Jarek Włodarczyk • Środa [24.12.2008, 21:31:29] • Świnoujście
Twoje dziecko garbi się, ma uniesione jedno ramię, odstającą łopatkę?

fot. Sławomir Ryfczyński
Nie ignoruj tego … to może być skolioza. Skolioza to poważna wada kręgosłupa, często ignorowana lub bagatelizowana w profilaktycznych badaniach postawy ciała.
Jeśli już zostaje wykryta, leczona bywa niewłaściwymi symetrycznymi ćwiczeniami , często w grupach, co spowodować może jedynie szybszą progresje skoliozy.
Skolioza potocznie rozumiana jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa. W rzeczywistości jest zniekształceniem trójpłaszczyznowym, obejmuje:
- pogłębienie lub spłycenie krzywizn przednio-tylnych (lordoza, kifoza)
-zgięcie boczne kręgosłupa
-oraz rotację kręgów (klinicznie, deformacja ta manifestuje się jako garb żebrowy w skrzywieniach piersiowych oraz wał lędźwiowy w skrzywieniach lędźwiowych).
Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie skoliozy i właściwe jej leczenie. W zależności od rodzaju skoliozy, kąta skrzywienia, wieku dziecka itp... leczenie może ulec zmianie.
Czasem wystarczy rozciągnięcie przykurczonych mięśni, odpowiednio dobrane indywidualne ćwiczenia specjalistycznymi metodami (PNF,FITS).
Jeżeli kąt skrzywienia mimo ćwiczeń pogłębia się w niepokojącym tempie, konieczne okazać się może założenie odpowiedniego gorsetu. Kiedy zawiodą wszystkie metody walki ze skoliozą konieczna jest operacja usztywniająca kręgosłup.
Nie można nam zatem bagatelizować żadnych objawów. przemawiających za wadą postawy ciała u naszego dziecka. Często z powodu nieprawidłowych nawyków: długiego siedzenia, braku ruchu i naszego zaniedbania możemy sami zafundować dziecku skoliozę!

Asymetryczne ćwiczenia na piłce.(fot. Jarek Włodarczyk
)
Co nas może niepokoić?
-asymetrie ustawienia barków, łopatek oraz miednicy
-asymetrie ustawienia kątów talii,
-garb żebrowy najczęściej po wypukłej stronie skrzywienia,
Co możemy zrobić sami?
Badanie w kierunku wad postawy przeprowadzane są zdecydowanie za rzadko. Najlepiej więc raz na jakiś czas samemu obejrzeć postawę dziecka, a o ewentualnych niepokojących nas spostrzeżeniach powiadomić lekarza lub fizjoterapeutę. Należy stanąć za dzieckiem i polecić mu, żeby stojąc na wyprostowanych nogach, zrobiło skłon do przodu, dotykając palcami podłogi. Przyjrzyj się, czy po obu stronach kręgosłupa plecy są jednakowo wysklepione. Gdy dziecko wyprostuje się, zwróć uwagę, czy ramiona znajdują się na jednej wysokości, łopatka po jednej stronie nie odstaje mocniej, biodro nie jest wysunięte, a talia bardziej wcięta z jednej strony. Jeżeli tylko zauważysz jakąś asymetrię, nie zwlekaj z wizytą u pediatry, ortopedy czy fizjoterapeuty. W razie skoliozy skieruje dziecko do poradni rehabilitacyjnej.
Rozwój wcześnie wykrytej choroby można zahamować, a nawet skorygować powstałe skrzywienie. Nieleczona skolioza oprócz efektu wizualnego, może prowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne - głównie na płuca i serce, a w konsekwencji do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania. Pacjenci są mniej sprawni, mniej wydolni niż rówieśnicy, skarżą się na uczucie duszności. W skrajnych przypadkach może dojść do przedwczesnej śmierci pacjenta. Dlatego tak istotna staje się szeroka znajomość zagadnienia i świadomość konieczności korzystania ze specjalistycznej pomocy w przypadku wystąpienia skoliozy.

