POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [13.03.2026, 17:59:23] • Świnoujście

Konkurs na nowy symbol miasta

Konkurs na nowy symbol miasta

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Świnoujście chce mieć nowy symbol. Figurę „Wiatraczka”, inspirowaną doskonale znanym mieszkańcom znakiem nawigacyjnym Stawą Młyny.

Znak usytuowany na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku, zna prawie każdy mieszkaniec kurortu, a większość turystów go widziała. Miasto ogłosiło właśnie konkurs na wykonanie projektu postaci nawiązującej do tego charakterystycznego znaku. Na zgłoszenia jest czas do 27 marca 2026 roku.

Zadanie nie jest łatwe. Polega na stworzeniu ożywionej wersji Stawy Młyny. Figurce trzeba nadać ludzkie cechy. Powinna mieć oczy, uszy, nos i usta, a także dwie ręce oraz dwie nogi. Ma wyglądać jak sympatyczny bohater, który może stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

W przyszłości projekt zamieni się w prawdziwą rzeźbę. Dlatego najlepiej unikać bardzo cienkich czy delikatnych elementów, które mogłyby utrudnić wykonanie i montaż figurki. Prace nie mogą też zawierać treści wulgarnych ani elementów o charakterze erotycznym.

Konkurs na nowy symbol miasta

fot. Urząd Miasta Świnoujście

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej 12 lat. Udział jest bezpłatny i dobrowolny. Każdy uczestnik może zgłosić jedną, samodzielnie wykonaną pracę.

Projekt można przygotować dowolną techniką, ale trzeba go przesłać w formie elektronicznej w pliku PDF. Praca powinna mieć format A4 lub A3 w układzie pionowym. Na projekcie musi znaleźć się także napis „WIATRACZEK”, najlepiej umieszczony na kontrastującym tle. Istotne jest również to, aby zgłoszona praca była w pełni oryginalna i nie była wcześniej publikowana ani zgłaszana w innych konkursach.

Projekty oceni komisja konkursowa. Jurorzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na zgodność z tematem, pomysłowość i kreatywność oraz ogólne wrażenie estetyczne. Spośród wszystkich prac wybrana zostanie jedna zwycięska, choć organizator zastrzega możliwość niewyłonienia laureata.

Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. Jego nazwisko pojawi się także na rzeźbie wraz z informacją „Projekt autorstwa (imię i nazwisko wykonawcy)”. O wygranej zwycięzca zostanie poinformowany telefonicznie oraz mailowo.

W razie pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu – drogą mailową na adres promocja@um.swinoujscie.pl lub telefonicznie pod numerem 91 321 56 23.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 102, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 102

Gość • Sobota [14.03.2026, 14:13:51] • [IP: 46.112.222.**]

cieknący tunel byłby lepszy i jakie skojarzenia kuracjusze w podeszłym wieku by mieli... zajmują się pierdolamentami...

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:58:52] • [IP: 91.94.27.***]

Wyglada jsk pajac jurek owsik potomek zydokomuny, naczelny żebraczy polskich dzieci.

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:46:21] • [IP: 91.94.4.**]

za 2 tysiace mozna byloby sporo zrobic w miescie a nie bezmyslnie wydawac kase.

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:35:56] • [IP: 185.210.36.**]

Mamy już symbol. Nie potrzebujemy innego. Cieszę się bardzo, że ten pomysł spotkał się z tak stanowczą krytyką i że okrerślenia: masakra, żenada, ochyda i idiotyzm, to najczęstsze okreslenia. Czyżby ten pomysł miał nas przygotować do tego, że wraz z rozbudową istniejacych portów i planowaną budową portu kontenerowego i powiększaniem falochronu z Wiatraczkiem, tego ostatniego niedługo może już nie być. Panom z Zarządu Portu Szczecin dążącym za wszelka cenę do budowy portu kontenerowego i forującym nowe większe wersje falochronu Wiatraczek przeszkadza. Przedstawiono nam już kilka wersji przenosin, a nawet schowania go pod murami podwyższonego falochronu. Czyżby ten pomysł na wprowadzenie tych infantylnych figurek ma nas przygotować na zniknięcie/przesuniecię symbolu naszego miasta. Pozwolę sobie zacytować:" Symbol mamy. Piękny i wymowny nic nie trzeba zmieniać nawet nie wolno". Może tak jak i w przypadku akcji RĘCE PRECZ OD ŚRUBY która uratowała " fontannę śrubę" teraz pora na nową: RĘCE PRECZ OD WIATRACZKA

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:32:09] • [IP: 83.20.147.**]

A jaki jest aktualny symbol miasta ?

