POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [20.02.2024, 13:41:30] • Polska

Skontrolowali zatrudnienie 15 tysięcy cudzoziemców

Skontrolowali zatrudnienie 15 tysięcy cudzoziemców

fot. Morski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2023 roku skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w 316 firmach. Tylko w 25 nie było nieprawidłowości. Zweryfikowali pracę blisko 15 tysięcy obcokrajowców. 2600 osób wykonywało ją nielegalnie. To głównie obywatele Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Mundurowi z MOSG przeprowadzili także przeszło 3 tysiące kontroli legalności pobytu. 887 cudzoziemców przebywało w Polsce nielegalnie.

W porównaniu z 2022 rokiem to znaczący wzrost. Wówczas w 301 kontrolach sprawdzili zatrudnienie prawie 11 tysięcy cudzoziemców, ujawniając nielegalność pracy u niespełna 1800 osób. Natomiast w 2664 kontrolach pobytu cudzoziemców nielegalny pobyt stwierdzili u 604 obcokrajowców.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów u obcokrajowców - brak posiadania zezwolenia na pracę, praca na innych warunkach niż określone w oświadczeniu o powierzeniu pracy, niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego informowania wojewody o przypadkach niepodjęcia, zakończenia bądź przerwania wykonywania pracy przez cudzoziemca, o zmianie dotychczasowego charakteru lub stanowiska pracy oraz niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego powiadomienia PUP (Powiatowego Urzędu Pracy) o podjęciu, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, przekazanie nieprawdziwych informacji.

Do najczęściej kontrolowanych przez funkcjonariuszy MOSG branż w 2023 r. zaliczyć można: budownictwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie, usługi fryzjersko - kosmetyczne, agencje zatrudnienia oraz agencje pracy tymczasowej (działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy). Największa liczba cudzoziemców wykonywała pracę w budownictwie, transporcie, agencjach zatrudnienia lub agencjach pracy tymczasowej oraz w usługach fryzjersko - kosmetycznych, w tym w salonach masażu.

W 2023 roku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 959 decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Najwięcej wystawiła Placówka Straży Granicznej w Gdańsku - 628. Związane jest to z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy w lotniczym przejściu granicznym w Rębiechowie i ujawnianiu tam naruszeń przepisów pobytowych przez cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.


wz. Tadeusz Gruchalla
Rzecznik Prasowy
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku


komentarzy: 20, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-20 z 20

Gość • Środa [21.02.2024, 17:43:52] • [IP: 164.127.224.*]

Bylem ostatnio w bloku matejki 26B wyglada jak komunalny blok w srodku brut, syf nasrac brakuje tez sprzata chyba ukrainka, dziwie sie ze mieszkancy tego bloku nic z tymnie robia ale do rzeczy w Niemczech za prace na czarno zatrudniajacy moze zaplacic kare do 50 tysiecy euro i nie wazne czy to ukrainiec czy polak mozna??A w polszy mozna wszystko i wszyscy maja to w d...e

Gość • Środa [21.02.2024, 10:02:59] • [IP: 78.10.206.***]

Firma sprzątająca z siedzibą na Ul.Matejki 36B zatrudnia ukrainki, one mało zarabiają a w zamian udają że sprzątają np.Kołlataja 2O - 26, klatki brudne wokól bloku śmieci, wygląda jak na osiedlu cygańskim w Koszycach na Słowacji.Mieszkańcy płaca i życie toczy się dalej.

