POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.05.2021, 22:49:10] • Świnoujście

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawie 6 lat temu przyszła dobra zmiana PiS-u i teraz dorżnęła najlepszą polską stocznię w akwenie Morza Bałtyckiego. Niestety to kolejna władza, która nie potrafi poradzić sobie z zarządzaniem w przemyśle stoczniowym. To już kilkanaście lat jak kolejne zarządy zwijają, kiedyś dobrze, radzącą sobie firmę. Wywieziono sprzęt, a teraz – pływające doki. Piękny przemysłowy teren trzeba sprzedać pod budownictwo?



Pokażę Wam dzisiaj kilka fotek, które wykonałem pół wieku temu, w jeszcze odrowskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Kiedyś pracowałem w tej stoczni.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawdopodobnie w 1966 roku... na moich oczach zatonął dwuczęściowy dok. Stało się to podczas dokowania holownika lodołamacza z bazy sowieckiej. Dokmistrz niefortunnie postawił jednostkę na stępce jednej części doku, nie obciążył natomiast drugiej części doku. Jednostka miała pod wodą mocno podcięty kadłub do łamania lodów. Dokmistrz tego nie zauważył. Maszynista podczas wypompowywania wody z grodzi dwóch fragmentów pływających doków coś przegapił i nierówno wypompowywał wodę. Na oczach stoczniowców rozerwały się spięte dużymi klamrami dwa fragmenty doku. Dok szybko nabrał wody i zatonął.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Podczas tego zdarzenia nikomu nic się nie stało. Był to stary nitowany wysłużony dok, który w zasadzie trudny był do naprawy. Podjęto decyzję zamówienia nowego doku w Gdańsku.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Pokazuję Wam teraz pierwszy dok, który uroczyście wszedł do eksploatacji pół wieku temu. Dokowano wtedy jednostkę rybacką „Odry" m/t Homar, Świ – 199. Później zamówiono drugi dok i rozbudowano Morską Stocznię Remontową.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Świnoujście ma najlepszą w Polsce i na Bałtyku lokalizację stoczni do remontu wszelkich jednostek. Dzięki dużej tradycji i wspaniałym zatrudnionym w niej fachowcom, stocznia uzyskała normy ISO i renomę w Europie. Później zaczęły się podchody zbiurokratyzowanej kulejącej stoczni w Szczecinie. Połączono szczecińskiego bankruta ze świnoujską dobrze prosperującą stocznią. Zaczęły się nieprzemyślane decyzje zarządów w Szczecinie.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawie 6 lat temu przyszła dobra zmiana PiS-u i zarżnęła najlepszą stocznię w akwenie Morza Bałtyckiego i w Polsce. Wywieziono sprzęt, teraz - pływające doki. Wszystko równa się z ziemią, by piękny przemysłowy teren sprzedać pod budownictwo. Moim zdaniem, te decyzje są gorsze od sabotażu, bo później nie będzie można już tych terenów przywrócić do funkcji przemysłowych. W mojej ocenie tak jest niszczona moja, nasza Polska za PiS-u, za Jarosława Kaczyńskiego.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 130, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 76-100 z 130

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 11:16:48] • [IP: 188.146.103.**]

Do 151.36 a można było Trybunał konstytucyjny Sąd najwyższy, KRS, Telewizję Pub i wiele wiele innych tylko w sprawie stoczni panie szanowny niemoc kompletna.Gratuluje poczucia humoru.😂

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 11:14:04] • [IP: 217.153.6.***]

Spoko, Obajtek kupi i postawi Morawiecki Tower. Bedzie giot, podzikejmy tym wszystkim pisiorom, co na pis glosują niszczac wszystko

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 11:12:12] • [IP: 176.221.123.**]

