POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [06.03.2026, 17:56:44] • Świnoujście

Ciężarówki w przytorskich lasach. Radni pytają o bezpieczeństwo drogi na plażę

Ciężarówki w przytorskich lasach. Radni pytają o bezpieczeństwo drogi na plażę

fot. facebook.com

Radni alarmują o niebezpiecznej sytuacji na drodze prowadzącej do plaży i Podziemnego Miasta w Przytorze. W tle wycinka lasu pod planowaną inwestycję terminalową oraz pytania o przestrzeganie decyzji środowiskowej i bezpieczeństwo mieszkańców.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta głos zabrał radny Krzywda, który zrelacjonował wizytę w rejonie przytorskiego lasu, gdzie prowadzone są prace związane z wycinką drzew pod budowę drogi technicznej do planowanego terminala kontenerowego, promowanego jako trasa „Przylądek Pomorania”.

Radny mówił o intensywnym ruchu ciężarówek oraz braku odpowiedniego oznakowania.

- „Tir za tirem wyjeżdża z tego lasu, drewno jest rozdrabniane przy samej krawędzi jezdni, jeden pojazd przejeżdża za drugim, a nie ma tam tak naprawdę żadnego znaku, który informuje o jakichkolwiek pracach i naprawdę byłem akurat o takiej godzinie, że dużo samochodów osobowych jeździło, no i wyglądało to bardzo niebezpiecznie” - mówił radny.

Jak podkreślił, chodzi o jedyną drogę prowadzącą do plaży i do Podziemnego Miasta, wykorzystywaną nie tylko przez turystów, ale przede wszystkim przez mieszkańców jako miejsce rekreacji i wypoczynku.

Wniosek do RDOŚ i pytania o decyzję środowiskową

Radny poinformował, że zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie o zwiększenie nadzoru nad realizacją warunków decyzji środowiskowej.

- „W decyzji środowiskowej w punkcie 2.23 widnieje zapis: na bieżąco informować okolicznych użytkowników terenu, to jest mieszkańców osiedla Warszów, nie wiem, czy akurat tak powinno być, mieszkańców Świnoujścia, ponieważ nie tylko mieszkańcy Warszowa, ale wiadomo, i innych osiedli też korzystają, pracowników Nadleśnictwa Międzyzdroje, dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, zwik Świnoujście o planowanych pracach budowlanych i okresowych uciążliwościach związanych z ich prowadzeniem” - przytoczył.

Zwrócił uwagę, że wycinka drzew powinna być traktowana jako element robót przygotowawczych, a mieszkańcy zgodnie z decyzją powinni być informowani o uciążliwościach i zagrożeniach w ruchu.

Miasto: jesteśmy rozczarowani

Do sprawy odniosła się prezydent miasta, przyznając rację radnemu.

– „Niestety muszę z przykrością tutaj przyznać rację panu radnemu, że w naszej ocenie ta inwestycja, czyli budowy infrastruktury lądowej na terenie dzisiaj portu, nie przebiega tak, jakby wymagało tego dobra praktyka, dobre sąsiedztwo” - powiedziała.

Jak poinformowała, po sygnałach od mieszkańców w teren pojechał zastępca prezydenta.

- „W dniu wczorajszym po sygnałach od mieszkańców pan prezydent Mazepa pojechał tam na miejsce, żeby własnym okiem zobaczyć, jak to wszystko tam wygląda. No i niestety zaraportował mi dzisiaj bardzo, bardzo niepokojące informacje” - dodała.

Prezydent przytoczyła również fragment pisma, jakie dyrektor OSiR otrzymał od Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście w sprawie organizacji kąpieliska:

- „Niemniej jednak powinni mieć państwo na uwadze, że planowane kąpielisko oraz strefa aktywności będą znajdowały się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Sąsiedztwo terenu budowy. Okoliczność ta może mieć istotny wpływ na kwestie organizacyjne oraz zapewnienia bezpieczeństwa.”

Miasto zapowiada wystąpienie do portu z żądaniem uwzględnienia strony samorządowej w procesie organizacji ruchu i zabezpieczenia dojazdu do plaży.

- „Samorząd nie jest traktowany jak partner, bo o takich działaniach, że będzie tam jeździło po kilkadziesiąt tirów dziennie, po prostu powinno się nas poinformować, zaproponować wytyczenie innej drogi” - mówiła prezydent.

Ciężarówki w przytorskich lasach. Radni pytają o bezpieczeństwo drogi na plażę

fot. facebook.com

Mieszkańcy: nie odcinajcie nas od plaży

Głos zabrał również przewodniczący zarządu osiedla Warszów, zwracając uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rodzin z dziećmi.

- „Tą drogą też poruszają się piesi. To poruszają się całe rodziny z dziećmi, rowerzyści. Ja sobie nie wyobrażam dzisiaj matki z dwójką, trójką dzieci, z tym całym bagażem plażowym, materacami, która idzie wśród tych tirów jeżdżących, przewożących to drewno czy inne elementy budowy portu” - mówił.

Podkreślił również, że nie można dopuścić do sytuacji, w której prawobrzeże zostanie odcięte od plaży w sezonie letnim.

- „Ja sobie nie wyobrażam, żeby prawobrzeże odciąć całkowicie od plaży, naprawdę” - zaznaczył.

Sezon turystyczny pod znakiem zapytania?

Radni zwracali uwagę, że jeśli nowa droga miałaby powstać dopiero po zakończeniu całej inwestycji, może to oznaczać wieloletnie utrudnienia.

