POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [29.01.2026, 17:27:38] • Świnoujście

71-letni Polak skazany za ułatwianie nielegalnego pobytu cudzoziemcom

 71-letni Polak skazany za ułatwianie nielegalnego pobytu cudzoziemcom

fot. Morski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu ujawnili proceder nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. 71-letni obywatel polski umożliwiał nielegalny pobyt 25 obywatelom Turcji i 5 obywatelom Nepalu. Sąd orzekł wobec niego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat i przepadek korzyści majątkowej w kwocie blisko 37 tysięcy złotych.

Kontrola legalności zatrudnienia przeprowadzona przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej wykazała szereg nieprawidłowości w działalności dwóch podmiotów gospodarczych z branży energetycznej i rolniczej oraz w działalności osoby fizycznej. Ustalono, że przedsiębiorca uzyskał 184 zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, z czego w 30 przypadkach doszło do rażącego naruszenia przepisów. Obcokrajowcy otrzymali wizy i przebywali na terytorium RP niezgodnie z prawem.

 71-letni Polak skazany za ułatwianie nielegalnego pobytu cudzoziemcom

fot. Morski Oddział Straży Granicznej

W toku postępowania karnego udowodniono, że mężczyzna świadomie ułatwiał cudzoziemcom nielegalny pobyt w Polsce. Dzięki zgromadzonemu przez funkcjonariuszy materiałowi dowodowemu, Sąd Rejonowy w Świnoujściu wydał 17 grudnia 2025 roku wyrok skazujący. Sprawca został uznany za winnego popełnienia przestępstwa ułatwiania nielegalnego pobytu na terytorium RP. Sąd wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat. Dodatkowo orzeczono przepadek korzyści majątkowej w wysokości 36 800 zł.

Skuteczne działania funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwoliły nie tylko ujawnić sprawcę, ale przede wszystkim zapobiec dalszemu wyłudzania tytułów pobytowych w Polsce.

Karolina Kowalczyk


komentarzy: 22, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-22 z 22

Gość • Piątek [30.01.2026, 20:08:11] • [IP: 2.106.93.**]

Do:182 Jako źe dziś chętnych jak na lekarstwo, to poprzeczka opadła.

Gość • Piątek [30.01.2026, 11:09:42] • [IP: 46.112.222.***]

złapali ich bo pluli gwożdziami gdyż karmił ich salcesonem...

Gość • Piątek [30.01.2026, 09:47:13] • [IP: 31.61.182.***]

Funkcjonariuszka w stopniu sierżanta posiada tatuaż na prawym przedramieniu w okolice łokcia ?? kiedyś takowych nie przyjmowali do służby

Gość • Piątek [30.01.2026, 09:30:44] • [IP: 2.106.93.**]

Afera? A czy to on ich sprowadził do Polski?

Gość • Piątek [30.01.2026, 08:32:57] • [IP: 89.151.22.***]

To podle dzialanie...belkoty o prawie mnie nie interesuja.

Gość • Piątek [30.01.2026, 08:08:28] • [IP: 47.64.50.***]

Zatrudnił ich, ponieważ bardzo chciał, żeby zbudowali dla niego meczet.🤣😂😅

Gość • Piątek [30.01.2026, 07:18:13] • [IP: 88.156.234.**]

Czyli więcej kasy poszło na całą sprawę, bez sensu czyli nic innego jak zatrudniać 1 czy 2 czyli dostaniesz pouczenie, gorzej jak prędkość przekroczysz wtedy dożywocie coś tu niepyklo

Gość • Piątek [30.01.2026, 06:05:46] • [IP: 46.112.102.**]

Tusk wam załatwił tysiące uchodźców w pakcie migracyjnym, ale un z KO.

Gość • Piątek [30.01.2026, 05:39:44] • [IP: 46.184.248.***]

Dobrze jest chłopaki dobrze pracują.

Gość • Piątek [30.01.2026, 03:16:34] • [IP: 89.74.160.**]

Kara w zawieszeniu nie jest karą a jedynie pogrożeniem palcem. Ten człowiek coś stracił w związku z działalnością przeciwko państwu? Przepadek korzyści? To mnie wręcz rozśmiesza i wkurza jako Polaka. Biorąc pod uwagę skalę działalności powinno to być wg mnie bez zawieszenia i przepadek całego majątku.

Gość • Czwartek [29.01.2026, 22:40:54] • [IP: 92.118.164.**]

3 lata jak dla brata bez zawiasów

Gość • Czwartek [29.01.2026, 21:39:45] • [IP: 178.238.249.**]

Od każdego min. tysiąc złotych miesięcznie. To rachunek jest prosty, to się po prostu opłacało !

Gość • Czwartek [29.01.2026, 21:25:36] • [IP: 213.155.174.*]

Za mała kara.

Gość • Czwartek [29.01.2026, 20:56:53] • [IP: 185.210.36.***]

smieszna kara, , , a obraza owsiaka wiezienie6mc

Gość • Czwartek [29.01.2026, 20:14:40] • [IP: 89.247.168.**]

A Ci Panowie 25 +5 pewnie dobrze pracowali!! Wiec jaki problem??!!

Gość • Czwartek [29.01.2026, 19:53:19] • [IP: 185.210.36.**]

Pracował na swój i Naszego Kraju dobrobyt. Może trochę nie dopełnił formalności.

Gość • Czwartek [29.01.2026, 19:45:19] • [IP: 185.210.36.**]

czyli nie ukarany moim zdaniem w ogóle

Gość • Czwartek [29.01.2026, 19:43:09] • [IP: 92.118.165.***]

Uśmiechniętemu wolno...

Gość XXX • Czwartek [29.01.2026, 18:54:05] • [IP: 78.30.105.**]

Korzyść majątkowa w kwocie 36.800 zł.. I rok w zawiasach na 2 lata. A ksiądz salceson za przytulenie 100 melonów z funduszu sprawiedliwości i inne machlojki oraz wyganianie diabła z nawiedzonych salcesonem jeszcze jest na wolności. A urzędnicy z PiC-u co sprzedawali wizy też nie ponieśli żadnej kary. Każdy kto kradnie zgodnie z procedurami wcale nie ponosi odpowiedzialności. No bo gdyby tak staruszka przytuliła jakąś korzyść majątkową to dostałaby co najmniej 10 lat do odsiadki...Dla każdego złodzieja co ma wysokie stanowisko prawo jest bardzo łagodne. Amen

Gość • Czwartek [29.01.2026, 18:35:53] • [IP: 185.210.38.***]

Skoro ogłoszono wyrok to powinno opublikować nazwisko i imię przestępcy.

Gość • Czwartek [29.01.2026, 17:50:04] • [IP: 78.9.235.***]

skoro pracowali to znaczy że ostatecznie wykorzystali uzyskane wizy zgodnie z przeznaczeniem i to powinno być najistotniejsze w sprawie

Gość • Czwartek [29.01.2026, 17:33:00] • [IP: 176.221.125.**]

Śmieszna kara

Oglądasz 1-22 z 22
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■