik za 87 tysięcy nie pomógł? Takich idiotyzmów nie było nawet za komuny!

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 16:18:39] • [IP: 37.47.184.**]

Do IP 156.33.241. Godz. 09.52.58. Dnia 26.04.2021. Poruszyłeś bardzo istotny dla mieszkańców wątek, dotyczący ich pieniędzy. Kto to jest " Gumolep" to wszyscy w Świnoujściu wiedzą, ale wyjaśnij kto to jest " Rudy Pawełek", bo nie wiem do kogo iść po zwrot mojego wkładu do budżetu miasta? Oczekuje na info., na pewno czekają też wszyscy mieszkańcy.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 16:07:47] • [IP: 31.0.62.**]

Sprawdżcie tego pseudo ekologa radnego na kamerach bo bardzo chciał dosadzić cisy obok palm.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 15:17:43] • [IP: 188.146.129.**]

Nie wypisujcie bzdur na temat nieprzystosowanych roślin. W szkółkach ogrodniczych w całej Polsce jest ich pełno bo nagle zrobiły się modne i są KUPOWANE mimo wysokiej ceny. Wszystkie te rośliny są dostosowane do naszej strefy klimatycznej. Strata liści po zimie nie oznacza że jest martwa. Generalnie to palmy należą do rodziny. ...TRAW.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 15:06:33] • [IP: 5.173.141.***]

Kołek twoje klimaty 🤪😜🤪

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 14:55:05] • [IP: 188.146.165.***]

Ktoś powinien za to odpowiadać

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 13:35:46] • [IP: 5.173.139.**]

Jaki gospodarz taki efekt 🤦

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 11:41:50] • [IP: 192.95.4.***]

Wy ludzie zamiast coś kupić swoim dzieciom, żonom, mężom, to lecicie do firmy" Skarbówka" z pieniędzmi w zębach, żeby potem ten pustak z pod lubelskiej wsi marnotrawiła Wasze ciężko zarobione pieniądze. Wypowiedzieć posłuszeństwo i nie płacić podatków na tych żmurkowych darmozjadów.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 11:19:45] • [IP: 37.47.162.**]

Może trochę betonu 🤡

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:52:58] • [IP: 156.33.241.*]

Takie dekoracje i popisy (zawsze przepłacone, bo wykonawca musi podzielić się pod stolikeim z Gumolepem via Rudy Pawełek) kiedy spełnią już swoją propagandowo-korupcyjną rolę, popadają w rozkład. Zobaczycie co stanie się z luksusowym mchem i eksluzywną czerwoną kanapą.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:38:20] • [IP: 5.173.80.**]

Nie wiem czy tak powinno to wygladac czy nie ale to poprostu jest brzydkie i nijak sie ma do naszego mista klimatu itp.Tu 100tys na badziew tu banka na remoncik tu fontanna za miliony a potem oswiadczenie ze ceny za parkingi drozeja smiecie drozeja bo rzad zly.Moze i zly ale co ma piernik do wiatraka.Sracie kasa na lewo i prawo zamiast oszczedzac albo wydawac z glowa a potem lament ze ni ma? Zamiast odtworzyc to co wycieliscie pod beton to sie palm i lasow rownikowych zachciewa.Patologia

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:23:52] • [IP: 37.47.183.***]

No i ciekawe kto za to poniesie konsekwencje finansowe

Marek • Poniedziałek [26.04.2021, 09:23:45] • [IP: 80.211.250.***]

Pieniadze wziete i to sie tylko liczy. Te slomiane inwestycje niczym z filmu Mis takie jak te palmy, zegar wodny czy czerwona kanapa na basenie za 40 tys zl czy mech za 55 tys zl moga sprawic, ze nie bedziemy mowic niedlugo Bareja ale Zmurkiewicz.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:20:03] • [IP: 37.47.129.***]

Polska palma pospolita. Na zimę gubi liście :). W tym mieście wszystko jest takie jak na filmach Stanisława Barei.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:17:39] • [IP: 83.20.222.***]

tyjak chcielista to idzta sie douczyc bo juz tych nie do uczonych cymbalow mamy dosc. co robisz najwiecej bledow idz do szkoly chcielim ]

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:16:56] • [IP: 5.173.140.**]

To normalne zachowanie dla tego typu roślin. Nawet w cieplejszych klimatach tak się robi. Jak pandemia się skończy to co niektórzy powinni trochę pozwiedzać świat i zobaczyć. Ps. Sadzilem takie zawodowo.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 09:13:50] • [IP: 62.69.252.*]

Za to marnowanie naszych pieniędzy powinni zapłacić ze swojej kieszeni pani Michalska i p.Zmurkiewicz, tak fajnie wydawać pieniądze nie swoje, niech odpowiadają za swoje głupie decyzje. Najlepiej im wychodzi betonowanie i wycinka naszej pięknej przyrody, pogonić to dz...stwo.

Gość • Poniedziałek [26.04.2021, 08:53:08] • [IP: 178.238.249.***]

Mistrz Bareja wiecznie żywy, wypisz wymaluj nowy Miś ale co tam kto bogatemu zabroni. Pani Michalska wie że takie inwestycje najlepiej się opłacą..

Oglądasz 1-25 z 91
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■