W tle pozostają pytania o odpowiedzialność za utrzymanie obecnego traktu prowadzącego do plaży oraz o to, kto pokryje koszty jego naprawy po zakończeniu intensywnego transportu drewna i materiałów budowlanych.

Sprawa jak zapowiadają władze miasta będzie przedmiotem dalszych rozmów z inwestorem. Tymczasem mieszkańcy oczekują jasnej informacji i realnych działań, zanim rozpocznie się sezon turystyczny.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-42 z 42

Gość • Sobota [07.03.2026, 00:34:45] • [IP: 185.210.36.**]

A gdzie byliście jak park zdrojowy przecieli pod nową drogę ?

Gość • Piątek [06.03.2026, 23:38:36] • [IP: 176.221.125.**]

06.03.2026, 20:44:08] • [IP: 176.221.124 odpowiadam o zysku z terminala kontenerowego przykładem z całego świata. Ile i jakiej wielkości są terminale w Europie czy na świecie i czy któryś z nich przynosi jakieś straty. Chiny jeden z większych portów kontenerowych powierzchnia większa niż całej wyspy Wolin a terminali mnóstwo i każdy dedykowany kierunkowi wysyłki towarów i takich portów w Chinach i każdym liczącym się kraju jest mnóstwo. Tylko taki tłumok któremu przeszkadza w tym mieście wszystko może mieć obiekcie co do zasadności tego porciku bo tak można nazwać coś co może na raz przyjąć dwa statki a szum wokół tego jakby to było tyle że redy zabraknie

Gość • Piątek [06.03.2026, 22:27:07] • [IP: 37.31.132.***]

Banda decydentów oszukali nas poraz drugi !! Dialogi i wspieranie lokalnej społeczności no widać kolejny sezon alternatywa też może już plaża będzie w Międzyzdrojach ?!! Dramat kasa na flotę tego nie załatwia drogi na plażę dalej brak zmpsis jak rak toczy prawobrzeże

Gość • Piątek [06.03.2026, 22:09:52] • [IP: 88.156.234.***]

Czy zawsze pani prezydent przyznaje rację radnym z przykrością, czy zdarza się że również z radością ?

Gość • Piątek [06.03.2026, 21:57:15] • [IP: 46.112.205.**]

Pobocza do zaparkowania pojazdu rozjechane a przejście na piechotę z dziećmi od podziemnego miasta jest niebezpieczne. Dziura na dziurze do tego rozjechane błoto. Jadąc rowerem łatwo o wypadek.

Gość • Piątek [06.03.2026, 21:56:48] • [IP: 185.210.39.**]

przecież na plażę w Świnoujściu wystarczy parę minut jazdy nie mówiąc o plaży bliżej Międzyzdrojów. Uparli się.

Gość • Piątek [06.03.2026, 21:30:30] • [IP: 93.159.42.***]

Autobus na plażę przecież jeżdził latem na plażę, a w tym roku co? Na Warszowie mieszkańcy zostali odcięci od plazy i w Przytorze wychodzi na to że również.

Gość • Piątek [06.03.2026, 21:09:07] • [IP: 178.238.246.**]

Tyle pięknych drzew😭😢teraz nie wolno wycinać powinni płacić kary jest okres lęgowy 🐣to straszne, że tak traktują nasze życie bo drzewa 🌳 to zycie.☹

Gość • Piątek [06.03.2026, 20:44:08] • [IP: 176.221.124.*]

IP.31.60.115*** Jaki zysk będzie z tego terminala? Wiesz czy piszesz aby pisać?

Gość • Piątek [06.03.2026, 20:26:46] • [IP: 92.118.165.***]

Taka nasza polska rzeczywistość : duży inwestor tnie całe lasy a mieszkaniec nie ma możliwości spowodowania wycinki jednego lub paru drzew chorych czy grożących mieszkańcom i ich mieniu.. Czas zmienić procedury takich" chorych" praktyk.

Gość MAX • Piątek [06.03.2026, 20:17:23] • [IP: 78.30.81.***]

Kupcie sobie balie, napełnijcie wodą i postawcie na piasku. Będziecie mieli własną plażę, aby to wam przypominało morze, to dosypcie sobie trochę soli do wody. No i to będzie wam przypominać wodę morską. A słońce będziecie mieli za darmo, i pełne bezpieczeństwo..

Gość • Piątek [06.03.2026, 19:51:36] • [IP: 109.243.67.***]

Pobocza do zaparkowania pojazdu rozjechane a przejście na piechotę z dziećmi od podziemnego miasta jest niebezpieczne. Dziura na dziurze do tego rozjechane błoto. Jadąc rowerem łatwo o wypadek.

Mieszkaniec • Piątek [06.03.2026, 19:44:56] • [IP: 83.20.205.**]

Mówiłem ze i tak powstanie Terminal? Dajcie żyć... gdzie Miejska stacja paliw bo paliwo znów w gore...

Gość • Piątek [06.03.2026, 19:19:44] • [IP: 31.60.115.***]

Dajcie już spokój. Ten terminalu i tak będzie zbudowany i bardzo dobrze.

Gość • Piątek [06.03.2026, 19:09:09] • [IP: 185.210.36.**]

a gdzie byliście jak przecinali park zdrojowy pod nową drogę.

Gość • Piątek [06.03.2026, 18:59:57] • [IP: 37.248.201.**]

Nisz k... rzeczywiście tłumy teraz są na plaży

Gość • Piątek [06.03.2026, 18:41:54] • [IP: 31.0.41.**]

xDDDD kwiiik kwiiiik

Oglądasz 26-42 z 42
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■