POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [19.03.2026, 12:21:53] • Świnoujście

Drzewa niemal przy samej jezdni. Kto pozwolił na taką „zieloną” decyzję?

Drzewa niemal przy samej jezdni. Kto pozwolił na taką „zieloną” decyzję?

fot. iswinoujscie.pl

Nowa ulica Parkowa w Świnoujściu, łącząca ulicę Jachtową z Uzdrowiskową, ma usprawnić dojazd do dzielnicy nadmorskiej w rejonie stawy Młyny. Sama droga jest wygodnym skrótem, ale uwagę zwraca coś zupełnie innego - drzewa posadzone niemal przy krawężniku. Odległość wynosi miejscami zaledwie około metra.

Ulica Parkowa powstała jako połączenie ulicy Jachtowej z Uzdrowiskową i pozwala szybko przedostać się z miasta w kierunku wschodniej nadmorskiej części Świnoujścia. Droga została wyposażona w nowe oświetlenie, chodnik oraz nasadzenia zieleni.

To właśnie drzewa budzą największe zdziwienie. Posadzono je bardzo blisko jezdni - miejscami zaledwie około metra lub nieco więcej od krawężnika jezdni. Dziś są jeszcze młode, ale gdy urosną, będą rosły dosłownie przy samej drodze.

Takie rozwiązanie rodzi pytania o bezpieczeństwo i sensowność całej decyzji projektowej. W praktyce drzewa przy drogach sadzi się w większej odległości. Powód jest prosty - musi zostać zachowana przestrzeń na infrastrukturę podziemną, czyli kable, rury czy inne instalacje. W przyszłości konieczna bywa ich wymiana lub modernizacja. Korzenie drzew mogą też niszczyć nawierzchnię, chodniki oraz o ile są instalacje znajdujące się pod ziemią.

Drzewa niemal przy samej jezdni. Kto pozwolił na taką „zieloną” decyzję?

fot. iswinoujscie.pl


Jest też kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku utraty panowania nad pojazdem drzewo stojące niemal przy samej jezdni staje się poważnym zagrożeniem.

Co ciekawe, drzewa nie zostały posadzone w tym roku. Nasadzenia wykonano już wcześniej, ale dopiero teraz mieszkańcy zaczęli zwracać uwagę na ich zaskakująco małą odległość od drogi.

Urząd Miasta wyjaśnia, że nasadzenia są efektem obowiązkowych rekompensat za wcześniejszą wycinkę drzew.

„młode drzewa posadzone na ulicy od Jachtowej do Uzdrowiskowej zostały wykonane w ramach nasadzeń zastępczych. Oznacza to, że są one rekompensatą za drzewa, które wcześniej zostały wycięte. Nasadzenia te były elementem realizowanej inwestycji drogowej i zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi decyzjami oraz projektem.” - informuje Adrian Trydeński z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujścia.

To wyjaśnienie rodzi jednak kolejne pytania. Z jakiego dokładnie projektu wynika tak niewielka odległość drzew od jezdni? Czy było to założenie pierwotnego projektu drogi przygotowanego jeszcze przy poprzednich władzach, czy decyzja podjęta później przy realizacji nasadzeń?

Jedno jest pewne - drzewa posadzone zaledwie metr od krawężnika wyglądają jak rozwiązanie kompletnie nieprzemyślane. Dziś są jeszcze młode, ale za kilkanaście lat mogą stać się problemem zarówno dla infrastruktury, jak i dla bezpieczeństwa na tej drodze.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 46, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-46 z 46

Gość • Czwartek [19.03.2026, 16:12:15] • [IP: 176.221.125.***]

Jak ktos straci panowanie nad pojazdem na tej drodze to niech wali w drzewo a nie w ludzie na chodniku. Dosc prosta sprawa. Bedzie jednego debila mniej.

