POGODA

Reklama


Wydarzenia

Gazeta.pl • Wtorek [03.03.2009, 06:15:50] • zachodniopomorskie

Złodzieje samochodów też mają kryzys

Po raz pierwszy w historii, w styczniu zachodniopomorska policja zanotowała 100-procentowy wskaźnik wykrywalności sprawców kradzieży samochodów

Co to oznacza?

- To, że w tym miesiącu zanotowaliśmy 19 kradzieży aut i jednocześnie wykryliśmy 19 sprawców - mówi Maciej Karczyński, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji.

Spokojnie z radością. Policyjne statystyki rządzą się swoimi prawami. Cyfry w tabelkach nie oznaczają, że złapano wszystkich styczniowych złodziei aut. Wśród 19 wykrytych przypadków są zarówno te świeże, ze stycznia, jak i z zeszłego roku.

Od kilku lat w Zachodniopomorskiem, które zawsze było zagłębiem złodziei aut, liczba kradzieży spada, a wykrywalność rośnie.

Policyjni specjaliści tłumaczą to m.in. programami prewencyjnymi takimi jak "Razem Bezpieczniej" oraz coraz lepszym monitoringiem miasta.

- Szczerze mówiąc, jest jeszcze inny powód - w ostatnich latach zmalała po prostu liczba odbiorców trefnych aut - mówi oficer policji. - W Polsce coraz trudniej je zalegalizować Są więc kradzione głównie na części. Przede wszystkim polonezy, ale także auta niemieckie popularnych marek, np. ople. Części sprzedawane są na Allegro, na giełdach. Kupują je też nieuczciwi właściciele warsztatów. Rynek na Wschodzie, gdzie od początku lat 90. trafiały auta lepszych marek, załamał się. Nie bez znaczenia jest też to, że po naszym wejściu do strefy Schengen, wschodnia granica jest znacznie bardziej szczelna i coraz trudniej jest przemycić "pieca" [tak w złodziejskim slangu nazywa się kradziony samochód - przyp. red.]. Dawni złodzieje aut zmieniają branżę. Niestety, często przekwalifikowują się na narkotyki.

Złodziejskie statystyki

W 2007 r. w woj. zachodniopomorskim policja zanotowała 1018 kradzieży samochodów (w tym 442 w Szczecinie). W 2008 r. - 610 (w Szczecinie 279).

Na terenie powiatu kamieńskiego, gdzie latem giną samochody turystów, tendencja spadkowa jest jeszcze wyraźniejsza. W 2007 r. skradziono tam 47 aut, a w 2008 r. tylko 20.

Wykrywalność sprawców kradzieży, choć jedna z największych w Polsce i rosnąca, wciąż jest marna. W 2007 r. ustalono 15,8 proc. sprawców kradzieży aut. W 2008 r. ten wskaźnik wzrósł do 21,5 proc.

Adam Zadworny2009-03-02, ostatnia aktualizacja 2009-03-02 21:22
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

źródło: www.gazeta.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■