POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [29.11.2023, 17:57:53] • Świnoujście

Trzecia rocznica likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

Trzecia rocznica likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

fot. Mieszkaniec

Dokładnie trzy lata temu, trzydziestego listopada 2020 roku, została całkowicie zlikwidowana działalność Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia umów o pracę bez obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W wyniku tego, od pierwszego grudnia 2020 roku cała infrastruktura energetyczna, budowle i budynki zostały pozostawione bez wymaganego całodobowego nadzoru specjalistycznego. Tak nieodpowiedzialne działanie spowodowało, że ogromny majątek zbudowany częściowo w początkowym okresie przez państwo, a docelowo budowany przez pół wieku, przez kilka pokoleń stoczniowców - mieszkańców Świnoujścia, skazany został na zagładę.

Mijają właśnie trzy lata, i z ogromnego majątku MSR S.A.: hal produkcyjnych, instalacji energetycznych i technologicznych, budynków i budowli lądowych i wodnych, nie pozostało już nic. Na stoczniowym terenie, po wyburzeniu wszystkich obiektów stoczni, planowana jest działalność polegająca na przeładunku i składowaniu elementów morskich turbin wiatrowych. Ma być tam praca dla kilkudziesięciu pracowników w zawodach: operator żurawia, sztauer, specjalista do podczepiania ładunków. Natomiast w MSR S.A. pracowali wysoko wykwalifikowani pracownicy i inżynierowie w różnych specjalnościach technicznych i technologicznych związanych z budownictwem okrętowym. Można było wykorzystać 30 ha niezagospodarowanego terenu stoczni bez konieczności burzenia tej wielkiej wartości państwa i miasta, jakim była MSR S.A. Widocznie ważniejsze było jednak zlikwidowanie stoczni w Świnoujściu, która miała wielkie uznanie wśród armatorów z Europy zachodniej i norweskich firm budujących platformy wydobywcze ropy naftowej, gdyż była twardą konkurencją dla nierentownej stoczni w Szczecinie.

Trzecia rocznica likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

fot. Mieszkaniec

Należy ponadto pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, nasza stocznia była ważnym przedsiębiorstwem dla obronności państwa. Ponadto w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren ten był zakwalifikowany jako teren działalności stoczniowej. Natomiast w ogłoszeniu na sprzedaż terenu i zabudowań naszej stoczni wpisano warunek, że oferent musi złożyć pisemne oświadczenie, że po zakupie stoczni nie będzie prowadził działalności stoczniowej. Może w niedalekiej przyszłości zostaną te działania odpowiednio wyjaśnione przez nasze państwo, gdyż pamiętajmy, że była to stocznia państwowa.

Trzecia rocznica likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

fot. Mieszkaniec


W dalszym ciągu pozostaje aktualna kwestia upamiętnienia naszej stoczni w przestrzeni naszego miasta. Elementy historyczne związane ze stocznią, jak śruba okrętowa z parowca KOLNO czy logo z nazwą stoczni, zostały zniszczone. W związku z tym już w czerwcu została wykonana płyta pamiątkowa na wzór proporczyka MSR S.A. (zdjęcia w załączeniu), która miała być posadowiona w pobliżu konstrukcji z logo PPDiUR ODRA. Mimo upływu czasu i różnych rocznic związanych z MSR S.A., nie wiadomo z jakiego powodu nie dokonano montażu tej pamiątki na nabrzeżu Władysława IV. Trzeba więc mieć nadzieję, że przyszły samorząd powróci do tej sprawy i jednak upamiętni naszą stocznię, poprzez zainstalowanie wykonanej już płyty pamiątkowej na nabrzeżu Władysława IV.

Trzecia rocznica likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

fot. Archiwum

W załączeniu dla przypomnienia zdjęcie lotnicze MSR S.A., oraz bramy stoczni z logo i nazwą stoczni.