Chowander • Czwartek [19.03.2026, 16:11:19] • [IP: 2.213.235.***]

Można sciąć drzewa, taką mam koncepcję.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 16:05:38] • [IP: 176.221.125.***]

Nie było drzew był raban, są drzewa jest kwik - taki to w tej wioseczce rozum myk.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 15:53:39] • [IP: 195.167.220.***]

to jest droga wrecz przy promenadzie, aby ja postawic trzeba bylo wyciac las, zle, ze sa drzewka ? Tam sie jedzie wolno, bedzie ladnie i bezpiecznie.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 14:45:20] • [IP: 89.151.19.***]

Może te drzewka będą dalej małe i cienkie jak będą dorosłe.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 14:39:46] • [IP: 92.118.165.***]

Drzewa im przeszkadzają a kto pozwolił wyciąć tyle drzew żeby zrobić ulice w parku

Gość • Czwartek [19.03.2026, 14:32:57] • [IP: 37.31.129.***]

Właśnie! A gdy jakas staruszka będzie jechac autem i takie drzewo nagle wyskoczy na jezdnię zza drzewa to będzie wypadek, a to może byc wasza matka. Co wtedy? Kto będzie winny?

Gość • Czwartek [19.03.2026, 14:19:08] • [IP: 31.175.24.**]

Za mało latarni stanowczo.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 14:08:52] • [IP: 77.111.247.**]

trzeba było nie robić drogi w parku!

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:59:20] • [IP: 31.175.8.**]

Lampy też są za blisko, powinny być przy ciągu pieszym zamiast przy jezdni.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:50:42] • [IP: 108.41.39.***]

Myslacy inaczej czyli D….e

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:47:01] • [IP: 176.221.124.***]

Dobrze sa zasadzone Lepiej jakby bylo lyso?

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:28:08] • [IP: 88.156.233.**]

bez wyobrażni !! podrosną i korzenie rozsadzają nawierzchnię.Tak jest na ul.Kossaków z chodnikiem

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:26:54] • [IP: 92.118.164.**]

Zawsze znajdzie się sfrustrowany ignorant z idiotycznymi zarzutami.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:22:43] • [IP: 209.141.32.***]

"za kilkanaście lat" nie no - w tym państwie horyzont czasowy to" do następnych wyborów" i chyba za dużo wymagamy od władz na poziomie miasta.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:04:26] • [IP: 83.20.135.**]

A ścieżka rowerowa gdzie?? W DUP.E 👹👹👹

Gość • Czwartek [19.03.2026, 13:02:38] • [IP: 92.118.165.***]

My mieszkańcy nie ważmy domagać się wycinki drzew nawet tych chorych, gdyż urzędnicy nam posadzą nowe na ulicy czy w ogródkach. Z innej paczki: domagaliśmy sie zwiększenia koszy na śmieci przy ulicach, wynik negatywny, ale przy nowej ulicy tzw, Obwodnicy Wschodniej na jednym kilometrze postawiono 50 koszy ! ale tylko na czas kilku miesięcy. My mieszkańcy mamy mało do powiedzenia ale już" obcy" w konsultacjach zwanych społecznymi już tak.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 12:57:49] • [IP: 80.52.188.**]

A co oni tam posadzili baobaby? Czy bawicie się w Hołowczyca i chcecie lecieć tam 120km/h? Zapytaliście chociaż jaki to gatunek drzew? Bo raczej nie każde rośnie w obwodzie do 5m żeby weszło Wam na jezdnie. ;)

Gość • Czwartek [19.03.2026, 12:52:36] • [IP: 77.179.84.**]

I czego nie rozumiecie? Teraz sie sadzi za 10 wycina i znowu sie sadzi! Jest robota? Jest !! I o to chodzi😅 usmiechnijcie sie brygada 😂

Gość • Czwartek [19.03.2026, 12:33:08] • [IP: 91.94.28.***]

Jeszcze na zakręcie. Tragedia.

Gość • Czwartek [19.03.2026, 12:28:10] • [IP: 176.221.115.**]

najlepsze są krzaczory w mieście na wysepkach, nic nie widać podobnie na rondzie przy Chrobrego, kto to wymyslil, chyba na mapie siedzać

Oglądasz 26-46 z 46
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■