POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [09.10.2023, 08:18:26] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie: ponad 365 tys. świadczeniobiorców otrzymało czternastki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił czternaste emerytury. Trafiły one do 365,2 tys. emerytów i rencistów w Zachodniopomorskiem. Szczeciński ZUS przekazał niemal 240 tys., a koszalińska placówka przeszło 125 tys. dodatkowych świadczeń.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem ZUS przekazał wszystkie 14. emerytury na czas.

Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota jest dzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymały osoby, które miały świadczenie zawieszone na dzień badania prawa do niej, bo np. przekroczyły limit dorabiania.

Ze świadczenia pobiera się składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest ono wolne od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się też do dochodu, gdy ktoś ubiega się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500+ dla niesamodzielnych.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■