Ta ekipa, która wydała decyzję o połaczeniu stoczni szczecińskiej ze świnoujśką jest wiina upadku naszej stoczni. Były pisane swego czasu pisma do premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego aby nie łączyć stoczni, bo to doprowadzi do upadku świnoujskiej dobrze prosperującej i co pomogli? Wypięli się, Czyli, to co PO rozwala to PIS ma obowiązek naprawiać. Trudno pompować ogromne pieniądze w coś co zostało rozwalone i i było juz nierentowne. Ale to przecież poltycy PO siędzą pod spudnicą Merkel, to mogli na ratowanie stoczni wyprosić od UE pieniądze ale bali się nawet zapytać, bo by ich przełożyła przez kolano i w tyłek natrzaskała za głupie pomysły.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:40:01] • [IP: 88.156.235.***]

Tusk i banda rozwaliła stocznie.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:31:25] • [IP: 188.146.103.**]

Brawo 221.123. dokładnie tak jest fanatyk w czystej postaci ten 100-tka, chciałbym widzieć jego minę jak obudzi się z ręką w nocniku.😩

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:31:21] • [IP: 5.173.130.***]

Każdy kto popiera PiS i jego nieudolne rządy powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze mafijnym.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:29:58] • [IP: 89.151.36.***]

Prawda jest taka że to POsrańcy , , załatwili, , stocznię. Stoczniowcy znają prawdę. Mają w tym wybitny wkład komuchy. Przypomnijcie sobie p. PIELĘ. W momencie gdy nastał PiS nie można było już nic zrobić bo umowy były podpisane. Nieuk z krótką pamięcią (o IP 176.221.123.*** z godz. 09.47.) zapewne komuch pisze że wszystkie przedsiębiorstwa w tym PGR-y rozwaliły rządy prawicowe. Doucz się matole ż to zrobiły komuchy (Balcerowicz). Mamy nadzieję że za to odpowie i ten czas się zbliża. Nie pisz głupot. Doczytaj sobie jak to wyglądało.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:22:04] • [IP: 178.238.245.**]

Koledzy stoczniowcy ze Szczecina sprzedali stoczniowców ze Swinoujścia. Myślą, że w ten sposób ocalą tamtejszą remontówkę. Możecie pomażyć. .. Rozbito jedność i wykończą nas po kolei.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:22:00] • [IP: 178.235.147.*]

O długach. Za Gierka 20 miliardów, za Kaczyńskiego już prawie 500 miliardów zł. Dane z dzisiaj.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:21:29] • [IP: 178.238.246.***]

cały Świat się ciągle zmienia. Stocznie za komuny produkowały głównie dla ZSRR i ekonomia się nie liczyła. Po zmianach przestały być opłacalne bo na rynki weszła konkurencja azjatycka. I nie ważne za czyich rządów bo zaczęła decydować ekonomia. To ogólnie. Ale takie lokalne ja nasza remontowa ciągle miały rację istnieć. Niestety obecne lobby rządzące dbają o poklask dużych aglomeracji jak Szczecin bardziej niż małe Ś-ście. I tak zawsze będzie gdy politycy będą rządzić gospodarką. Każda partia działa głównie by utrzymać władzę i profity dla swoich i trochę ochłapów dla szarej ciemnej masy wyborczej. Gdy rządzący są sami prymitywni nie będą zabiegać o większą świadomość wyborców. Tak działa PIS. Mistrzowie cynicznej propagandy i manipulacji a często bezczelnego naginania prawdy. Jest to możliwe bo elektorat się na to zgadza. Co tam, kradną ale też dają. W perspektywie CZARNA DZIURA. A ciemny lud z radością liże ochłapy.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 09:55:57] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 06:15:35] • [IP: 188.146.100.**]Matołku...dopisz ile za to mamy długu??Nawet wnuki wnuków tego niespłacą ale fanatykowi pislamu nic nieprzeszkadza, wierni wodzowi jak Niemcy w czasie 2 wojny.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 09:47:40] • [IP: 176.221.123.***]

