POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.05.2021, 03:02:33] • Świnoujście

Dziś mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dziś mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja

autor: Pio Si(fot. stock.adobe.com/pl )

„3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już dwa dni później 5 maja uznane za narodowe święto. W czasach zaborów jego obchodzenie było zabronione, a nawet karane zsyłką. Także komunistyczne władze Polski po II wojnie światowej zabroniły publicznego świętowania tego dnia, a ostatecznie Święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. I dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Dziś, dodać też warto, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.

Przyzwyczailiśmy się do gromadzących tłumy obchodów tego naszego, narodowego święta. W tym roku sanitarne obostrzenia nam to uniemożliwiają. Może więc, zamiast tłumnego przemarszu pod pomnik, poświęćmy chwile na zagłębienie się w pouczającą historię czasów, które prowadziły Polskę ku upadkowi. I pokrzepiające przypomnienie tych, które chlubnych, które z upadku nas wyciągały.

Tych zaś, którzy, choć symbolicznie świętować chcą w otoczeniu liczniejszej grupy rodaków informujemy, że reprezentantów Urzędu Miasta - w imieniu wszystkich delegacji - pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” w dniu 3 maja 2021 r. o godz. 10.00 na Placu Słowiańskim. O tej samej godzinie w kościele Chrystusa Króla rozpocznie się modlitewne spotkanie-msza święta w intencji ojczyzny. Władze miasta zachęcają mieszkańców do składania symbolicznych wiązanek przez cały dzień i uniknięcia w ten sposób niedozwolonych obecnie zgromadzeń.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-40 z 40

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 10:53:59] • [IP: 178.238.247.**]

Gdy patrzę na tych zamaskowanych oficjeli, zdradzających co chwila ojczyznę, łamiących prawo i... świętujących, bezwstydnie zawłaszczających to święto to wstyd mi przed moim dziadkiem i przed całą rzeszą bohaterów walczących i ginących za ojczyznę

pisobolszewik • Poniedziałek [03.05.2021, 10:42:41] • [IP: 176.221.122.***]

U pisich synów konstytucja wisi na gwozdziu za stodołą.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 10:41:29] • [IP: 37.47.155.**]

Jaka konstytucja już jej niema

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 10:38:13] • [IP: 176.221.123.***]

Dzisiejsi żądzach szczególnie powinni pamiętać o przestrzeganiu konstytucji i praw w niej ustanowionych Niestety obecna władza nie wpisuje sie w nurt przestrzegania konstytucji Smutne

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 10:02:43] • [IP: 89.231.135.***]

Szkoda, ze rządzący jej nie szanują. My tez dajemy się ładnie „wyr*chac”, bo jej zwyczajnie nie znamy i nie szanujemy

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 09:50:55] • [IP: 109.196.114.**]

A ktory wlasciciel hotelu knajpy w tym miescie to pisior? Heheh PiSiory zatrudniają obcojrajowcow heh glupota opozycji siega szczytow.Zjedz tabletkę chlopie i oddychaj gleboko

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 09:47:39] • [IP: 176.221.122.***]

a dupa dalej jej nie zna. ...

bezprawie • Poniedziałek [03.05.2021, 09:09:46] • [IP: 37.8.230.**]

Po 230 latach fakty są takie, że władza ma Konstytucję RP w głębokim poważaniu ustanawiając coraz to, rozporządzenia sprzeczne z nią.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 08:39:49] • [IP: 5.173.2.***]

06:09:02. Zamknij jape zaprzancu.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 08:22:07] • [IP: 31.0.177.***]

CO NAM PO NIEJ SKORO PISLAMIŚCI MAJĄ JĄ W DUPIE. TYLE RAZY JĄ ZŁAMALI I NIKT NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI -SĄ BEZ KARNI.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 08:11:25] • [IP: 37.30.16.***]

6:09" pisiory"-do kogo on pisze? PiS liczy może 40 tys.członków, w S-ciu jest ich może kilkunastu... do kogo on pisze? I jest to dziwny post, bo nielogiczny i ksenofobiczny u zwolennika partii POKO lub N.Lewicy, a przecież oni kochają" uchodźców". Nielogiczny, gdyż w Polsce w 2019 r.było najmniejsze bezrobocie w historii 3 RP, niskie w skali UE, więc nawet brakuje ludzi do pracy i zatrudnianie Ukraińców nie wypiera Polaków z rynku pracy. Bezrobocie zwiększyło się w pandemii, ale i tak pozostaje niskie. Leming przeciwny zagranicznym pracownikom?! Na pewno troll...

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 08:00:36] • [IP: 88.218.255.***]

PO JESZCZE GORSZE..

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 07:58:15] • [IP: 83.20.221.**]

Uchwalono to prawda ale za trzy lata ja zniesiono bo nikt się do niej nie stosował a tak wyszło jak zwykle.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 07:57:40] • [IP: 176.221.122.***]

Pis podciera sobie tylek tym dokumentem a stado baranow nadal by na nich glosowalo. Jak w tym kraju ma byc normalnie?

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 06:09:02] • [IP: 176.221.122.***]

No właśnie pisiory łamiecie wszelkie zasady konstytucji Rzeczypospolitej polskiej oraz prawo do normalnej egzystencji narodu polskiego zatrudniając obcokrajowców mam tu na myśli Ukraińców oraz innych pseudo fachowców za wschodniej miedzy tylko dla tego bo są tańsi likwidując morską stocznię remontową wprowadziliście ludzi w ubóstwo oraz skrajną biedę a pracy dla Polaków jak nie było tak nadal nie ma łamiecie wszelkie zasady konstytucji oraz praw człowieka do normalnej egzystencji władza nie jest dana raz na zawsze właśnie w tym dniu konstytucji 3 maja jako suweren przypominam o prawach ustanowionych 230 lat temu

Oglądasz 26-40 z 40
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■