POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [14.03.2026, 17:51:05] • Świnoujście

Potrzebny był zwinny „jamnik”

Potrzebny był zwinny „jamnik”

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Króciutki Solaris Urbino 8,9LE będzie woził pasażerów na trasach, gdzie dłuższym pojazdem trudniej manewrować. To nowy nabytek Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu.

Nie jest to co prawda fabrycznie nowy egzemplarz pojazdu marki, której symbolem jest pies jamnik, ale spółka potrzebowała autobusu, który połyka głównie wąskie miejskie ulice na trasach, gdzie jest mało pasażerów.

"8,9" w nazwie modelu wyraża jego długość w metrach, "LE" od angielskiego low entry oznacza pojazd niskopodłogowy. Ten typ autobusu był projektowany przez firmę Solaris Bus & Coach głównie dla mniejszych miast, z węższymi ulicami.

Świnoujski mały "jamnik" został wyprodukowany w 2011 roku, ma stosunkowo niewielki jak na montowane w nim silniki przebieg 520 tysięcy kilometrów. Oferuje 16 miejsc siedzących, 40 stojących, jedno dla osoby na wózku lub dla wózka dziecięcego.

Pojazd ma już świnoujskie tablice rejestracyjne, ale na trasie zobaczymy go za około dwa tygodnie.

- Montujemy w nim kasowniki, biletomat, wgrywamy system informacji pasażerskiej - tłumaczy Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu.

To 24. autobus we flocie miejskiego przewoźnika, oczywiście najkrótszy, i 21. napędzany silnikiem diesla. Trzy z nich mają napęd hybrydowy.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 26, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-26 z 26

Gość • Niedziela [15.03.2026, 18:31:23] • [IP: 178.238.249.**]

Gość  Niedziela [15.03.2026, 13:48:03]  [IP: 178.238.253.**] Co mi z nowego autobusu, jak u żadnego kierowcy za gotówkę nie kupię Są kioski, parkomaty, aplikacje. W autobusie jest automatyczny biletomat.

Gość • Niedziela [15.03.2026, 17:09:40] • [IP: 78.9.235.***]

Gość • Niedziela [15.03.2026, 12:16:08] • [IP: 37.109.160.***] kto go reanimował ? co ty opowiadasz :)

Gość • Niedziela [15.03.2026, 17:09:28] • [IP: 37.31.130.**]

Przypominam, jednosladowców ma magistrat w TYLE. Po g.16:30 są kursy promów tylko cogodzinne, zatem jak sie przeprawi jednośladowiec? Autobusem. Tyle, że w regulaminie KA zapisano, że zawsze, nawet po skasowaniu biletu można jednośladowca wywalić, jeśli pojawi sie np.matka z wózkiem. I tak się dzieje, znam takie przypadki. Oby ten amputowany autobus nie jeździł przez tunel.

Gość • Niedziela [15.03.2026, 13:48:03] • [IP: 178.238.253.**]

Co mi z nowego autobusu, jak u żadnego kierowcy za gotówkę nie kupię biletu...

Gość • Niedziela [15.03.2026, 13:10:04] • [IP: 37.248.221.**]

Nie stać na nowe, to kupili starocia diesla do wiecznego remontu. Jak to się mówi" niemiec płakał gdy sprzedawał". Teraz sekta" ekologów" z Warszowa ma pretekst do odstawiania szopek że zagraża on bezcennemu środowisku naturalnemu. A gdzie się podział krótki, tak bardzo rozreklamowany" elektryk", rozsypał się czy spalił?

Gość • Niedziela [15.03.2026, 12:16:08] • [IP: 37.109.160.***]

Autobus co ma przejechane 500 tys. Km. I 1, 5 miesiąca był reanimowany by odpalił. Super nabytek

Gość • Niedziela [15.03.2026, 11:31:07] • [IP: 2.106.93.**]

Do:165 Nie wypisuj bzdur!!

