POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.02.2026, 08:45:15] • Świnoujście

163 kontrole chodników w Świnoujściu. Straż miejska przypomina o zimowych obowiązkach

163 kontrole chodników w Świnoujściu. Straż miejska przypomina o zimowych obowiązkach

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Skute lodem chodniki to w ostatnich dniach jeden z najważniejszych problemów mieszkańców Świnoujścia i poważne wyzwanie dla służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie miasta. Zadaniem strażników miejskich jest teraz przypomnienie prywatnym właścicielom, że oni mają obowiązki wynikające z przepisów prawa.

Strażnicy prowadzą kontrole chodników przylegających do prywatnych nieruchomości. Reagują zarówno na zgłoszenia mieszkańców, jak i na podstawie własnych obserwacji.

– Do tej pory przeprowadziliśmy 163 kontrole chodników, które graniczą z prywatnymi nieruchomościami. Informujemy mieszkańców o konieczności ograniczenia śliskości, a w razie ich nieobecności zostawiamy zawiadomienie w skrzynce pocztowej. Akcja jest prowadzona od kilku dni – mówi komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu, Mirosław Karliński.

Funkcjonariusze sprawdzają, czy chodniki są bezpieczne dla pieszych. Nawet jeśli po odśnieżaniu pozostaje cienka warstwa lodu, należy ją posypać piaskiem, solą lub innym materiałem zwiększającym przyczepność. Straż miejska podkreśla jednak, że za każdym przypadkiem może stać inna sytuacja. Czasem posesję zamieszkują osoby starsze lub chore, którym trudno samodzielnie nawet odśnieżyć. W innych przypadkach ktoś zwyczajnie nie zna przepisów albo przebywa poza domem. Zdarza się też, że mieszkańcy wskazują na brak działań ze strony sąsiadów. Strażnicy apelują, by w takich sytuacjach kierować się zdrowym rozsądkiem i życzliwością.

Właściciele nieruchomości w Polsce mają prawny obowiązek odśnieżania i usuwania lodu z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż ich posesji. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować mandatem do 1500 zł lub odpowiedzialnością cywilną w przypadku wypadku.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 148, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 126-148 z 148

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:50:53] • [IP: 91.94.15.**]

Niech Straż Miejska zainteresuje się lepiej chodnikami w mieście bo z nich korzysta większość ludzi. Miasto ma obowiązek zadbać o nie. O ulicach nie wspomnę...

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:49:45] • [IP: 89.151.23.***]

Brawo pani Prezydent.

Gość XXX • Wtorek [03.02.2026, 09:47:51] • [IP: 77.222.233.***]

A jak wejdę w kundlowego kloca psadowionego na chodniku przynależnego do danej posesji to też mogę żądać od straży miejskiej interwencji o usunięcie kloca z chodnika?

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:46:42] • [IP: 37.31.135.***]

A kto zostawi w drzwiach MAGISTRATU wezwanie do odlodzenia kilometrów chodników, dróg rowerowych, jezdni, których nie można przypisać żadnemu łatwemu do ukarania mieszkańcowi, a można jedynie MAGISTRATOWI?! Mogę z pamięci wymieniać nazwy ulic i dzielnic, gdzie jest taka sytuacja. Owszem, po deszczu lodowym, gołoledzi z 26 stycznia Remondis zrobił wiele, ale potem się zatrzymał - na pewno chodzi o pieniądze. A gdyby tak kwotę za dekorację Beton Placu w 2025 r. z okazji gadżetowego pop-święta Walentynek wydać na posypanie kilkadziesięciu ulic? I dodam: zawsze zastanawiała mnie niedoskonałość tego prawa, art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - a co z domami opuszczonymi, choćby na czas wyjazdu urlopowego? Co z domami, w których mieszkają ludzie starsi, niedołężni, chorzy? Dlaczego chodniki leżące poza posesją są uważane, gdy to dla władzy wygodne, za teren posesji?

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:39:14] • [IP: 37.248.169.**]

Niech się lepiej zainteresują chodnikami w mieście na większości z nich można sobie w najlepszym przypadku nogi połamać

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:37:24] • [IP: 185.53.147.***]

Odwracanie kota ogonem. Pod UM lodowisko, o malo sobie zęby nie wybiłem. Tam jechać i kontrolować a nie ludzi mandatami straszyc.

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:36:56] • [IP: 81.179.25.***]

Świnoujście, miasto turystyczne a chodniki jak lodowisko. Gdzie jest piach i sól? Czy Rada Miasta zapomniała, że zima wymaga działania a nie tylko debatowania? Odpowiedzialność za ten stan rzeczy spada prosto na włodarzy. Może czas wyjść z urzędu i zobaczyć jak ludzie walczą o życie na śliskiej nawierzchni.

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:34:01] • [IP: 93.214.181.***]

zapraszamy na osiedle Leningrady - jedno lodowisko przed blokami... ale Spółdzielnia w odróżnieniu od prywatnych właścicieli to nic nie musi :/

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:32:22] • [IP: 176.221.125.***]

Ciekawe czy sprawdzili co robi Spoldzielnia Slowianin. Wszedzie lodowisko

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:30:39] • [IP: 185.244.214.***]

Właściciele nieruchomości ok a co ze Wspólnotami lodowisko że przejść nie można, targowisko miejskie do kogo należy wstyd że miasto nie zadbało, sklepy jak Hiper, Brico, Lidl to samo wlepiać mandaty ponieważ inaczej nie będzie lepiej.

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:27:26] • [IP: 88.218.252.***]

Tak pewnie sprawdzac ludzi na prywatnych posesjach a czy spoldzielnia poniesie konsekwencje za chodniki i lod przed klatkami !!

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:21:03] • [IP: 91.94.27.***]

Przed feriami powinni wszystkich uczniów powinni zatrudnić do odśnieżania chodników i posesji osób starszych.Ale zaraz mamusia jedna z drugą powiedziałaby ze synusia i córeczkę zawiaiało, albo ręka boli.

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:17:34] • [IP: 91.94.18.***]

No tak! Jesli do odsniezania to teren do nieruchomosci przynalezy, ale gdy przy furtce pije piwo to juz miejsce publiczne i mandat.Jesli znajde zloto z tylu domu to nalezy do panstwa, ale jesli znajde narkotyki z tylu domu to juz naleza do mnie i ide w pasiaki. Typowe przepisy zydokomuny jak ten caly ZUS gdzie przelewane sa fundusze do gadow z isreala.@&€?<

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:15:10] • [IP: 176.221.125.**]

Dąbrowskiego 4 poproszę usunąć lodowisko z chodnikow przylegających do tej nieruchomości

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:07:10] • [IP: 195.128.181.**]

Straż miejska niech skontroluje najpierw urząd miasta a później chodniki przy prywatnych posesjach, chodniki są państwowe a praca prywatnych mieszkańców

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:06:35] • [IP: 37.248.210.**]

A może przyjrzyjcie się chodnikom i ulicom za które odpowiada miasto bo tragicznie to wygląda. Wysyp dziur po tej zimie będzie rekordowy w tym Bantustanie na wyspie.

Gość • Wtorek [03.02.2026, 09:03:58] • [IP: 83.20.207.**]

Wiedziałam że tak będzie wyręczają się prywatnymi ludźmi a miasto nieudolna władza jak posesję dzieli pas zieleni i inną zabudowa za odśnieżanie odpowiada miasto

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:59:40] • [IP: 176.221.125.**]

Ale cyrk. Auto strazy miejskiej (widoczne na zdjeciu) lamie przepisy ruchu drogowego. W tym miejscu nie mozna parkowac na chodniku poniewaz jest on za waski. Straznicy miejscy lamia prawo ktorego maja pilnowac. Auta widoczne na zdjeciu na dalszym planie rowniez lamia przepisy. Ale straznicy maja to w dupie bo sami przepisow nie znaja i sami je lamia. Komendat SM moze wysle swoich pracownikow na jakis kurs?" Funkcjonariusze sprawdzają, czy chodniki są bezpieczne dla pieszych" - lod to nie jest jedyny problem chodnikow, wiekszym problemem sa auta ktore je wiecznie zastawiaja!! Panie komendant wlasnie zostal komediantem, wstyd!

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:56:30] • [IP: 176.221.125.***]

noech się zajmą samochodami chujo...wo zaparkowanymi na Warszawskiej

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:53:42] • [IP: 178.238.252.***]

A może tak straż miejska skontroluje chodniki i parkingi osiedlowe np gdyńska, Chrobrego itp

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:52:43] • [IP: 5.185.226.**]

niech skontrolują chodniki miejski i wystawią mandaty dla służb odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie chodników. ciekawe czy się odważą?

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:51:54] • [IP: 83.185.87.***]

Miasto śpi, w zimie jest twój chodnik i musisz dbać, pijesz piwo na swoim chodniku i dostajesz mandat bo chodnik jest miasta, super 🙋

Gość • Wtorek [03.02.2026, 08:49:16] • [IP: 185.210.39.***]

Niech się straż miejska nakpierw w miescie zajmie chodnikami i rudej mandat wlepi a potem niech powiedzą gdzie kupić sól? Bo w supermqrketach nawet niema

Oglądasz 126-148 z 148
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■