POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.08.2021, 17:43:27] • Powiat Kamieński

Marszałek z wizytą w Kamieniu Pomorskim. Będą nowe inwestycje dla mieszkańców całego powiatu

Marszałek z wizytą w Kamieniu Pomorskim. Będą nowe inwestycje dla mieszkańców całego powiatu

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Z tych inwestycji ucieszą się mieszkańcy powiatu kamieńskiego, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Przybędzie miejsc do rekreacji i ćwiczeń na świeżym powietrzu, powstanie nowy plac zabaw w Łukęcinie. Zyska infrastruktura sportowa - boiska w Kamieniu Pomorskim (przy LO), Międzywodziu, Międzyzdrojach czy hala w Świerznie. Włodarze na realizację inwestycji pozyskali dotacje z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowy dotacyjne.

Inwestycje dofinansowane będą z trzech różnych konkursów przeprowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego: Granty Sołeckie, program na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej oraz dotacje na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zachodniopomorskich zabytkach. Łączna wartość przyznanego dofinansowania dla umów podpisanych w poniedziałek w Kamieniu Pomorskim to 170 tys. zł.

– Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem samorządów, które chcą pozyskać dofinansowanie na realizację także mniejszych inwestycji, ale bliskim mieszkańcom. To projekty integrujące społeczność lokalną, poprawiające bezpieczeństwo i budujące szeroko pojęty kapitał społeczny. Przyznana pomoc ma służyć także zmianom bazy sportowej. Dobra infrastruktura to magnes dla dorosłych osób do większej aktywności ruchowej i zachęta dla dzieci do częstszego udziału w zajęciach sportowych. Wszystko to wpływa z kolei na lepszą kondycję zdrowotną naszych mieszkańców, a także wspiera system kwalifikacji uzdolnionej sportowo młodzieży do kadr wojewódzkich i ogólnopolskich – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

70 tys. zł na lokalne inwestycje
Dzięki Grantom Sołeckim w najmniejszych miejscowościach całego regionu powstają siłownie zewnętrzne, place zabaw, parki zyskują nową infrastrukturę, a świetlice najpotrzebniejszy sprzęt. To inwestycje na rzecz lokalnej społeczności, na które w tym roku z budżetu województwa marszałek przeznaczył 1,8 mln zł.

Środki z tego konkursu trafią do: Łukęcina (gm. Dziwnów), Trzebiszewa (gm. Kamień Pom.), Grabowa (gm. Kamień Pom.), Lubina (gm. Międzyzdroje), Wapnicy (gm. Międzyzdroje), Świerzna i Ciesławia (gm. Świerzno). Do każdego sołectwa po 10 tys. zł.

Dzięki dotacjom powstanie plac zabaw w Łukęcinie, centrum sportu w Trzebiszewie oraz miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu w Lubinie i Ciesławiu. Grant zostanie przeznaczony też na rewitalizację oczka wodnego w Świerznie.

Mała infrastruktura sportowa
Gminy prowadzić będą też modernizację bazy sportowej. W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł. Ze wsparcia skorzysta 81 lokalnych samorządów, które na zaplanowane prace otrzymają od 6 do 20 tys. zł dofinansowania. Powiat Kamieński dzięki dotacji wyremontuje boisko i kupi sprzęt sportowy do sali gimnastycznej przy LO im. Bolesława Krzywoustego. Natomiast na boisku w Międzywodziu zostanie położona nowa nawierzchnia. Z inwestycji cieszyć się będą też uczniowie SP nr 1 w Międzyzdrojach, dla których powstanie nowa bieżnia lekkoatletyczna zakończona skocznią. Modernizowana będzie też hala sportowa w Świerznie. Każda z tych inwestycji zostanie dofinansowana kwotą 20 tys. zł.

Piękne widoki z Lubina
Dwadzieścia tysięcy złotych dofinansowania pozyskali także państwo Aleksandra i Jan Kowalscy. To środki na wykonanie prac konserwatorskich fundamentów średniowiecznej wieży będącej częścią wczesnośredniowiecznego grodziska Lubin (położone na części wysokiej skarpy nad brzegiem Zalewu)

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■