Gość • Środa [21.02.2024, 09:29:22] • [IP: 176.221.125.***]

na Wołyniu UPA Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Ludnoscia Ukraińska Wymordowała 100 tys Polaków w Odwecie AK Armia Krajowa wymordowała 30 tys Ukraińców

Gość • Środa [21.02.2024, 09:18:54] • [IP: 176.221.125.***]

szer Mundurowy od Stycznia powinien zarabiac 20 tys zł co miesiąc

Gość • Środa [21.02.2024, 08:34:05] • [IP: 92.118.167.***]

Ogólnie to chyba wszędzie tak jest? Nie powinno ale ludzie zgadzają się na to skoro przyjeżdżają i pracują? Tak samo jest w Niemczech a przecież to taki porządny kraj 🙈🙉

Gość • Środa [21.02.2024, 06:30:30] • [IP: 185.210.39.***]

Na ukrainie brak rak do broni a w Polsce mlodych clopakow w wieku do 50 lat az sie roi

Gość • Środa [21.02.2024, 05:54:23] • [IP: 37.248.208.**]

Nielegalne zatrudnienie itp przecież to firmy tak zatrudniają karać pracodawcę i to przykładowo każdorazowo jak złapią. Ktoś wspomniał o aks tam od początku jest patologia duński gej który ma Polskę w dupie tylko mają brudasy pracowac na jaśnie pana. Ale takich firm jest wiecej

Gość • Środa [21.02.2024, 00:16:06] • [IP: 5.173.130.***]

Wystarczy sprawdzić firmy sprzątające tam wszyscy są, , legalnie zatrudnieni''

Gość • Wtorek [20.02.2024, 22:00:25] • [IP: 2.106.93.**]

Polska już tak etnicznie wymieszana, że to raczej nic dobrego nie wróży

Gość • Wtorek [20.02.2024, 21:32:28] • [IP: 176.221.125.***]

ja z Kolezanka jak Skończymy Szkołę Średnią to idziemy do Wyzszej Szkoły Strazy Granicznej w Koszalinie

Gość • Wtorek [20.02.2024, 20:36:43] • [IP: 5.173.138.***]

W AKS ciapaki dalej ukrywają się po kontenerach jak ma być kontrola?

Gość • Wtorek [20.02.2024, 19:51:59] • [IP: 176.221.125.**]

Polacy to wspaniali ludzie, niestety głupi jako naród. Głupi to delikatne określenie. Politycy z prawa, lewa czy środka to już TRAGEDIA.

Gość • Wtorek [20.02.2024, 19:06:25] • [IP: 46.205.128.***]

Czy to ich wina że pracują nielegalnie? Czy to pracodawcy z różnych względów ich zatrudniają ?

Gość • Wtorek [20.02.2024, 17:33:33] • [IP: 31.0.177.***]

Kontrola w knajpce na promenadzie: wchodzą siadają przy stoliku z właścicielem, automatycznie wszyscy pracownicy co pracują na czarno wychodzą opuszczają lokal. Wtedy właściciel pokazuje dokumenty itp. Kontrola zaliczona na 5+. Tak to się odbywa w Świnoujściu.

Gość • Wtorek [20.02.2024, 17:28:47] • [IP: 176.221.125.***]

Policja Graniczna działa

Gość • Wtorek [20.02.2024, 17:05:28] • [IP: 185.230.114.***]

Również powinni sprawdzić legalność zatrudnienia w prywatny firmach usługowych, dowiedzą się ilu z ich branży pracuje na czarno nie płacąc składek ani podatku.

Gość • Wtorek [20.02.2024, 16:33:17] • [IP: 46.231.56.***]

U nas w robocie to jak szpiedzy kręcą się z telefonami i podsłuchują a potem za winklem na Whatsappe siedzą.

Uwielbiam żurek • Wtorek [20.02.2024, 16:25:08] • [IP: 178.238.255.***]

Bardzo dobrze, , , wziac sie troche za holote, ktora nasz jezyk ojczysty brudzi... nielegali wysylka kurierem na ukraine...

Gość • Wtorek [20.02.2024, 15:40:10] • [IP: 185.210.36.**]

A BEZDOMNI NA ŁAWKACH SZUKAJĄ PRACY CO ZA NIEGODZIWOŚĆ

Gość • Wtorek [20.02.2024, 14:40:14] • [IP: 92.118.166.**]

w Sun Tower...ukraincy wieczoramy pracują..pewnie nielegalnie...a hałasują , że odpocząć nie mozna...w ostatnią niedzielę używali młota pneumatycznego...

Oglądasz 1-20 z 20
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■