POGODA

Reklama


Wydarzenia

niezalezna.pl • Czwartek [22.01.2009, 13:21:20] • Świnoujście

CZY BĘDZIEMY GAZOWYM KUWEJTEM?

CZY BĘDZIEMY GAZOWYM KUWEJTEM?

Mayumi Terao(fot. istockphoto.com )

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to krok w kierunku bezpieczeństwa energetycznego – pisze „Gazeta Polska”.

O rosnącej roli gazu ziemnego jako surowca energetycznego świadczy szybko zwiększająca się liczba inwestycji w tym sektorze. Na całym świecie buduje się bądź planuje budowę nowych gazociągów do jego przesyłu. Jednocześnie gwałtownie zwiększa się liczba instalacji do skraplania gazu, co umożliwia jego transport statkami – przypomina „GP”.

W Polsce działa obecnie sześć podziemnych magazynów gazu o łącznej pojemności roboczej ok. 1,6 mld m3. Nasze największe złoża tego paliwa, szacowane łącznie na ok. 150 mld m3, rozmieszczone są głównie w dwóch rejonach: między Zieloną Górą i Gorzowem Wlkp. oraz na Pomorzu Zachodnim i w okolicach Sanoka.

Tygodnik pisze, że obecny rząd dostrzegł wreszcie skalę zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju, płynących ze styczniowego, gazowego szantażu Rosji wobec Ukrainy.

W ramach „Strategii energetycznej dla Polski do 2030 r.” ma nastąpić m.in. rozbudowa magazynów gazu – w Wierzchowicach (dolnośląskie), Mogilnie (kujawsko- pomorskie) i w Kossakowie (pomorskie). Pojemność magazynów powinna wzrosnąć do 2,36 mld w pierwszym etapie, a ostatecznie do blisko 4 mld m3.

Drogą morską transportowane są dwa rodzaje gazu: LNG (skroplony gaz ziemny) oraz CNG (sprężony gaz naturalny). Budowa gazoportu w Świnoujściu to jedna z najważniejszych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji, która stanowić będzie ochronę przed szantażem gospodarczym, tak często ostatnio stosowanym przez Rosję jako dominującego eksportera głównych surowców energetycznych – pisze „GP”.

Więcej w tygodniku „Gazeta Polska”

CZY BĘDZIEMY GAZOWYM KUWEJTEM?

fot. Gazeta Polska

źródło:
www.niezalezna.pl
----------------------------------------------------------------------
www.gazetapolska.pl
----------------------------------------------------------------------


komentarzy: 67, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-67 z 67

Gość • Czwartek [22.01.2009, 15:10:16] • [IP: 195.117.222.*]

a czy władze miasta i inni decydenci pomyśleli o formie rekompensaty dla mieszkańców Świnoujścia, a przede wszystkim Warszowa, za SYF, który szykują nam pod nosem ? Już teraz wartość naszych mieszkań własnościowych znacznie się obniżyła, a co będzie z chwilą wybudowania tego gówna pod naszymi oknami ?? Ktoś powie, można przecież sprzedać mieszkanie i wyjechać jak nam się nie podoba. OK ale za ile sprzedać i kto kupi mieszkanie na takiej bombie ekologicznej ?? A może nasi włodarze pomyśleliby o BONIFIKACIE w cenach gazu dla mieszkańców Warszowa i Świnoujścia ?? KTO JEST ZA ??

Gość • Czwartek [22.01.2009, 15:04:56] • [IP: 83.21.145.**]

JESTEM CIEKAW KTO ZE ZNANYCH PERSON W ŚWINOUJŚCIU CHCIAŁBY BYĆ JAKIŚ PREZIEM W TERMINALU LNG BO PEWNIE SĄ CHĘTNI BO EMERYTURA POLITYCZNA TO NIEBYT STRASZLIWY!!

Gość • Czwartek [22.01.2009, 15:03:41] • [IP: 83.21.145.**]

WŁADZARZE JACY SĄ TO WIDAĆ, ALE IDĄ WYBORY WIĘC WSZYSTKO W NASZYCH RĘKACH!!A NAPRAWDĘ ZAGOSPODAROWAĆ TERENY POMIĘDZY WARSZOWEM A MIĘDZYZDROJAMI TO POMYSŁ GODNY REALIZACJI, NA RAZIE JAKAŚ ŚCIEŻKA BYŁYBY SUPER SPRAWĄ!!

