POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [02.05.2021, 12:23:17] • zachodniopomorskie

231 zdarzeń wypadkowych w rok. Czy zachodniopomorskie zakłady pracy są bezpieczne?

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w pracy. Z informacji uzyskanych od Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie wynika, że w ostatnim roku w naszym regionie doszło do 231 zdarzeń wypadkowych w pracy, które zostały zgłoszone i udokumentowane. W przypadku budownictwa zdarzało się, że niebezpieczne były upadki z wysokości, przygniecenia czy potknięcia. W przemyśle ciężkie wypadki były powodowane najczęściej efektem nieprawidłowego użytkowania maszyn produkcyjnych lub awariami tych maszyn. Jak mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska zasady BHP powinny być przestrzegane w zakładach pracy bez względu na to, czy mamy stan pandemii czy nie. – Moje doświadczenia pokazują, że w Polsce pracodawcy przykładają coraz większą wagę do przestrzegania zasad BHP oraz tego, by praca w zakładzie pracy była bezpieczna. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ponosi nas „ułańska fantazja” i wtedy nie trudno o wypadek. Do naszego stowarzyszenia trafia dużo skarg i donosów, w większości są one jednak anonimowe – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie wynika, że od marca 2020 do marca 2021 zgłoszono 231 zdarzeń wypadkowych.

• W ciągu roku odnotowano 31 wypadków śmiertelnych w tym 12 nagłych zdarzeń medycznych
• Najczęstsze przypadki wypadków śmiertelnych przy pracy to sytuacje takie jak: upadek z wysokości, przygniecenia, utonięcia, porażenia prądem.
• Skontrolowano 744 obiekty i miejsca pracy, w 150 stwierdzono występowanie nieprawidłowości w zakresie organizacji obiektów i stanowisk pracy.
• Zupełnie nowym obszarem badań i analiz jest praca zdalna – trudno jest bowiem stwierdzić, co można byłoby nazwać „wypadkiem w miejscu pracy” jeżeli pracujemy z domu.
• Nowością jest również kontrolowanie bezpieczeństwa wynikającego z czasu pandemii koronawirusa.

Skargi na bezpieczeństwo w miejscach pracy dotyczą zwykle reżimu sanitarnego i środków higieny

Jak mówi Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska sytuacja z bezpieczeństwem pracy w czasie pandemii jest wielopłaszczyznowa i trudno jest ją analizować w porównaniu do czasu sprzed pandemii. – Miejsca pracy są bardzo bezpieczne i widzimy tutaj znaczącą poprawę. Firmy przestrzegają zasad BHP, szkolą swoich pracowników, bardzo jasno i wyraźnie artykułują swoje oczekiwania jeżeli chodzi o kulturę organizacyjną pracy.

Tutaj mogę powiedzieć, że z roku na rok jest coraz lepiej – mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym
Pracodawcom Małgorzata Marczulewska. – Oczywiście zdarzają się czarne owce i sytuacje, gdy zasady BHP nie są przestrzegane. Ma to zwykle miejsce w firmach, gdzie struktura i możliwość pilnowania porządku jest utrudniona. Nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują także, że pewien problem z dostosowaniem się do zasad BHP mieli pracownicy z zagranicy. Obecnie jednak myślę, że sytuacja jest na tyle dobra, że możemy mówić o tym, że miejsca pracy w regionie są bezpieczne – dodaje Marczulewska.

Ile skarg dotarło do stowarzyszenia w sprawie bezpieczeństwa w pracy? – W ciągu roku było ich kilkadziesiąt. Znacząca część dotyczyła np. braku przestrzegania reżimu sanitarnego, braku środków dezynfekcji czy konieczności pracy w czasie pandemii.

Zdarzały się także anonimowe donosy np. o spożywaniu alkoholu w miejscu pracy czy na temat braku odpowiedniego zabezpieczenia maszyn produkcyjnych – dodaje Prezes Małgorzata Marczulewska.

„Praca zdalna wymyka się wszelkim zasadom tradycyjnego BHP”

Zupełnie nową kategorią „wypadków w pracy” jest praca zdalna. Jak ją klasyfikować? Trudno to powiedzieć i jest wiele relatywizmów, które wymagają doprecyzowania w przepisach. Jeżeli potkniemy się o dywan w biurze w czasie pracy to jest to wypadek w miejscu pracy, a jeżeli potkniemy się o dywan w domu? Według statystyk Inspekcji Pracy w 2020 roku doszło do dwóch wypadków podczas pracy zdalnej, ale inspektorzy przyznają, że trudno jest kontrolować warunki pracy w czasie home office.

- To jest trochę znak czasu, bo praca zdalna, choć zyskuje na popularności to wymyka się wszelkim standardom oceny zasady BHP. Do naszego stowarzyszenia dociera sporo sygnałów odnośnie pracy zdalnej. Mowa np. o przesadnej kontroli pracownika, zmuszania pracowników do korzystania z prywatnego sprzętu podczas pracy zdalnej czy np. krytyki za brak efektywności, ale nie było jeszcze zgłoszeń o negatywnych konsekwencjach pracy zdalnej dla zdrowia – dodaje Prezes Marczulewska.

Kamila Walerysiak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Szczecin-Świnoujście późnym wieczorem. Na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy pozostaną uruchomione w czerwcu br. późnowieczorne połączenia w obu kierunkach o nazwie „Wiatrak”. Szczególnie wieczorny pociąg ze Szczecina do Świnoujścia okazał się sporym sukcesem, gdyż codziennie z tego połączenia korzysta przeciętnie 70 osób. Dodatkowo uruchomiona zostanie jedna para nowych pociągów w godzinach porannych, a wczesnoporanne pociągi ze Świnoujścia do Szczecina będą kursowały codziennie, czyli w terminie rozszerzonym względem obecnego rozkładu jazdy. Pozwoli to mieszkańcom i turystom także w weekendy i święta dojechać m.in. do Szczecina Dąbia na przesiadki do pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających ze Szczecina np. do Warszawy (w tym na express Chrobry i pociąg Pendolino). Łącznie na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy w dni robocze uruchamianych będzie 14 par pociągów regionalnych, a w weekendy 12 par, co oznacza, że przez większą część dnia pociągi na tej trasie kursować będą co godzinę ■ Świnoujście: 38-latek z powiatu kamieńskiego kradł logotypy samochodów w centrum miasta. Kilkanaście pojazdów pozbawionych emblematu. Policja zbiera kolejne zgłoszenia. Straty dotyczą głównie aut marek premium, a w niektórych modelach Mercedesa wyrwany emblemat był jednocześnie częścią czujnika jednego z systemów wspomagających. Policja zatrzymała 38-latka i wciąż przyjmuje zgłoszenia od właścicieli uszkodzonych pojazdów. Z samochodów znikały znaki rozpoznawcze takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Ford, Toyota czy BMW. W autach wyższej klasy wartość takich elementów potrafi być wyjątkowo wysoka. Kradzieże odnotowano na kilku odcinkach centrum: przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy ulicy Wyspiańskiego oraz na osiedlu Platan. Do funkcjonariuszy zgłosiło się już kilkanaście osób, choć liczba poszkodowanych może być większa. Sprawca został namierzony i zatrzymany. 38-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego trafił do policyjnego aresztu ■