Józef Dubaniewicz


komentarzy: 67, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 67

Gość • Piątek [01.12.2023, 11:59:12] • [IP: 37.47.180.***]

Pamiętam jak samolot latał nad tą piękną Stocznią i robił zdjęcia. To tylko jedno które Pan Józef pokazał, z kilkudziesięciu zrobionych z samolotu. Ta stocznia to był największy skarb naszego miasteczka, ale nie rozumiał tego niestety kierownik UM i nie bronił, tylko głowa w piasek jak struś. Na początku pierwszej kadencji chciał wprowadzić do stoczni swoich przydupaskich, ale dostał ostrą reprymendę od prezesa stoczni. Teraz nie ma już stoczni, będzie tylko teren składowy elementów, ale trzeba mieć nadzieję, że nowy rząd rozliczy te przestępcze działania, a nowy prezydent miasta tą pamiątkową tablicę, która jest już wykonana, postawi w godnym, publicznym miejscu, żeby mieszkańcy mogli być dumni, że w ich mieście działała taka wielka stocznia. Dobrze tez, że jest osoba, która nie odpuszcza dążenia do zachowania pamięci o naszej MSR S. A.

Gość • Piątek [01.12.2023, 11:46:37] • [IP: 176.221.123.***]

ale wczesnie to Zlikwidowali nam PGR Państwowe Gospodarstwo Rolne i co trzeba było szukac Pracy bo Dzieci głodne były

Gość • Piątek [01.12.2023, 07:15:59] • [IP: 188.239.177.***]

Dziś jest próba likwidacji ORLENU i oddania go niemcom za grosze.

Gość • Piątek [01.12.2023, 06:04:02] • [IP: 31.60.229.***]

WCZEŚNIEJ TO STAŁO SIĘ Z FIRMĄ ODRA

Pingu • Czwartek [30.11.2023, 23:36:34] • [IP: 92.118.164.***]

Czytając większość komentarzy, mam wrażenie, że ludzie patrzą tylko i wyłącznie wstecz i to jeszcze w klapkach jak koń.Popatrzcie troszkę szerzej i wtedy wszystko staje się jasne.Opowieści, że mamy zbieżne interesy z niemieckimi sąsiadami to tylko i wyłącznie opowieści.Wtedy gdy UE zakazała pomocy państwa dla stoczni Niemcy dla swoich stoczni przeznaczyli miliony euro.Nasze zakłady zamykano, niemieckie stocznie i porty rozbudowywano.Tyle tylko, że to nie jest pochodna dobrego zarządzania, położenia czy czegoś w tym rodzaju.Nie.Po prostu Niemcy uznali, że nie wolno pozwolić na zamknięcie swoich zakładów.Ot i wszystko. Im wolno. Ich nie dotyczą regulacje europejskie, bo to oni je wprowadzają.U nas D.Tusk opowiadał o inwestorze z Kataru:), a tam bez inwestorów za to z olbrzymią pomocą państwa nie tylko utrzymano ale rozbudowano i zmodernizowano Rostock czy Lubecke.W tym kontekście przestają dziwić protesty w sprawie terminalu kontenerowego czy terminala gazowego.Skoro tak dobrze w UE to przestańcie żalić się!

Gość • Czwartek [30.11.2023, 23:14:00] • [IP: 89.151.39.**]

Pięknie to rudy z ekipą załatwił, ale stocznię jego kumpli z rzeszy dostały pieniądze (co jest nielegalne) i dalej funkcjonują. Nadchodzą ciężkie czasu niemieckiej kurateli ☹️

Gość • Czwartek [30.11.2023, 23:06:07] • [IP: 176.221.122.**]

Do [30.11.2023, 18:45:24] • [IP: 176.221.123 Nie Hnat sprzedał bo go już nie było tylko Mars szukał pieniędzy do sfinansowania budowy fabryki dla Bilfingera i ograbił wszystkie stocznię z pieniędzy i aby ratować choć resztki to przejął tereny Gryfii zostawiając jej 10% terenów czyli ok 4 hektarów na własność a u nas zabrał nam cały teren inwestycyjny w zamień za nowe emisję akcji serii C i D W 15 roku Mars postanowił obedrzeć z terenów nasza stocznię i chciał sprzedać tereny od nowego biurowca aż do bramy, byli chętni a w planach była sprzedaż reszty terenów aż do linii nabrzeża Tak jak to jest na Gryfii Tam miał powstać tzw. Park Przemysłowy Gryfia a u nas podobny I nastąpi figiel dla Marsa, odpowiednie zapisy w akcie założycielskim MSR nie pozwoliły na sprzedaż stoczni po kawałku i być może można unieważnić przejęcie przez Marsa terenów zielonych Tak to wygląda aktualnie!!

