POGODA

Reklama


Wydarzenia

Kurier Szczeciński • Piątek [05.12.2008, 06:51:27] • Region

Biblioteka? - rzecz zbędna

Siedem bibliotek pedagogicznych w województwie zachodniopomorskim przestanie istnieć. Z trzynastu dotychczasowych filii pozostanie jedynie sześć. Zdaniem radnego sejmiku województwa Jerzego Kotlęgi skutki tej decyzji mogą być poważne.

O likwidacji zamiejscowych oddziałów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Kamieniu Pomorskim, Policach, Chojnie, Łobzie, Nowogardzie, Choszcznie i Wałczu radni sejmiku zdecydowali we wtorek. Jerzy Kotlęga, radny SLD zamierza zaskarżyć tę uchwałę: - Będę bronił bibliotek do końca. Żałuję, że moje argumenty nie trafiły do radnych.
Biblioteki pedagogiczne wchodzą w strukturę Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt likwidacji siedmiu z nich przygotowała dyrektor ZCDN Urszula Pańka. Pozytywnie zaopiniował go kurator oświaty Artur Gałęski.
Likwidacja filii spowoduje utratę pracy 15 osób w terenie. Zdaniem radnego Kotlęgi ta decyzja pozbawi wielu pracowników szkół i studentów na terenie województwa dostępu do nowoczesnej myśli pedagogicznej, psychologicznej, metodyki nauczania oraz specjalistycznych czasopism.

Co pozostanie? Publiczna Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej i oddziały w Goleniowie, Gryficach, Myśliborzu, Pyrzycach, Stargardzie Szczecińskim i Świnoujściu. Księgozbór zlikwidowanych bibliotek pedagogicznych ma zostać przeniesiony do bibliotek publicznych. Co - według Jerzego Kotlęgi - grozi ich marginalizacją, gdyż niektóre samorządy lokalne nie chcą realizować tego zadania. - Czy wola, tylko 13 radnych głosujących za likwidacją (9-PO, 2-PSL, 2-Samoobrona), mimo negatywnej opinii merytorycznej komisji oświaty sejmiku, może skutkować tak negatywnymi dla zachodniopomorskiej szkoły skutkami? - pyta radny. (el)


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [05.12.2008, 15:23:05] • [IP: 92.42.118.***]

Mi się wydaje, że takich bibliotek powinno przybywać, a nie ubywać:-|

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■