POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.10.2021, 10:38:14] • Polska

Jesienne rytuały, które zapewnią ci lepsze samopoczucie

Jesienne rytuały, które zapewnią ci lepsze samopoczucie

fot. Mat. prasowe

Jesień rozgościła się już na dobre, a wraz z nią krótsze dni, zmienna pogoda, niższe temperatury oraz dokuczliwy spadek energii. Wpływa to negatywnie na nasze samopoczucie i chęci do działania. Jak uporać się z męczącym obniżeniem nastroju? Przedstawiamy kilka sposobów na jesienną chandrę.

Latem, kiedy ciepłe dni wypełnione są promieniami słonecznymi, mamy więcej energii i częściej podejmujemy różne aktywności fizyczne, szczególnie te na świeżym powietrzu – bieganie, ćwiczenia na siłowniach „pod chmurką”, jazda na rowerze czy spacer po parku. Dzięki temu nie tylko pozostajemy w dobrej formie, ale także lepiej się czujemy. Wraz z nadejściem jesieni, kiedy dość szybko spada temperatura, deszczowa pogoda zmusza do pozostania w domu. Spada ilość światła dziennego, czujemy się zmęczeni, mamy mniej motywacji do działania. W tym momencie obserwujemy objawy typowej jesiennej chandry. Jak poradzić sobie z tak odczuwalnym obniżeniem nastroju?

Najważniejszy sen
Nie ma nic bardziej efektywnego na sezonowy spadek energii niż… wyspanie się. Sen odpowiada między innymi za regenerację organizmu, przyswajanie i zapamiętywanie nowych, zdobytych w ciągu dnia informacji oraz ogólny odpoczynek ciała i umysłu. Jak spać, aby się wysypiać? W higienie snu najważniejszy jest regularny tryb życia oraz brak drzemek w ciągu dnia. Postarajmy się znaleźć swój rytm: wstawać i kłaść się spać o tej samej porze. Jesienne wieczory są chłodniejsze, a więc sprzyjające odpowiedniej temperaturze w pokoju przed snem, wynoszącej około 19 stopni Celsjusza. Pamiętajmy także o unikaniu popołudniowej kawy i napojów energetycznych ze względu na dużą zawartość pobudzającej kofeiny.

Potrzebny wysiłek fizyczny

Jesienią nie powinniśmy unikać wysiłku fizycznego, który odpowiada nie tylko za lepszą formę i sylwetkę, ale też produkcję większej ilości endorfin — „hormonów szczęścia”, odpowiadających właśnie za dobre samopoczucie. Zimno skutecznie zniechęca do ćwiczeń na świeżym powietrzu, warto zatem odświeżyć swoje karnety i zapisać się na siłownię albo ćwiczyć na macie w domu. Jednak powinniśmy wziąć też pod uwagę regularną aktywność na dworze - nawet godzinny spacer po okolicy lub po parku pozwoli dotlenić się, pobudzić i złapać trochę naturalnego światła. Zwalczymy tym samym zmęczenie i niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności.

Pyszne i pożywne posiłki
Podczas przesilenia jesiennego niezwykle ważna jest dieta. Musi być bogata przede wszystkim w witaminę D, odpowiadająca za dobry nastrój – poza okresem jesienno-zimowym czerpiemy ją głównie z promieni słonecznych. Naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie jak łosoś czy makrela i nabiał. Warto też korzystać z sezonowych warzyw i owoców, aby uzupełnić inne ważne substancje jak witaminy z grupy B, żelazo, magnez czy cynk. Poza zwiększaniem diety w witaminy powinniśmy pozwolić sobie na większe i mniejsze przyjemności. Mogą to być sycące posiłki tzw. comfort food – miło kojarzące się z dzieciństwem lub spotkaniami z najbliższymi dania, cechujące się zazwyczaj rodzinnością i tradycją oraz poprawianiem humoru.

– Comfort food to niezwykle uniwersalne, sentymentalne dania, które każdy rozpatruje pod innym kątem. Dla jednych jest to prawdziwie aromatyczny rosół, inni kojarzą je z pierogami lepionymi w dzieciństwie z najbliższymi, dla jeszcze innych będzie to tradycyjny, pełny aromatu i przypraw pasztet. Pyszne, gotowe smarowidła dostaniemy również w wygodnych, ekologicznych słoiczkach: naturalne, wykonane z najlepszej jakości mięs, bez ulepszaczy i konserwantów. Spożywane z dodatkiem ogórka kiszonego w wielu z nas wzbudzają przyjemne wspomnienia z domu. Każdy ma swój comfort foodowy posiłek, który zapewnia lepszy nastrój w przygnębiający jesienny czas – przekonuje Ewelina Jędrzejewska, ekspert marki Pasztet Dworski.

Relaksujący wieczór
Oprócz wymienionych wcześniej sposobów na lepszy nastrój, warto pomyśleć o zapewnieniu sobie jakościowego odpoczynku od codziennych obowiązków i aktywności. Może to być ciekawa książka, nowy serial w ulubionej tematyce lub relaksacyjna sesja jogi. Ważnym elementem pogłębiającym odprężenie jest aromaterapia – olejki eteryczne jak lawendowy, cedrowy, miętowy czy różany uspokoją zmysły i głęboko zrelaksują.

Jesienna chandra nie musi przerażać i być corocznym elementem naszego życia. Jeśli już nas dopadnie, powinniśmy zadbać o siebie i swoje samopoczucie najlepiej jak potrafimy. Powyższe rozwiązania są pomocnymi sposobami na obniżony nastrój i brak siły na aktywność większą niż codzienne obowiązki.
Więcej o idealnych na comfort foodowy posiłek pasztetach mięsnych na www.pasztetdworski.pl.

Hanna Krawiec
Junior PR & Content Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■