Gość • Czwartek [22.01.2009, 15:00:25] • [IP: 83.21.145.**]

PEWNIE SIĘ BOJĄ, NIKT NIE PYTA O ZDANIE MIESZKAŃCÓW, JEDYNIE :KARMI" SIĘ BZDETAMI TYPU BĘDZIECIE MIEĆ PRACĘ ETC. ŻYWIĘ NADZIEJĘ, ŻE GDAŃSK ZABIERZE TEN GAZOPORT, KTO TO OGŁOSI W SWOIM PROGRAMIE WYBORCZYM OD RAZU MA MÓJ GŁOS JAK I WIELU INNYCH LUDZI PRZECIWNYCH TEMU TYPU PRZEDSIĘWZIĘCIU NA TERENIE ŚWINOUJŚCIA!!

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:52:52] • [IP: 95.41.185.***]

czyli total syf.. i sru.. po naszym mieście. Gazport to początek końca Świnoujścia jako turystycznego kurortu. dLACZEGO HOTELARZE, straganiarze i wszytscu którzy co roku żyją z turystyki nie protestują?? www.nolng.com www.lngdanger.com

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:49:37] • [IP: 83.21.151.**]

Gościu z 1, 333 pomyśl przyszłościowo - połącz Międzyzdroje z Świnoujściem promenadą drogą ścieżką rowerową - a będziemy mieli najpiękniejszy kurort nad BAŁTYKIEM , będą nam zazdrościć WSZYSCY CO NIE.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:45:48] • [IP: 87.205.193.***]

bedziemy eksportowac slynny jad swinoujski, bo tego nigdy nie zabraknie. sa nieprzebrane surowce, to jest wieczne narzekanie, zawisc, nienawisc, fanatyzm, oszolomstwo, tylko nikt tego nie zechce, chyba ze napaleni terrorysci, chcacy zatruc caly swiat...

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:44:26] • [IP: 193.200.150.***]

Jeśli coś popiera Gazeta Polska to jest to najlepszy argument, zeby tego nie robić.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:31:56] • [IP: 92.42.113.***]

OBY!!

Gość • Czwartek [22.01.2009, 14:06:27] • [IP: 83.24.85.***]

Mamy Zalew Szczeciński, Karsibórz, całe tereny przyległe. Mamy duży głęboki port i porty jachtowe. To atuty, których nikt nie ma i nam nie odbierze. Świnoujście górą.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:53:58] • [IP: 80.245.178.**]

Turystycznym nie będziemy bo niemcy wszystkie syfy wybudują u nas typu oczyszczalnie, spalarnie śmieci i inne. A my be dziemy jak zwykle cieszyć się z inwestorów.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:51:59] • [IP: 83.24.85.***]

Mamy kilka kilometrów na wschód od portu tereny, których jak osły nie możemy zagospodarować. Więcej śmiałości i inicjatywy.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:37:42] • [IP: 87.207.148.***]

to swinoujscie chce byc kurortem turystycznym czy miastem przemyslowym?? nasze wladze jakos nie moga sie zdecydowac:)

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:35:16] • [IP: 83.24.85.***]

Gaz przywieziony gazowcem może być z każdego kraju na świecie. Trudno by jeden kraj wymusił na całym świecie komu sprzedaewać. Jest to najwyższa klasa uniezależnienia. Jest troche droższy, ale nie może być zbyt drogi, bo go nie sprzeda.

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:33:56] • [IP: 80.245.180.**]

za kilka, może nascie lat bedziemy eksportować tą drogą, z tych magazynów gaz wydobyty na naszym pomorzu zachodnim, stąd i lokalizacja...

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:33:08] • [IP: 79.175.200.***]

Ja tam nie jestem za budową gazoportu w świnoujściu bo niewiele dla Świnoujścia on daje za to powoduje ubytek następnych terenów wypoczynkowych. Chociaż z drugiej strony i tak miasto nie umiałoby razem z Miedzyzdrojami zagospodarować terenów ŚWINOUJŚCIE-MIEDZYZDROJE. To dla takiego prezydenta jakim jest ŻMURKIEWICZ to za trudne zadanie!! Mamy piękne tereny i kiepskich włodarzy!!

Gość • Czwartek [22.01.2009, 13:28:25] • [IP: 92.42.112.***]

a moze bangladeszem?

Oglądasz 51-67 z 67
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■