Historia trzeba pisac prawdę Komunistyczna Polska widzimy na zdjęciach jak Komunisci utworzyli MSR potem Katolicka Polska zaczeli rozwiazywac duże Firmy Państwowe jak np PGR y i Ludzie nie mieli pracy na Wsiach Żydzi zaczeli prywatyzowac to samo robili Komuniści Dzisiaj to Uprawnieni Wyborcy glosuja w Wyborach kto ma Rządzic Naszym Krajem czy Partia Zydowska czy Partia Komunistyczna czy Katolicka PIS Widzimy że Stocznia Szczecińska rozwiazała swój Zakład Stoczniowy w Świnoujsciu

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 09:21:52] • [IP: 77.252.46.***]

Powinno się obiektywnie przedstawiać sytuację zgodnie z prawdą a nie według swojego widzi mi się. Najlepiej jakby w tej kwestii wypowiedzieli się stoczniowcy, mający faktyczną wiedzę na ten temat.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 09:15:50] • [IP: 88.218.255.**]

Spolegliwe, oszołomskie społeczeństwo naszego kraju na nic lepszego nie zasługuje." Kiedy koza grzecznie stoi, wtedy ją się dobrze" doi".

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 08:58:13] • [IP: 188.146.162.***]

100** Zmierz sobie temperaturę, bo to źle wygląda.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 08:51:02] • [IP: 77.111.246.**]

I odezwał się chór zgorzkniałych trolli broniący organizacji przestępczej. I ślepo wierzący w to co herszt bandy powie.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 08:37:27] • [IP: 5.173.12.***]

po co mieszacie zlodzieji z PO i Pis-u tak mialo byc, pracowale moze inaczej praktyki mialem w stoczni warskiego w szczecinie ten sam los spotkal obydwie stocznie po prostu mamy to w polaczkowej naturze co jest oplacalne trzeba sprywatyzowac lub zlikwidowac a kopalnie nie sa oplacalne i sie je trzyma bo tam mozna legalnie kracsc i tyle w temacie

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 08:11:38] • [IP: 86.15.80.*]

Moze ktos w jakis sensowny i prosty sposob wyjasnic dlaczego stocznia upadla ? Bo z artykulow to tylko wynika ze wszyscy kradli...

pisobolszewik • Poniedziałek [17.05.2021, 07:49:33] • [IP: 176.221.122.***]

Pisie szambo pochłonie wszystko...

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:44:35] • [IP: 80.51.253.**]

taka prawda pis po jedno zło, sld razem, holownia konfederacja, wszyscy po jednej wodzie, Marszałek Piłsudski dobrze to okreslil czym jest polityka... do dzis aktualne, a zawsze cierpia ludzie na dole, polityk nigdy za nic nie bedzie odpowiedzialny, wy nie ruszacie naszych my nie ruszamy waszych i tak od wyborów do wyborów

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:44:18] • [IP: 83.23.222.***]

W sumie to Tusk na polecenie Merkel likwidowal Co mogl, aby przemysli w Niemczech mial sie dobrze.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:35:22] • [IP: 37.47.190.**]

PiS wybudował elektrownie w Ostrołęce, która nie będzie używana. Będzie rozbierana. Ale jak podkreśla PiS, stać ich na to. Spoko, karuzela jedzie dalej. Konie w Janowie już padły, ale co tam.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:27:21] • [IP: 37.47.190.**]

Rząd nie miał pieniędzy. Wszystkie miliardy daje na TVP. By propaganda sukcesu mogła trwać. A i żeby Zenek przygrywał radośnie.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:25:39] • [IP: 46.231.56.**]

to pisiory na górze zadecydowali żeby zniszczyć stocznię...zatrzeć ślady po PO...

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 07:16:34] • [IP: 5.173.12.***]

Ty lewacki pomiocie !! Obaj jestescie starymi komuchami

Oglądasz 76-100 z 130
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■