POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [24.03.2026, 12:11:36] • Świnoujście

Telefon ważniejszy niż życie? Piesi wchodzą na pasy „wpatrzeni w ekran” - mandat nawet 300 zł

Telefon ważniejszy niż życie? Piesi wchodzą na pasy „wpatrzeni w ekran” - mandat nawet 300 zł

fot. Czytelnik

Zdjęcie przesłane przez mieszkańca pokazuje codzienny problem na ulicach - piesi wchodzą na przejście, nie odrywając wzroku od telefonów. Tymczasem przepisy są jasne: za takie zachowanie grozi mandat, a konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.

Na fotografii widać grupę osób przechodzących przez jezdnię na oznakowanym przejściu. W rękach telefony, wzrok skierowany w dół, uwaga skupiona na ekranie. To obrazek, który zna każdy kierowca i coraz częściej także policja.

Problem polega na tym, że to nie tylko kwestia rozsądku, ale również prawa. Obowiązujące przepisy wprost zabraniają korzystania z telefonu podczas wchodzenia na jezdnię lub przechodzenia przez nią w sposób ograniczający obserwację otoczenia.

Chodzi dokładnie o sytuacje takie jak na zdjęciu kiedy pieszy patrzy w ekran, pisze wiadomość, przegląda aplikacje i nie kontroluje tego, co dzieje się wokół.

Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 300 zł.

Policja nie ma wątpliwości - pieszy, który nie obserwuje drogi, stwarza realne zagrożenie. W przypadku potrącenia to właśnie on jest najbardziej narażony na poważne obrażenia lub śmierć.

Co ważne, zakaz nie dotyczy wyłącznie „pasów”. Przepisy obejmują całe przechodzenie przez jezdnię - także poza przejściem czy przez torowisko.

Nie każdy kontakt z telefonem oznacza od razu wykroczenie. Kluczowe jest jedno czy ogranicza on uwagę. Jeśli pieszy nie patrzy na drogę, nie reaguje na otoczenie, wtedy łamie przepisy.

Mimo jasnych regulacji, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W wielu miejscach widać pieszych idących „na ślepo” przez jezdnię - często w słuchawkach, z głową pochyloną nad ekranem.

To pokazuje jedno albo ludzie nie znają przepisów, albo zwyczajnie je ignorują. A to już nie jest tylko kwestia mandatu, ale bezpieczeństwa.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Prawda • Czwartek [26.03.2026, 18:41:57] • [IP: 104.28.129.**]

Każdy kto wchodzi ze wzrokiem wpatrzonym w telefon to gamoń. Każdy kto jeździ w tunelu mniej niż 50 to gamoń do kwadratu.

Gość • Środa [25.03.2026, 15:59:46] • [IP: 37.30.54.*]

Pazdzioch • Wtorek [24.03.2026, 13:56:47] • [IP: 91.94.24.***]... Wiesz to po sobie?

Gość • Środa [25.03.2026, 15:40:08] • [IP: 90.129.89.**]

To w takim razie gdzie są ci od hwdp

Gość • Środa [25.03.2026, 14:49:44] • [IP: 78.9.235.***]

04:22:07] • [IP: 37.31.132.**] bez sensu - jakby to był zrzut z tylnej kamery to by znaczyło że jechał akurat" pod prąd" niewłaściwą jezdnią :))

Gość • Środa [25.03.2026, 12:48:52] • [IP: 178.238.246.**]

Kierowca musiał się zatrzymać przed przejściem dla pieszych i wtedy zrobił to zjecie 😁

Gość • Środa [25.03.2026, 07:12:41] • [IP: 151.248.36.***]

Kiedyś ludzie mieli instynkt samozachowawczy. Dzisiaj mają smartfona.

Gość • Środa [25.03.2026, 06:38:11] • [IP: 2.106.93.**]

Och naprawdę, jakże to państwo troszczy się o swych obywateli…

Gość • Środa [25.03.2026, 04:22:07] • [IP: 37.31.132.**]

14:57 •. ...125.***]" Czytelnik ktory wlasnie prowadzi auto zrobil zdjecie innych osob z telefonem w reku.To trzeba byc mieszkancem swinoujscia zeby cos takiego jeszcze wysylac do mediow z pretensjami na pieszych ;D...)", ______ A skąd wiesz, czy to on zrobił, może osoba towarzysząca, a może zrobił zrzut ekranu z tylnej kamery auta, coraz więcej aut ma takie." To trzeba byc mieszkancem swinoujscia zeby cos takiego" wypisywać i bez poznania szczegółów osądzać!

