POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [01.11.2023, 09:28:31] • zachodniopomorskie

Gryf dla Krzysztofa Materny

Gryf dla Krzysztofa Materny

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Od lat związany z Pomorzem Zachodnim. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Szczecinie i szerzy zachodniopomorską kulturę w różnych częściach kraju. W sobotę, 28 października br. Krzysztof Materna za swoje zasługi otrzymał z rąk Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Krzysztof Materna to reżyser, aktor, producent telewizyjny i teatralny oraz satyryk. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Od ponad trzech lat jest zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Bagatela w Krakowie. W twórczości teatralnej wyróżnił się oryginalną linią repertuarową, kreując autorskie spektakle. Od 1979 współpracował z wieloma scenami w całej Polsce. Realizował przedstawienia m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, warszawskich: Rampa, Studio Buffo, Polonia, IMKA i Och-Teatrze, Teatrze Śląskim w Katowicach.

W 2019 r. przygotował w Teatrze Polskim w Szczecinie spektakl poświęcony spuściźnie wielkiego krakowskiego artysty Wiesława Dymnego. Natomiast kilka dni temu „Aleja Zasłużonych” w jego reżyserii zainaugurowała działalność sceny kameralnej w nowej siedzibie. Szczególnie związany jest z kabaretem „Czarny Kot Rudy”. Artysta prowadzi także liczne audycje radiowe, w których komentuje ważne dla Pomorza Zachodniego wydarzenia kulturalne.

- Do Szczecina przyjechałem z mamą na finał ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, który odbywał się na Zamku Książąt Pomorskich, i który to finał wygrałem. Lata kolejnych kontaktów ze Szczecinem to okres studencki, FAMY w Świnoujściu i w Szczecinie, wielokrotna współpraca z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej, a także kontakty z wieloma przyjaciółmi, szczecińskimi artystami, m.in. Maksymilian Szoc, Szczecińska Pantomima, aktorzy Teatru Lalek, a później okres wojska w Trzebiatowie. Przepustki w Szczecinie, współpraca ze szczecińską rozgłośnią Polskiego Radia. Po latach przerwy, znów Szczecin! W pogodni za dyplomem reżyserskim, zostałem asystentem dyrektora Chrzanowskiego w Teatrze Współczesnym. A później zaproszenie od dyrektora Adama Opatowicza na słynne urodziny kabaretu w Teatrze Polskim „Czarny Kot Rudy”. Poznałem zespół Teatru Polskiego, poznałem jego szczecińsko-krakowski klimat, poznałem świetnie śpiewających aktorów, i zaproponowałem zrobienie przedstawienia „Dymny” w tym właśnie teatrze. Teraz „Aleja Zasłużonych”, która zainaugurowała scenę kameralną w nowej siedzibie Teatru Polskiego w Szczecinie, za budowę której mocno trzymałem kciuki – mówił Krzysztof Materna.

Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi dla zachodniopomorskiej kultury wręczył Krzysztofowie Maternie 28 października br,, podczas jego benefisu w Teatrze Polskim w Szczecinie, marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- W piramidzie potrzeb określonej przez Maslowa kultura jest na samej górze jako potrzeba najmniej istotna, najistotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. Szeregowy Materna bronił nas przez długi czas w Trzebiatowie. Śmieszy i broni. Można zatem powiedzieć, że ta nagroda jest podwójna. Ja dziś cieszę się z trzech rzeczy: że tu jestem i że urodziny Krzysztofa Materny są w naszym nowym Teatrze Polskim, który niedawno razem otwieraliśmy, a także z tego, że jesteśmy w Polsce uśmiechniętej po 15 października – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadaje Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego jako wyróżnienie za całokształt działalności społecznej i publicznej oraz w podziękowaniu za działania przyczyniające się do rozwoju i promocji regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [01.11.2023, 14:33:49] • [IP: 46.113.8.**]

No jasne, jesteśmy uśmiechnięci i głupawo cieszymy się, że podcięliśmy gałąź na której siedzimy.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■