Gość • Czwartek [30.11.2023, 21:53:21] • [IP: 185.210.39.**]

sentymentalny rewir. Nic więcej.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 21:02:27] • [IP: 176.221.123.***]

w Komunistycznej Polsce Wojsko było Obowiązkowe dzisiaj w Katolickiej Polsce Wojsko jest Ochotnicze

Gość • Czwartek [30.11.2023, 20:01:18] • [IP: 178.238.249.***]

Ile razy jeszcze bedzieta opłakiwać nieboszczke MSR? ile razy pytam śiem, decyzje zostały podjęte nie 3 czy 15 lat temu, zostały podjęte we tym we cudownym 1980 roku. Wtedy to otumaniony polski robotnik posłuchał szumowin i wichrzycieli którzy za śmierdzące judaszowe dolary i przyszłe profity stworzyli SiliDurność na którą nabrało śię prawie 10mln. polaków. To już historia, zadam tylko pytanie czy zostały po tych błędach wyciągnięte wnioski, chyba nie jako że ostatnie wybory z frekwencją prawie 75% pokazują że znaczna częsc naszego kochanego narodu zamiast mózgu w głowie ma troćiny.Polak głupi przed szkodą i po szkodzie.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 19:55:56] • [IP: 176.221.122.***]

UWAGA na IP 185.193.64. godz. 17.56.05. Służby medyczne powinny natychmiast sprawdzić stan poczytałnosciści tego obywatela, bo może być groźny.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 18:45:24] • [IP: 176.221.123.***]

PO zachwalała przyłączenie MSR do Gryfii a teraz palą głupa!! Komu likwidator, niejaki HNAT z PO, sprzedał grunty naszej stoczni i gdzie są pieniądze??

Gość • Czwartek [30.11.2023, 17:56:05] • [IP: 185.193.64.*]

Poprawka dla pana autora, tam nie pracowali wysokowykwalifikowani pracownicy, oni tylko chodzili do pracy. Stocznia generowała straty a w ciagu roku tam wyremontowano co najwyżej jakis jedeń statek kapeć.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 17:47:18] • [IP: 178.238.252.***]

NIE TYLKO PAN PRZEPLACIL ZDROWIEM TO CO STALO SIE Z TYM PIEKNYM ZAKLADEM PRACY WYBUDOWANYM OD PODSTAW!!DZISIAJ ZACZYNA SIE DZIAC TO SAMO Z TERENAMI, GDZIE NIE BYLO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I LUDZIE BUDOWALI DOMY Z WIDOKIEM NA POLA, LASY I GORY, DZISIAJ PO IM FUNDUJE WIATRAKI W ODLEGLOSCI 700 M OD DOMOSTW BY SPALI I NABYWALI CHORB UKLADU NERWOWEGO OD SWISTU TYCH URZADZEN!!CZY WY LUDZIE NAPRAWDE UWIERZYLISCIE W KLAMSTWA PO-PSL??KOLESIOSTWO IM NA TO POZWOLI, BO JEZELI GOWNA Z WARSZAWY POPLYNELY BEZKARNIE DO GDANSKA, TO CZEMU MACIE MIEC CISZE POSROD POL??KOSZMAR DZISIEJSZYCH CZASOW!!NIE MOZNA PATRZEC NA TO OBECNE CHAMSTWO W SEJMIE, GDY WYCHODZI JACHYRA I JEJ PODOBNI, OBRAZAJA POLOWE POLAKOW, A KLAUN NIE REAGUJE!!NA CO MAMY LICZYC?WSTYD!!TRZEBA UWAZAC ZEBU NAM GLOW NIE POLOWALI, ZAPOMNIELI, ZE TO POKOLENIE EMERYTOW ODBUDOWALO KRAJ PRACUJAC CIEZKO ZA GROSZE, A DZISIAJ DORWALI SIE DO KORYTA I CHCA WSZYSTKO OBCINAC.CHAMSCY POLITYTYCY CZUJA SIE BAEZKARNI, A WYBORCY Z SYMPATIA PATRZA