Skolioza piersiowa prawostronna.(fot. Jarek Włodarczyk
)
Każda skolioza jest inna.
Skoliozy posiadają różne kształty, umiejscowienia i stopnie. Są skoliozy jednołukowe, dwułukowe, prawo lub lewostronne, z rotacją w prawą lub lewą stronę. Przy takiej różnorodności niemożliwe jest skorygowanie tej wady ćwiczeniami symetrycznymi, a juz na pewno nie grupowymi!
Warunkiem powodzenia terapii jest odpowiedni dobór ćwiczeń indywidualnych dla każdego dziecka, konsekwentne ich stosowane wg zaleceń fizjoterapeuty. Nie należy sie nastawiać na szybkie rezultaty, leczenie skoliozy to długotrwały proces. Dziecko z wykrytym skrzywieniem kręgosłupa powinno ćwiczyć co najmniej do momentu ukończenia wzrostu kostnego czyli ok 18 lat.
"Podstawowym celem ćwiczeń jest zniesienie przykurczów będących czynnikiem etiologicznym, utrwalającym i pogłębiającym skoliozę. Dzieci i młodzież ze skoliozami lub z zagrożeniem skoliozami winny być zachęcane do aktywności ruchowej, do lekcji wychowania fizycznego i winny uprawiać sport we wszystkich formach.
Bardzo korzystnym i przyjemnym dla dziecka uzupełnieniem leczenia skoliozy jest basen. Podczas pływania, tzn. w pozycji poziomej w wodzie, następuje:
1) wyeliminowanie ciążenia masy ciała znajdującego się powyżej miejsca schorzenia, co wpływa na samo korekcję ( w skrzywieniach aktywnych);
2) dodatkowy wymuszony ruch mięśni oddechowych głównych i pomocniczych, biorących udział w akcie oddechowym;
3) wzrost pojemności życiowej płuc;
4) zwiększony wpływ na układ wegetatywny;
5) rozwój gorsetu mięśniowego, a w szczególności wybiórcze aktywizowanie określonych partii mięśniowych.

Zajęcia nauki pływania w Szkole Pływania Collegium – www.collegium.pl(fot. Jarek Włodarczyk
)
OPRACOWANIE:
NZOZ "Laboratorium Centralne"
Ewa Mikołajek, tel.0 608 315 365
Fizjoterapeuta, Instruktor Pływania Collegium
------------------------------------------------------------------
Szkoła Pływania Collegium
ZAPISY 0 693 07 66 01
e-zapisy:swinoujscie@collegium.pl
www.collegium.pl
bardzo polecam, dzięki pływaniu moje dzieciaki chodzą proste i nie mają problemów z kręgosłupem a przy okazji mają lepszą odporność :)
Gumis niegarb sie
Tak to niestety wszystko prawda. U mojego syna skolioza początkowo niewidoczna osiągnęła 18 stopni skrzywienia. Na szczęście sama (lekarze w Świnoujściu i nawet w Szczecinie nie potrafią leczyć skolioz-ich jedyna metoda to wpakowanie dziecko w gorset!)metodą prób i błędów, szukaniem w internecie informacji o tej chorobie, znalazłam w końcu wspaniałych rehabilitantów, którzy pomału odpowiednio dobranymi ćwiczeniami wyprowadzają moje dziecko ze skolizy. Efekty są widoczne gołym okiem a na zdjęciu rentgenowskim kręgosłup wyraźnie się wyprostował (ok. 6 stopni). Osobiście polecam bardzo dobrą stronę poświęconą skoliozie: www.fits.pl. Pływanie jest bardzo ważne ale niestety tylko jako uzupełnienie rehabilitacji. Najważniejsze są systematyczne ćwiczenia i korekcja postawy na codzień, krótko mówiąc trzeba pilnowac dzieciaka jak chodzi, jak siedzi itd.