Mieszkaniec • Wtorek [24.03.2026, 22:45:52] • [IP: 83.20.205.**]

ZOMBII 21 WIEKU. ZACZADZONE ŁBY

Gość • Wtorek [24.03.2026, 18:50:17] • [IP: 92.118.165.***]

Ebać tych oszołomów z telefonami aż huczy, bo to co oni wyprawiaja to zgroza. Z dwojga - kierowca, pieszy obecnie tylko jeden z nich musi uważać i to ten, który mniej straci w życiu, jest nim kierowca. Tylko eb il mógł wymyśleć taki przepis.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 17:50:14] • [IP: 176.221.124.***]

Moze przywrocic dawne obyczaje jak sprzatanie przez szkoly terenow kolo szkoly, sadzenie kwiatow i t d. Bo siedza na glupich stronach, a idole czesto jacys z marginesu

Gość • Wtorek [24.03.2026, 16:43:31] • [IP: 88.218.254.**]

93***pier...jak połamany... Potrace moze zabiję takiego przygłupa na drodze i kto ma problemy?? Ich życie to niech idą się utopić razem z tobą..

Gość • Wtorek [24.03.2026, 16:42:25] • [IP: 45.84.107.**]

Ale to przecież dobrze, takie jednostki występują o przyznanie Nagrody Darwina i jak najbardziej im się ta nagroda należy.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 16:36:31] • [IP: 92.118.166.***]

Nasi policjanci jeszcze im ustępują z uśmiechem tak samo jak rowerzystom. Ale będą mieli nowa komendę. W ogóle chyba nie będą z niej wychodzić

Gość • Wtorek [24.03.2026, 15:13:06] • [IP: 91.94.1.**]

Dziwie się że policja nie łapie kierowców którzy bardzo często rozmawiają przez telefon.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 14:57:39] • [IP: 176.221.125.***]

Czytelnik ktory wlasnie prowadzi auto zrobil zdjecie innych osob z telefonem w reku. To trzeba byc mieszkancem swinoujscia zeby cos takiego jeszcze wysylac do mediow z pretensjami na pieszych ;D

Gość • Wtorek [24.03.2026, 14:27:31] • [IP: 92.118.165.***]

Gonic to gówno urodzone po 2000 urodzone. Nawet 500 zł mandaty.

Pazdzioch • Wtorek [24.03.2026, 13:56:47] • [IP: 91.94.24.***]

Google map włączone, muszą do szkoły jakoś trafić

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:52:13] • [IP: 37.31.132.**]

12:17• 37.209.145.** poprawiam cię, mają potem pierwszenstwo na Karsiborskiej 2. listopada, nie pierwszego, gdy jest Wszystkich Świętych. 2 listopada jest wspomnienie zmarłych-nieświętych, za nich się wtedy modlimy.

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:50:39] • [IP: 78.9.235.***]

Najgorsze są te baby co włażą na przejście i cały czas telefon przy uchu... Naprawdę niech policja zrobi jakąś chociaż akcję uświadamiającą ludzi że idąc po przejściu dla pieszych nie wolno korzystać z telefonu!

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:47:03] • [IP: 46.231.56.**]

i co z tego skoro chodzą z telefonami na wszystkich przejściach a policji jak brak tak brak...także szkoda się rozpisywać przez redaktorów...bo nie widziałem żeby kogoś kiedykolwiek ukarano...

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:44:06] • [IP: 37.31.132.**]

To jest plaga. Wiem, że na razie policja poucza, nawet znajomy mi mówił, że został tylko pouczony gdzies w okolicy ronda blisko Corso, ale chyba musi przyjść moment wlepiania mandatów. Posłużyłbym się na miejscu magistratu i policji jeszcze akcją plakatową uswiadamiającą o tym przepisie, choć... ci ludzie reagują tylko na ekran, nie na plakaty? Co więc zrobić?

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:33:51] • [IP: 89.151.19.***]

Takie też czasy. A co byście wybrali, bycie offline czy brak pralki :) Bycie offline czy brak kuchenki :) Bycie offline, czy brak lodówki :) Oczywiście online, a reszta to da się wytrzymać :D

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:30:57] • [IP: 178.238.252.***]

Wszystko to prawda, chodzą jak święte krowy, ale kierowców z telefonem bez zestawu głośnomówiącego również nie brakuje. Sama czasami myślę, że telefon przyrósł mi do ręki, ale jak jestem w domu, i nie jestem dumna z tego powodu. Ach ten postęp 🙄

Gość • Wtorek [24.03.2026, 13:29:37] • [IP: 178.238.247.**]

Częsty widok niestety.Kierowcy samochodów też często jadąc korzystają z telefonów komórkowych.Budżet państwa bardzo by się podreperował mandatami. Postuluję o większą ilość patroli drogowych policji w mieście.

Oglądasz 1-25 z 37
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■