POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [20.08.2023, 21:36:06] • Szczecin

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Ruszyła druga edycja tegorocznych, zachodniopomorskich „Wakacji z WOT”. W koszarach w Szczecinie w piątek rano stawiło się ponad 70 osób. Po 16 dniach szkolenia, 2 września złożą przysięgę na placu przy latarni morskiej w Niechorzu.

O godz. 7 bramę 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie - Podjuchach przekroczyli uczestnicy drugiej edycji „Wakacji z WOT”. Na to podstawowe szkolenie, które potrwa 16 dni, Terytorialsi zaprosili szczególnie ludzi młodych, którzy mają wolny czas i mogą go poświęcić na przeszkolenie wojskowe.

I zgodnie z oczekiwaniami, wśród 73 nowych żołnierzy, zdecydowana większość, bo 50 osób, to ludzie młodzi, do 23 roku życia, a więc uczniowie i studenci. I aż 20 kobiet, co jest już tradycją w 14 ZBOT, w której panie stanowią prawie 25 procent żołnierzy.

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Wcieleni pochodzą z całego województwa zachodniopomorskiego, najwięcej, bo 13 osób to mieszkańcy Szczecina, ale aż 7 osób pochodzi z niewielkiego Szczecinka, 4 osoby ze Stargardu, tyle samo z Koszalina i Kołobrzegu. Wielu nowych żołnierzy to mieszkańcy małych miejscowości.

Wcieleni do jednostki przeszli procedurę rekrutacyjną, pierwsze przeszkolenia, badania lekarskie, panowie ustawili się w kolejkę do fryzjera. Wreszcie otrzymali mundury i cały niezbędny sprzęt do służby wojskowej: plecaki, bieliznę, buty itd.

Od soboty w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie rozpoczną intensywne szkolenie podstawowe. W tym czasie będą się bardzo intensywnie szkolić: z zasad posługiwania się bronią i strzelania, wojskowej taktyki, udzielania pierwszej pomocy, przetrwania i poruszania się w nieznanym terenie czy topografii.
- To szkolenie będzie wymagało od nich wiele wysiłku, zarówno fizycznego jak i psychicznego - zapowiada szef sztabu 14 ZBOT ppłk Michał Grzybowski. - Z doświadczenia wiem jednak, że żołnierze wspierają się nawzajem i pomagają sobie, dzięki czemu za każdym razem niemal w komplecie stają na placu apelowym, by złożyć przysięgę wojskową. Cieszy nas, że tylu młodych ludzi odpowiedziało na nasze zaproszenie i zgłosiło się do Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Wakacje z WOT” 2.0 wystartowały

fot. Organizator

Tu już druga edycja „Wakacji z WOT” w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwsza odbyła się w lipcu. Wtedy żołnierze szkolili się w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Na koniec szkolenia ponad 70 osób złożyło przysięgę wojskową. Ci, którzy właśnie rozpoczęli swoją „szesnastkę” przysięgać będą 2 września, w sobotę na placu przy latarni morskiej w Niechorzu. Uroczystość ta połączona będzie ze świętem 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, obchodzonym tego dnia na pamiątkę skoku spadochronowego do okupowanej Polski patrona jednostki, ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta” - „Cichociemnego” i żołnierza Armii Krajowej.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■