POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [25.04.2026, 14:19:08] • Świnoujście

Zmiany, zmiany, zmiany

Zmiany, zmiany, zmiany

fot. Sławomir Ryfczyński

Od poniedziałku 27 kwietnia 2026 roku zaczną obowiązywać nowe zasady obsługi interesantów w Dziale Urbanistyki Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Świnoujście. Mają one usprawnić kontakt z urzędnikami i skrócić czas oczekiwania mieszkańców na informacje. Powodów zmian w Dziale Urbanistyki jest kilka. W ostatnim czasie do urzędu trafia coraz więcej wniosków o warunki zabudowy - to efekt rosnącego zainteresowania inwestycjami i rozwojem miasta. Jednocześnie urzędnicy pracują nad Planem ogólnym gminy, kluczowym dokumentem, który wyznaczy kierunki rozwoju przestrzennego Świnoujścia na kolejne lata.

- Mimo tego zależy nam, by mieszkańcy mogli załatwiać swoje sprawy sprawnie i bez zbędnego oczekiwania. Dlatego stawiamy na umawianie wizyt. To rozwiązanie wygodne dla obu stron - tłumaczy Agnieszka Smolińska-Gałda, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury.

Dlatego od 27 kwietnia nie będzie trzeba czekać na spotkanie z pracownikami Działu Urbanistyki w kolejce w pokoju nr 227, każda sprawa będzie omówiona w spokojnych warunkach, a pracownik urzędu będzie mógł poświęcić więcej czasu konkretnej sprawie. Wystarczy umówić się na wizytę.

Można to zrobić osobiście w Biurze Obsługi Interesanta UMŚ - na stanowisku delegatury wydziału, przy ul. