POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [14.05.2021, 00:24:50] • zachodniopomorskie

Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne. W piątek, 14 maja spotkanie online dla rodziców

Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne. W piątek, 14 maja spotkanie online dla rodziców

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Co w Internecie oglądają dzieci, o kim rozmawiają z rówieśnikami? Czym są patotreści i uzależnienia behawioralne? Jak zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkanie ze specjalistami z ogólnopolskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. W piątek, 14 maja 2021 r. odbędzie się drugie spotkanie online organizowane przez Urząd Marszałkowski.

Żeby „nie wypaść z obiegu"

Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice i nauczyciele nakreśla raport „Patotreści w Internecie" przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że 84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy (w tym 15% - regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie... A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby „nie wypaść z obiegu". Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?

– Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania, dlatego chcemy pedagogów, psychologów szkolnych oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Spotkania poprowadzą specjaliści, badający ten temat od lat. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który także planuje udział w spotkaniu.

Warto wiedzieć, warto rozmawiać

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne – jedno skierowane do pedagogów i psychologów szkolnych z regionu (odbyło się 11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).

Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Maciej Kośmicki, prowadzący kanał „Maciek i Klocki" na platformie YouTube. Planowany jest też udział marszałka Olgierda Geblewicza.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego (www.youtube.com/PomZachodnie). Można także załogować się na nie przez platformę ZOOM (dane do logowania podane na stronie www.wws.wzp.pl).

Webinarium dla rodziców / opiekunów: 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Zaproszeni goście / wykładowcy:

- Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

§ Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

§ Joanna Flis – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.

§ Maciej Kośmicki – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki" na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO.

Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zapraszamy!

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [15.05.2021, 08:28:57] • [IP: 31.0.55.**]

Oglądasz 1-1 z 1
■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■