POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.03.2026, 15:48:58] • Świnoujście

Ekstremalna Droga Krzyżowa ze Świnoujścia. Nocą, 41 kilometrów i przez niemiecką część wyspy

Ekstremalna Droga Krzyżowa ze Świnoujścia. Nocą, 41 kilometrów i przez niemiecką część wyspy

fot. Organizator

W piątek 20 marca 2026 roku ze Świnoujścia wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trasa rozpocznie się i zakończy przy Sanktuarium Chrystusa Króla, a uczestnicy będą mieli do pokonania 41 kilometrów. Przemarsz poprowadzi przez granicę, Kamminke, Garz, Korswand, Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck, a potem z powrotem do Świnoujścia.

To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć noc w skupieniu, modlitwie i wysiłku fizycznym. Trasa EDK zaplanowana na piątek 20 marca startuje o godzinie 20.00. Wcześniej w Sanktuarium Chrystusa Króla odprawiona zostanie Msza Święta, po której uczestnicy wyruszą na trasę.

Początek i koniec wyznaczono przy Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu. Cała pętla liczy 41 kilometrów i, jak podano w informacjach organizacyjnych, okrąża niemiecką część wyspy. Po drodze uczestnicy przejdą przez Granicę Państwa, Kamminke, Garz, Korswand, Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck. Następnie trasa prowadzi z powrotem do Świnoujścia - przez Stawę Wiatrak, Szpital Miejski i ponownie do sanktuarium.

Organizatorzy przypominają, że trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, ponieważ większość trasy przebiega po stronie niemieckiej. To ważna informacja, bo bez dokumentu nocny marsz może się skończyć szybciej, niż się zacznie.

W opisie trasy podkreślono również, że o bezpieczeństwo każdy uczestnik musi zadbać samodzielnie. Zalecane jest dobre przygotowanie, odpowiednie oświetlenie, czołówka oraz elementy odblaskowe. Na drogach publicznych obowiązują zasady Kodeksu Drogowego. Organizatorzy wskazują też, że warto wybrać się z kimś lub przynajmniej umówić się z bliską osobą na kontakt telefoniczny.

To nie jest spacer po promenadzie ani szybki wieczorny wypad. 41 kilometrów nocą wymaga kondycji, rozsądku i przygotowania. Dla wielu uczestników właśnie na tym polega sens Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - na wyjściu ze strefy komfortu i przeżyciu tej drogi w ciszy, wysiłku i refleksji.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie parafii Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu.


komentarzy: 70, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-70 z 70

Gość • Piątek [20.03.2026, 18:24:22] • [IP: 108.41.39.***]

252 wstyd to ze ojciec 1 maja chodzil z czerwonymi

Gość • Piątek [20.03.2026, 18:17:24] • [IP: 31.0.87.*]

A po co to łazić do Niemców, idźcie od razu na Ukrainie i wróćcie, zaściankowi ludzie i prości

Gość • Piątek [20.03.2026, 18:14:52] • [IP: 95.171.194.***]

A tańce będą...??

Gość • Piątek [20.03.2026, 18:09:04] • [IP: 31.175.36.**]

Z Bogiem !!

Gość • Piątek [20.03.2026, 18:03:31] • [IP: 185.210.36.***]

O ludzieńki! to ja, maniakalny rowerzysta tyle robię na rowerze w 2h do Wolgastu (to pierwszego miasto na lądzie stałym po opuszczeniu wyspy Uznam), ściślej to dystans ok.39, 5-40, 5 km. Ale ta trasa drogi krzyżowej łącząca Zalew z morzem jest naprawdę piękna, najpierw Kamminke - wysoka na 20-30 m skarpa, ulicówka z pieknym widokiem na Zalew, potem Garz ze starym kosciolem z XIII w., a więc zbudowanym zaledwie ok.100 lat po misjach św.Ottona, potem droga rowerowo-turystyczna przsz cudną morenę przylegającą do granic ze Ś-ciem, z uroczymi jeziorami, Krebsee, Wolgastsee, potem Korswandt, i las, i łąki, nisko położone tereny, a za chwilę znów morena, niższa niż ta sięgająca 55 m n.p.m. między Garz a Korswandtem, blisko dużego jeziora Gothen i... Bansin, plaża, morze, wzdłuż" trójmiasta" niemieckiego Bansin-Heringsdorf-Ahlbeck (w nim moim zdaniem można chyba lepiej odpocząć niż w Ś-ciu z pretensjami wielkomiejskimi typu moloch Radisson-Blu). No, ale tu nie chodzi o turystykę, bo o modlitwę, o wejscie w Misterium ✟.

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:59:18] • [IP: 88.218.254.**]

Pieski pisowskie, katole wyznania polskiego juz szczekają z nienawiści pot.

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:57:58] • [IP: 88.156.233.**]

I oczywiście każdy kanister z benzyną na plecach

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:44:30] • [IP: 178.238.252.***]

wstyd na cały świat

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:42:52] • [IP: 176.221.125.**]

A może pątnicy upamiętnia ofiary obozów pracy jakie były na wyspie związane z ośrodkiem rakietowym? Tak wiem że jest tu mnóstwo tych którzy mają gdzieś takie coś jak wiara i skutki są widoczne ale to u tak nic nie pomoże gdyż czas zrobi swoje i jak będzie nadchodził to da znać o sobie

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:33:39] • [IP: 37.248.208.**]

" Obrońcy Granic" bedą blokować przejście graniczne !

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:24:31] • [IP: 83.20.135.**]

Debile wyprane mózgi w persilu

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:09:28] • [IP: 185.210.39.***]

po co to komu?

Gość • Piątek [20.03.2026, 17:07:46] • [IP: 2.106.93.**]

A to my już do Niemiec należymy?

Gość • Piątek [20.03.2026, 16:52:21] • [IP: 185.161.95.**]

Po co rzymskokatolicy ze swoim hokus-pokus wchodzą do protestanckich Niemiec?

Gość • Piątek [20.03.2026, 16:52:18] • [IP: 178.238.247.***]

I po co ?

Gość • Piątek [20.03.2026, 16:30:51] • [IP: 46.112.220.**]

Weźcie ze sobą relikwie Paetza, Gulbinowicza, Głodzia, Wesołowskiego, Wojtyły, Janiaka, DeGollado, i pomnik Jankowskiego który, stoi gdzieś na wysypisku , średniowieczne umysły.

Gość • Piątek [20.03.2026, 16:16:34] • [IP: 176.221.124.***]

"41 kilometrów nocą wymaga kondycji, rozsądku i przygotowania." Dla paru osób taka wyprawa może być bardzo ekstremalna.

Gość • Piątek [20.03.2026, 16:16:17] • [IP: 46.212.160.**]

Ech, ile to się trzeba nałazić, żeby spuścić z krzyża...

Gość • Piątek [20.03.2026, 15:58:48] • [IP: 91.94.4.**]

i dla kogo ten cyrk w Niemczech?

Gość • Piątek [20.03.2026, 15:55:43] • [IP: 178.238.251.**]

Mamy takie piękne trasy w kraju na naszej wyspie i musimy chodzić do niemiaszków? Tam jest inna religia. Może opłatę klimatyczną im pobiorą?

Oglądasz 51-70 z 70
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■