Gość • Czwartek [30.11.2023, 17:30:33] • [IP: 176.221.122.**]

Do 30.11.2023, 15:22:07] • [IP: 176.221.122 ciekawe jaką częścią ciała myślisz bo głową na pewno nie Jak byłeś byłym pracownikiem to musisz pamiętasz zebranie Hnata na stołówce gdzie opowiadał bajki jak to dobrze będzie jak zgodzimy się bez bólu na połączenie stopni a będąc prezesem obu stoczni, co już jest konfliktem interesów ale Słupski go instruował że może jako wybitny likwidator, Hnat wiedząc że Gryfia jest bankrutem i będzie zredukowana w imię działalności niemieckiej potężnej firmy starał się uciszyć załogę MSR a wyrzucił z pracy tylko jedną niewygodną osobę A ludzie będący na zebraniu jak barany posłusznie zgodzili się gdyż był ogromny problem aby zebrać troszkę ponad 5 % głosów na walne zgromadzenie połączeniowe gdzie osoba mająca pełnomocnictwo tej części załogi sprzeciwiała się połączeniu co przy ok 12 % akcji pracowniczych i tak nic by nie dało ale teraz można wystąpić do zarządu o przymusowe wykupienie akcji po cenie z momentu połączenia tj ok 140 za akcję. Ot peowiec

Gość • Czwartek [30.11.2023, 17:26:16] • [IP: 37.248.224.***]

Daleko kaczora całujcie w dupę i chwalcie PiS.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 16:19:15] • [IP: 37.219.255.***]

W komunistycznej polsce służba wojskowa trwała 2 lata a w katolickiej Polsce wojsko jest obowiązkowe.

Gadochan • Czwartek [30.11.2023, 15:33:46] • [IP: 91.231.122.***]

I znowu pan Dubaniewicz nie wspomina nic o tym, że w czasach przekształceń i prywatyzacji należał do ścisłej nomenklatury władz stoczniowych i służalczo podporządkowywał się pomysłom wszystkich" menedżerów" narzucanych naszej załodze przez kolejnych ministrów i kolejne rządy. Wtedy siedział cichutko i redukował posłusznie liczbę pracowników w podlegających mu działach, ale dzisiaj, kiedy już nawet on został zredukowany głośno kłapie dziobem o krzywdzie jaka spotkała miasto. A no spotkała - nie bez pańskiego udziału, szanowny panie.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 15:23:27] • [IP: 176.221.122.**]

Przy niszczeniu wszelkich przeszkód w planie budowy BMO występowały takie siły że opór całej stoczni był niczym gdyż tzw Marsjanie wdepneli a ich niby wiedza i inne czynniki powodujące takie a nie inne postępowanie były niczym w determinacji Niemców do Realizacji swoich planów zresztą widać po czynnościach TFI że los polskich stoczni był im obojętny. A oberwały nie tylko stocznię zachodnie ale i wschodnie gdyż trzeba było zebrać ogromne pieniądze dla realizacji BMO Teraz taka stocznią jak MSR na terenie inwestycyjnej powinna powstać gdyż tam nie obowiązują nielegalne zapisy o działalności stoczniowej ale ten nowy rząd pelowski prędzej odda ten teren Niemcom niz coś zbuduje A w razie W stocznię gdyńskie znikną i szczecin zablokuje się jednym wrakiem na torze wodnym zresztą w ramach NATO my mamy bronić zachód od linii Odry

Gość • Czwartek [30.11.2023, 15:22:07] • [IP: 176.221.122.***]

Do IP ; 176.221.122. godz. 14.35.04. No po prostu mózg ci biedaczyno wywiało. Zapisz się na głosiciela" Spiskowych Teorii Dziejów", ubierz w odpowiednie łachmany i chodź po ulicach i " nauczaj" , może kilku wyznawców znajdziesz, skoro taki już jeden w tak małym miasteczku się uchował ! A ci co nie wiedzą kto pozwalniał pracowników i wyburzył stocznię, powiedz im jedyną prawdę : PiS I TYLKO PiS POZBAWIŁ PRACY SETEK PRACOWNIKÓÓW ZE ŚWINOUJŚCIA I PiS I TYLKO PiS WYWIÓZŁ I WYBURZYŁ CAŁY MAJĄTEK LĄDOWY I WODNY MORSKIEJ STOCZNI REMONTOWEJ S.A. W ŚWINOUJŚCCIU. Decyzję w tej sprawie podjął osobnik z kozią bródką, który teraz został osłem z ramienia PiS.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 14:54:25] • [IP: 176.221.122.**]

