POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.balticportal.pl • Poniedziałek [01.12.2008, 07:23:46] • Region

Adwentowe tradycje

Adwentowe tradycje

fot. www.balticportal.pl

Choć niemiecka tradycja, tak jak polska, ukształtowała się pod wpływem chrześcijaństwa, to jednak część zwyczajów niezwykle popularnych u naszych zachodnich sąsiadów, u nas nie jest powszechnie znana. A że w ostatni dzień listopada przypada pierwsza niedziela adwentu, postanowiliśmy napisać kilka słów o tradycjach z nim związanych.

Kalendarz adwentowy (Der Adventskalender)
Uwielbiają go szczególnie dzieci. Kalendarz obejmuje okres od 1 do 24 grudnia i ma dokładnie 24 drzwiczki, za którymi ukryte są niespodzianki. Najczęściej są to czekoladowe smakołyki, ale zdarzają się również kalendarze kryjące w sobie niewielkie prezenty. Każdego dnia można otworzyć tylko jedne drzwiczki. W niemieckich domach, w których mieszkają małe dzieci, adwentowy kalendarz jest absolutnie niezbędnym rekwizytem i zapowiedzią zbliżających się świąt.

Wieńce adwentowe (Adventskränze)
Spotkać je można obecnie w ofercie wielu niemieckich sklepów, choćby w Sky Markt czy Plazie w Ahlbecku. Cztery świece zazwyczaj koloru czerwonego odpowiadają czterem tygodniom adwentu. Ich płomień symbolizować ma światło, które na ziemię sprowadził Chrystus. Ten pierwotnie wyłącznie ewangelicki zwyczaj przyjął się również w kościele katolickim. W sąsiadującej z naszym regionem Meklemburgii-Pomorzu Przednim wieńce adwentowe spotkać można w zasadzie w każdym domu.

Gwiazdy adwentowe (Adventssterne)
Gwiazdy te są stałym elementem świątecznej dekoracji. Mają najprzeróżniejszą wielkość, kształt, często są podświetlone. Niemcy chętnie wieszają je na ścianach w pokojach, ale także w oknach, co dodaje domom odświętnego charakteru.

Smakołyki
Czas adwentu jest jednocześnie okresem wzmożonej aktywności w domowej kuchni. Na północny Niemiec wypieka się powszechnie kruche ciasteczka (Plätzchen), na południu popularny jest placek drożdżowy z bakaliami (Christstollen).


Zaktualizowano: Poniedziałek [01.12.2008, 08:36:08]

komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■