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:06:39] • [IP: 37.248.213.***]

Ciekawe kto na tym pomyśle ma zbić kasę? Ostatnia akcja zapieprz...schronisko i damy przyjaciółce jest na finiszu. Nawet inspektorat dostał specjalne prezydenckie wytyczne. Może to dla Całej Naprzód? Ich głosy są potrzebne. Chociaż dostali już pokaźny prezent. A może to dla zastępczego prezydenta pana Adriana? Z jakiegoś powodu te małpujące potworki mają powstać.

Gość • Sobota [14.03.2026, 13:00:12] • [IP: 91.94.26.**]

Ten wiatrak powinien mieć twarz Zebka.

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:58:59] • [IP: 178.238.246.**]

Wystraszony Wiatrak!🫣bardzo brzydki zamiast przyciągać, to odstrasza!Kto takie paskudztwo proponuje!☹

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:55:46] • [IP: 109.243.65.***]

Fajne projekty zrobiło już AI. To po co wydawać kasę na jakiś konkurs?!

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:52:15] • [IP: 91.94.23.*]

Spod garnka na głowie tego klowna, muszą wystawać rude kudły, żeby to było wiekopomna pamiątka i przedsięwzięcie, jako zasługa tej miejskiej handlarki bazarowej.

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:47:32] • [IP: 46.112.209.***]

Jestem ZA, pod warunkiem, że twórca tego potworka zmieni mu tę kretyńską minę (czyżby zapatrzył się na swoje odbicie w lustrze) na bardziej inteligentną.

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:28:58] • [IP: 176.221.124.***]

super, mi sie podoba, wesoly wiatraczek stawa mlyny, powinien witac ludzi na promenadzie przy Radissonie Blu

Gość • Sobota [14.03.2026, 12:04:28] • [IP: 79.186.198.***]

KOSZ PEŁEN ŚMIECI

Gość • Sobota [14.03.2026, 11:49:54] • [IP: 178.238.248.***]

Dziury w drogach i chodnikach, do lekarzy specjalistów dostac sie jest prawie niemożliwe" bo nie ma miejsc" a miasto sie zajmuje pierdołami. No jaką władze wybraliśmy, taką mamy. A pani prezydętka sie bawi na zabawach!! Wstyd i hańba!!

Gość • Sobota [14.03.2026, 11:36:05] • [IP: 37.31.158.***]

Wstrętne!!Kto ma na tym zarobić??

Gość • Sobota [14.03.2026, 11:27:21] • [IP: 176.221.124.***]

Te opinie to żenada, brak słów Poziom ludzi opiniujacych sięga już dna...

Gość • Sobota [14.03.2026, 11:25:24] • [IP: 176.221.124.***]

Wiatraczki są super!

Gość • Sobota [14.03.2026, 11:00:46] • [IP: 37.209.155.***]

Dziura w asfalcie - proponuję współpracę taki znak

Gość • Sobota [14.03.2026, 10:43:43] • [IP: 176.221.125.***]

Kojarzy się z imbecylem. Czy w mieście takich ludzi żyjemy ?

Gość • Sobota [14.03.2026, 10:26:17] • [IP: 89.151.20.***]

Po co kolejne g...o wyciskane na siłę z d...! Świnoujście jest byle jakim miastem, które zatraciło urok. Poza ulicą Hołdu Pruskiego, Latarnią, Falochronem, Parkiem i Promenadą nie przedstawia NIC ciekawego ? W mieście nie widać ciągłości wieków, tradycji. Proponuję zmianę nazwy miasta na APARTEMONTOWO - KASIOROWO ! Zacznijmy od ZERA !

Gość • Sobota [14.03.2026, 10:24:40] • [IP: 46.112.193.**]

Kontener na butli od gazu.

Gość • Sobota [14.03.2026, 10:04:00] • [IP: 88.156.234.***]

A może dzika świnia otoczona warchlakami, bo przecież im Świnoujście zawdzięcza nazwę.

Gość • Sobota [14.03.2026, 09:53:10] • [IP: 31.0.85.**]

Masakra

Gość • Sobota [14.03.2026, 09:48:49] • [IP: 78.9.235.***]

ale Świnoujście ma już symbol miasta!! - dziury w drogach których nikt nawet nie myśli załatać...

Gość • Sobota [14.03.2026, 09:45:39] • [IP: 92.118.165.***]

uśmiechnijcie się brygada.

Oglądasz 26-50 z 102
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■