POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.pb.pl • Piątek [16.01.2009, 14:35:34] • Polska

Pawlak: Sprawa lokalizacji gazoportu nie jest zamknięta

Sprawa lokalizacji gazoportu nie jest zamknięta - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier na konferencji prasowej w Lublinie w czwartek powiedział, że "są różne inicjatywy" dotyczące lokalizacji gazoportu.

"Kto będzie szybszy i bardziej sprawny, ten zbierze większe profity. To nie jest sprawa zamknięta" - dodał.

Pawlak przyznał, że "najgłośniej jest o Świnoujściu", ale "kto pierwszy wybuduje, to okaże się za parę lat".

Tymczasem w środę w rozmowie z PAP, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk, pytany o szczegóły specustawy, która miałaby przyśpieszyć budowę gazoportu powiedział, że jej celem ma być "uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją budowy gazoportu w Świnoujściu".

"Jeżeli chodzi o Szczecin (Świnoujście - PAP), to lokalizację i rozpoczęcie tej inwestycji przesądził jeszcze poprzedni rząd. Są też podejmowane inicjatywy prywatne, które wykorzystują inne miejsca, też z dużym i dobrym uzasadnieniem ekonomicznym" - przypomniał w czwartek Pawlak.

Jak dodał, budowa gazoportu pochłonie według szacunków 3-3,5 mld zł, czyli tyle ile budowa 500 biogazowni, które - jego zdaniem - wyprodukowałyby porównywalną ilość gazu.

Powstanie terminalu gazu skroplonego LNG (gazoportu - PAP) ma pozwolić na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie i przyczynić się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

We wtorek premier Donald Tusk uznał budowę gazoportu za kluczowy projekt poprawiający bezpieczeństwo energetyczne.

Wicepremier Pawlak powiedział, że rząd rozważa 9 lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych. Doprecyzował, że "pierwszych inwestycji należałoby się raczej spodziewać na północy kraju".

"Ponieważ tam nie ma wytwarzania energii tradycyjnymi sposobami i tam jest trudniej o dostawy energii, to pewnie tam będzie główny kierunek poszukiwań" - powiedział.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że do 2020 r. w Polsce powstaną dwie elektrownie jądrowe.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld w połowie lutego wybiera się do Francji, by rozmawiać tam na temat m.in. finansowania i technologii energetyki jądrowej. (PAP)


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [16.01.2009, 14:21:59] • [IP: 212.160.162.**]

Elektrownia atomowa na naszej wyspie mogła by być. Czysta, nie smierdzi i b. dużo nmiejsc pracy dla ludzi wykształconych.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■