POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.05.2021, 22:49:10] • Świnoujście

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawie 6 lat temu przyszła dobra zmiana PiS-u i teraz dorżnęła najlepszą polską stocznię w akwenie Morza Bałtyckiego. Niestety to kolejna władza, która nie potrafi poradzić sobie z zarządzaniem w przemyśle stoczniowym. To już kilkanaście lat jak kolejne zarządy zwijają, kiedyś dobrze, radzącą sobie firmę. Wywieziono sprzęt, a teraz – pływające doki. Piękny przemysłowy teren trzeba sprzedać pod budownictwo?



Pokażę Wam dzisiaj kilka fotek, które wykonałem pół wieku temu, w jeszcze odrowskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Kiedyś pracowałem w tej stoczni.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawdopodobnie w 1966 roku... na moich oczach zatonął dwuczęściowy dok. Stało się to podczas dokowania holownika lodołamacza z bazy sowieckiej. Dokmistrz niefortunnie postawił jednostkę na stępce jednej części doku, nie obciążył natomiast drugiej części doku. Jednostka miała pod wodą mocno podcięty kadłub do łamania lodów. Dokmistrz tego nie zauważył. Maszynista podczas wypompowywania wody z grodzi dwóch fragmentów pływających doków coś przegapił i nierówno wypompowywał wodę. Na oczach stoczniowców rozerwały się spięte dużymi klamrami dwa fragmenty doku. Dok szybko nabrał wody i zatonął.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Podczas tego zdarzenia nikomu nic się nie stało. Był to stary nitowany wysłużony dok, który w zasadzie trudny był do naprawy. Podjęto decyzję zamówienia nowego doku w Gdańsku.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Pokazuję Wam teraz pierwszy dok, który uroczyście wszedł do eksploatacji pół wieku temu. Dokowano wtedy jednostkę rybacką „Odry" m/t Homar, Świ – 199. Później zamówiono drugi dok i rozbudowano Morską Stocznię Remontową.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Świnoujście ma najlepszą w Polsce i na Bałtyku lokalizację stoczni do remontu wszelkich jednostek. Dzięki dużej tradycji i wspaniałym zatrudnionym w niej fachowcom, stocznia uzyskała normy ISO i renomę w Europie. Później zaczęły się podchody zbiurokratyzowanej kulejącej stoczni w Szczecinie. Połączono szczecińskiego bankruta ze świnoujską dobrze prosperującą stocznią. Zaczęły się nieprzemyślane decyzje zarządów w Szczecinie.

Felieton: Wszystko równa się z ziemią

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Prawie 6 lat temu przyszła dobra zmiana PiS-u i zarżnęła najlepszą stocznię w akwenie Morza Bałtyckiego i w Polsce. Wywieziono sprzęt, teraz - pływające doki. Wszystko równa się z ziemią, by piękny przemysłowy teren sprzedać pod budownictwo. Moim zdaniem, te decyzje są gorsze od sabotażu, bo później nie będzie można już tych terenów przywrócić do funkcji przemysłowych. W mojej ocenie tak jest niszczona moja, nasza Polska za PiS-u, za Jarosława Kaczyńskiego.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 130, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 126-130 z 130

Gość • Niedziela [16.05.2021, 23:26:31] • [IP: 188.146.162.***]

Polskie piekło nam szykujecie! Przeważnie wtedy kończy się bardzo źle.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 23:26:23] • [IP: 31.11.130.***]

Proszę pana to już nie emocje, ale lizusowski poemat zaślepionego trolla, który jest gotowy pleść różne głupstwa na cześć swojego politycznego patrona - nieudacznika. Staraj się pan, może coś panu skapnie - jeżeli zauważą wiernego sługę !!

Gość • Niedziela [16.05.2021, 23:17:58] • [IP: 176.221.122.***]

Mało prawdy wiele polityki, przepracowałem w Stoczni 35lat i to Platforma jest jej grabarzem.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 23:16:55] • [IP: 5.173.112.***]

W punkt.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 23:00:35] • [IP: 109.243.156.**]

Oj, wypłynęły z Pana emocje polityczne, w gruncie rzeczy same emocje bez wiedzy.Podobnie zresztą mylnie szermuje Pan ideologią globalnego ocieplenia, straszył Pan podniesieniem się poziomu wód - pytam, gdzie to widać? Nawet wylewy z cofki nie są większe, nie sięgają dalej niż kiedyś. A co do stoczni. Proszę się zainteresować, jaki udział kilka lat temu, przed rządami PiS mieli ludzie PO, podejmujac zasadnicze decyzje co do stoczni. Natomiast co przybyło za PiS-u lub dzięki ludziom tego obozu? Gazoport, bo to koncepcja od Lecha Kaczyńskiego, dlatego nosi ten port jego imię, choć potem budowała PO (patronowała) - wprawdzie dopuścili do opóźnienia oddania inwestycji do użytku o 2 lata. Potem PiS podpisaŁ umowę o dostawach gazu z USA, dodał budowę rurociągu z gazem z Norwegii. Następna decyzja PiS, dobroczynna, tunel. Dalej: pogłębianie toru wodnego. Jest też, projekt portu kontenerowego - wobec niego nie jestem nastawiony entuzjastycznie, ale razem, z gazoportem, może dać więcej miejsc pracy niż było w stoczni

Oglądasz 126-130 z 130
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■