POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [29.07.2023, 14:54:34] • Polska

Międzynarodowy Dzień Sernika – z rodzynkami czy bez? Wariantów tego ciasta jest znacznie więcej!

Międzynarodowy Dzień Sernika – z rodzynkami czy bez?  Wariantów tego ciasta jest znacznie więcej!

fot. AdobeStock

Sernik to kwintesencja tego, czego każdy z nas szuka w udanym cieście. Jest dobrą propozycją dla wszystkich, bez względu na preferencje żywieniowe. Występuje w wielu wersjach, co sprawia, że każdy z nas znajdzie wśród nich coś dla siebie. Międzynarodowy Dzień Sernika obchodzony 30 lipca to idealna okazja do zainspirowania się i spróbowania swoich sił w przygotowaniu ulubionego rodzaju tego ciasta. Baskijski, wiedeński, wegański, a może sernik na zimno? Każdy z nich ma swoje sekrety, które warto znać, by wypiek okazał się sukcesem.

Nie jest łatwo znaleźć osobę, która nie zna tego głębokiego, a jednocześnie delikatnego smaku, który wyróżnia sernik. Gości on na naszych stołach nie tylko w trakcie świąt i uroczystości. To jedno z najpopularniejszych ciast, którym chętnie zajadamy się także na co dzień i bez okazji - w kawiarniach, czy do popołudniowej kawy w pracy. Niezależnieod okoliczności ta słodka przekąska zapewnia nam chwilę przyjemności i poprawia nastrój. Jak przygotować ją samemu? – podpowiada Marlena Skrodzka, cukierniczka, blogerka kulinarna, ekspertka kampanii „Słodka Równowaga”.

Przepis na sernikowy sukces
Klasyczna wersja sernika opiera się na kilku dobrej jakości składnikach – np. zmielonym twarogu, jajkach, cukrze i mące. Jednocześnie wypiek ten jest świetnym polem do improwizacji i wykazania się kreatywnością. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb, daje on wiele możliwości wyboru nie tylko w kwestii smaku, ale też struktury i wyglądu. Warto znać kilka podstawowych zasad, które pomogą w stworzeniu idealnego sernika.

- Przygotowując sernik, zwracajmy uwagę na jego najważniejszy składnik, jakim jest biały ser. Najlepiej sprawdzi się w tej roli tłusty twaróg, który zmielony co najmniej dwa razy pomoże nam w osiągnięciu cukierniczego sukcesu. Do osłodzenia ciasta możemy użyć tradycyjnego cukru białego, ale świetnie sprawdzi się również cukier drobny lub cukier puder. W trakcie przygotowywania masy wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego te przechowywane w lodówce należy z niej wyjąć co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem pieczenia - mówi Marlena Skrodzka.

Wiele osób stawiających swoje pierwsze kroki w robieniu wypieków ma obawy co do opadania sernika. Jak tego uniknąć?
- Są dwa kluczowe aspekty. Po pierwsze sposób przygotowania - serniki, do których dodaje się ubite białka mają tendencję do opadania. Jest to naturalny proces. Dlatego też proponuję, aby do serników dodawać całe jaja i pamiętać o tym, by nie przedłużać miksowania. Po drugie – istotna jest temperatura pieczenia. Ciasto powinno się wstawiać do mocno nagrzanego piekarnika (optymalna temperatura wynosi 180-190’C). Jeśli nie wyciągniemy go od razu, a pozwolimy mu ostygnąć w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach (nawet do 30 minut), to prawie pewne, że sernik zachowa swój kształt i nie opadnie.

Jeśli jednak pomimo starań, nie uda nam się go uchronić przed zmianą wysokości – pamiętajmy, że nie wpływa to w żaden sposób na jego smak. Nawet sernik lekko zapadnięty na środku może smakować fenomenalnie – twierdzi ekspertka kampanii „Słodka Równowaga”.