CDN. Polski fundusz Mars został zmuszony do odkupienia udziałów niemieckich w firmie ST³ następcy BMO gdyż w firmie utopiono koszt budowy ok 550 mln zł z ogromnymi dotacjami eu. które trzeba było zwrócić, Geblewicz 30 mln, M Skarbu 120mln (dopłaty EU)do tego ok 40 mln €strat z pierwszego kontraktu i straty z drugiego kontraktu a do tego kary umowne dla Duńczyków za ew. nieskończony kontrakt A cały kapitał TFI Mars czyli wszystkie spółki jakie wchodziły w skład funduszu to ok 1 mld zł Skąd te dane? Są do dzisiaj w internecie tylko trzeba poszukać a wszystko to odbywało się pod dyktando jednej z głównych kancelarii prawniczych która pisała KSH a siedzibę ma na ulicy Bonifraterskiej i obsługuje Bilfingera w Polsce tam powstał cały plan jak to wszystko ma się dziać.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 14:39:01] • [IP: 176.93.82.***]

Gdzie jest wasza GRUPA MORSKA - CAŁA NAPRZÓD ?

Gość • Czwartek [30.11.2023, 14:35:04] • [IP: 176.221.122.**]

A co ma do stoczni prezydent miasta! Czy jest właścicielem stoczni, nie, właścicielem stoczni jest skarb państwa i w niewielkiej części pracownicy którzy mają akcję. Ci co myślą inaczej to albo niedouczenia albo (tu można wpisać cokolwiek) . Nikt nie wspomniał o przyczynach zniszczenia stoczni w ś-ciu. A są prozaiczne, byliśmy wrzodem na planach niemieckiego koncernu w sprawie budowy fabryki podstaw morskich do wiatraków. Wystarczy poczytać historię tego koncernu z czasów wojny, strukturę własnościową jako spółki akcyjnej i obietnice Merkel dopłat do OZE które czyniły taki zakład w Polsce wyjątkowo dochodowym Ale w końcówce budowy BMO sp zoo kanclerz wycofała dopłaty a zawarte były już kontraktu z firmą Dong, dzisiaj Oersted i groziły Niemcom mającym ogromną przewagę we własności ogromne kary umowne. W połowie pierwszego kontraktu Niemcy sprzedali swoje udziały innej firmie inwestycyjnej a ta w połowie drugiego kontraktu ogłosiła w Niemczech upadłość Taka geneza upadku MSR

Gość • Czwartek [30.11.2023, 14:01:21] • [IP: 92.118.166.*]

Pytam się wszystkich POśladków, Którzy OSKARZAJA PIS za likwidację MSR. BO Stocznię szczecinską zlikwidował wasz PanTusk wyrzucają tysiące ludzi na BRUK. i nie było protestów. Jak Pani Jabłońska i Poseł ze Swinoujscia pani PIELA jeżdziły z PETYCJĄ O PRZENIESIENIE własności do bankruta ze Szczecina to nie było protestów POśladków ?? Własciciel miał prawo zrobić jak zrobił. Zrobiono to tak PO troszeczku jak teraz Tusk z UE chce POzbawić Polskę SUWERENNOSCI. NIC nowego u PO i Koalicjantów, NABAŁAGANIĆ i zwalić na INNYCH. Czy pan Dubaniewicz wtedy Protestował gdy mówiono ZE TO NIC TAKIEGO ?? A ERA LIKWIDACJI NASTĄPI lada chwila. Juz Przebiera nóżkami pan HOŁOWNIA z Donkem.

Gość • Czwartek [30.11.2023, 13:19:48] • [IP: 176.221.123.***]

Zydzi z Komunistami chcą przejąc Władzę w Naszej Katolickiej Ojczyznie Bo Uprawnieni Wyborcy Katolicy zagłosowali na Nich

Oglądasz 1-25 z 67
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■