Gość • Niedziela [15.03.2026, 11:03:51] • [IP: 61.8.138.***]

Super, w sam raz np. na linię nr 9.

Gość • Niedziela [15.03.2026, 10:45:12] • [IP: 89.151.31.***]

Potrzebny był jak baletnicy glany na scenie...

Gość • Niedziela [15.03.2026, 10:13:38] • [IP: 176.221.125.***]

Oczywiście że jest taki potrzebny Jazda po takich ulicach jak Gdańska, Bydgoska, Zamkowa, Rycerska i wiele innych to ten SOLARIS URBINO jest w sam raz

Gość • Niedziela [15.03.2026, 10:03:59] • [IP: 92.118.165.***]

Ludzie, takie malowanie autobusy mają od 2010 roku, masakra takie myślenie... A o złożonych wnioskach na dofinansowanie na nowe pisała ostatnio prezydent... ma być 12 nowych elektryków...

Gość • Niedziela [15.03.2026, 09:23:10] • [IP: 176.221.125.***]

Przydałby się jakiś przegubowiec na linię nr 10, bo zawsze pełna.

Gość • Niedziela [15.03.2026, 08:50:20] • [IP: 2.106.93.**]

Do:95 Przyzwyczajają nas do czegoś?

Gość • Niedziela [15.03.2026, 08:48:17] • [IP: 37.248.222.**]

Chrupek ale jest będą mieli co naprawiać 🙂

Gość • Niedziela [15.03.2026, 08:23:25] • [IP: 92.118.166.***]

Kolejny stary trup. Ktoś przegapił moment złożenia wniosku o dofinansowanie do nowych?!ciekawe kto?

Gość • Niedziela [15.03.2026, 08:23:09] • [IP: 89.151.22.***]

I to się chwali. Serce boli widok tych ciągle pustych autobusów np: na ulicę Krzywą a istniejących tylko dla wygody co bardziej pyskatych albo wpływowych obywateli.

Gość • Niedziela [15.03.2026, 08:06:24] • [IP: 92.118.165.***]

Ładne mają malowania te nasze autobusy 🚌

Gość • Niedziela [15.03.2026, 07:18:35] • [IP: 162.156.95.**]

Dlaczego pomalowany w zolto-niebieskie kolory? Co to, Ukraina jest czy Polska?

Gość • Niedziela [15.03.2026, 06:54:20] • [IP: 151.248.36.**]

Drobna uwaga - LE czyli low entry to oznaczenie pojazdów nisko wejściowych, a nie niskopodłogowych. Czyli niska podłoga znajduje się w obrębie wejść i tylko części autobusu. Część może mieć podłogę podwyższona. Autobus niskopodłogowy w pełni ma oznaczenie LF. Ale to już szczegół .

Gość • Niedziela [15.03.2026, 03:46:10] • [IP: 159.26.99.***]

Gość • Sobota [14.03.2026, 21:25:49] • [IP: 91.94.4.**] po pierwsze nie najstarszy, po drugie nie MZK tylko ZKM a po trzecie ZKM nie iistnieje od 20 lat. Masz nieaktualne dane jak widać :)

Gość • Sobota [14.03.2026, 22:30:02] • [IP: 176.221.124.***]

Tyle lat to docierało do pustych łbów?

Gość • Sobota [14.03.2026, 21:25:49] • [IP: 91.94.4.**]

Najstarszy autobus w MZK 🧐

Gość • Sobota [14.03.2026, 21:04:51] • [IP: 89.151.19.***]

Jak dorośnie, będzie dłuższy :D :D

Gość • Sobota [14.03.2026, 19:30:16] • [IP: 89.151.19.***]

HAU, HAU, jamniczki jamniczki autoubusowe, je je je

Gość • Sobota [14.03.2026, 18:45:25] • [IP: 185.210.36.**]

Szybko się zorientowali. ..

Gość • Sobota [14.03.2026, 18:36:07] • [IP: 176.221.124.***]

fajny bus

Oglądasz 1-26 z 26
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■