Wariacje na temat sernika
Sernik występuje w wielu odsłonach, a my możemy dowolnie go urozmaicać. Mamy możliwość np. upiec go w twardszej lub bardziej miękkiej wersji, schłodzić w lodówce, uwzględnić w nim spód lub go pominąć, polać czekoladą, czy udekorować bakaliami. Największą kontrowersję wzbudza dodawanie do niego rodzynek – niektórzy uważają to rozwiązanie za nieporozumienie, inni je uwielbiają. Dzięki różnorodności składników i ich przygotowania opcji jest naprawdę wiele, dlatego każdy z nas może przygotować to ciasto na swój ulubiony sposób, dostosować je do swoich preferencji smakowych i żywieniowych, a przy tym kontrolować dodawane składniki. Bez względu na to, na który jego wariant się zdecydujemy – szczęście jest gwarantowane.

Sernik Baskijski to hiszpański sernik z San Sebastian, wzbudzający zachwyt na całym świecie. Nie ma on nic wspólnego z idealnym wyglądem, ale z idealnym smakiem już bardzo wiele. Po wyjęciu z piekarnika zazwyczaj pęka i opada, ale właśnie na tym polega jego urok. Ma różne odcienie, jest nieidealny, a często wygląda nawet na lekko przypalony. Nie wymaga dużych umiejętności cukierniczych, jest łatwy w wykonaniu i bezpieczny do przygotowania na okazję – praktycznie zawsze się udaje i ciężko go zepsuć.

Rada ekspertki - Należy piec go krótko, lecz w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu zyskuje brązową skórkę, niezwykłą teksturę kremowej, lekkiej chmurki i niepowtarzalny smak.
Sernik Wiedeński jest z kolei idealną propozycją dla fanów czekolady. Wyróżnia się gładką polewą, tworzącą taflę na wierzchu ciasta. Zazwyczaj pomija się w nim spód, za to dodaje bakalie, skórkę pomarańczową, czy wanilię. Po upieczeniu jest wysoki (praktycznie wcale nie opada), wytworny i zachęca do jedzenia błyszczącą glazurą.

Rada ekspertki - Jego niesamowitą puszystość i delikatność smaku gwarantuje ubicie białek, którego nie należy pomijać w procesie przygotowywania masy.

Sernik wegański to propozycja dla fanów wariacji na temat sernika. Może być wykonany na wiele różnych sposobów. Najczęściej przygotowuje się go na bazie tofu lub kaszy jaglanej. Można również wykorzystać do jego stworzenia takie składniki jak orzechy nerkowca, kaszę mannę czy nawet rośliny strączkowe.

Rada ekspertki - Wilgotność wegańskiego tofurnika tkwi w sposobie jego pieczenia. Dobrym posunięciem jest postawienie naczynia z gorącą wodą na dnie piekarnika. Dzięki ulatniającej się parze wodnej, ciasto będzie dużo smaczniejsze.

Sernik na zimno to idealna na opcja na gorące letnie dni. Przy wykorzystaniu swoich ulubionych owoców sezonowych, możemy stworzyć idealną kompozycję smaków. Ta orzeźwiająca wersja sernika robiona jest zazwyczaj na spodzie z biszkoptów, a na górze przykryta jest warstwą galaretki. Powstaje w mgnieniu oka, nie wymaga pieczenia, jest łatwa w przygotowaniu i lżejsza od klasycznej wersji – zamiast twarogu, jego podstawą są lekkie serki homogenizowane.

Rada ekspertki - Kluczem do sukcesu sernika na zimno jest dodanie odpowiedniej ilości żelatyny. Należy zwrócić uwagę, aby jej ilość wynosiła 10-15 gramów na 1 kg masy twarogowej - to pozwoli uzyskać idealną konsystencję deseru.

Słodka przyjemność bez wyrzutów sumienia
Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu w diecie jest umiar i jej zbilansowanie, a jedna słodka przekąska nie zaprzepaści naszych starań w utrzymaniu zdrowej diety. Wszystko jest kwestią naszego wyboru, a przygotowując ciasto własnoręcznie, mamy pełną kontrolę nad dodawanymi do niego składnikami oraz ich ilością. Własnoręczne pieczenie jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż słodycze ze sklepowych półek.

Przepis na sernik na zimno z malinową warstwą autorstwa Marleny Skrodzkiej
Spód:
- 170 g herbatników kakaowych
- 100 g masła 82%
1. Ciasteczka kruszymy na bardzo drobne kawałeczki (prawie pyłek).
2. Masło rozpuszczamy na małej mocy palnika, a następnie dodajemy do ciasteczek, mieszamy.
3. Wykładamy na tortownicę o średnicy 21 cm wyłożoną folią spożywczą. Odstawiamy do lodówki.
Warstwa jogurtowa:
- 500 g jogurtu naturalnego
- 15 g żelatyny + 60 ml wody
- 200 g śmietany 36%
- 70 g cukru pudru
1. Żelatynę zalewamy zimną wodą, odstawiamy na 5 minut do napęcznienia.
2. Jogurt miksujemy z cukrem tylko do połączenia.
3. Śmietankę ubijamy na sztywno.
4. Napęczniałą żelatynę upłynniamy, podgrzewając w mikrofali (w trzech krótkich seriach, bardzo ostrożnie, aby nie przegrzać żelatyny).
5. Ciepłą żelatynę łączymy z łyżeczką masy jogurtowej, aby zapobiec powstaniu grudek. Tak przygotowaną żelatynę łączymy z masą jogurtową, nie przerywając miksowania.
6. Do masy dodajemy ubitą śmietankę, mieszamy do połączenia.
7. Warstwę jogurtową wylewamy na ciasteczkowy spód. Chłodzimy w lodówce przez minimum 2 godziny.

Warstwa malinowa:
- 300 g malin
- 1 op. galaretki malinowej
- 250 ml wody
1. Galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie, odstawiamy do ostudzenia.
2. Maliny myjemy, a następnie gotujemy. Lekko studzimy.
3. Ciepły mus malinowy dodajemy do przestudzonej, ale niestężałej galaretki. Czekamy, aż masa się lekko zetnie i dopiero wtedy wylewamy na schłodzoną warstwę jogurtową.
4. Sernik wstawiamy do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Kampania „Słodka równowaga”
Celem kampanii jest edukacja w zakresie roli cukru w diecie człowieka oraz pokazanie, że produkty zawierające cukier mogą stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, połączonej z aktywnym trybem życia. Więcej informacji na www.uczymyjakslodzic.pl

Paulina Miłek
ON BOARD THINK KONG / ECCO Network


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Tragiczne wydarzenie w Świnoujściu: Śmierć podczas nocnej awantury. Dziś około godziny pierwszej w nocy, w jednym z mieszkań przy ulicy Marynarzy w Świnoujściu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego: -"Zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu wezwania znajdował się mężczyzna ok. 50 lat z raną kłutą klatki piersiowej. Przed przyjazdem ZRM policja udzielała poszkodowanemu pierwszej pomocy. Następnie ZRM przejął pacjenta jednak prowadzone medyczne czynności ratunkowe nie przyniosły efektu - nastąpił zgon pacjenta." ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” Świnoujściu uprzejmie informuje, że w dniach od 29 lipca do 31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) w godz. od 10.00 do 12.00, na obiekcie Uznam Arena ul. Grodzka 5 w Świnoujściu będą przeprowadzane ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia będą się odbywać w obrębie przestrzeni miejsc postojowych i strefy dachu i nie będą powodować żadnych zakłóceń dla osób korzystających z obiektu we wskazanych godzinach. Prosimy o zachowanie spokoju i nie reagowanie na jednostki PSP na obiekcie w opisanym okresie. ■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■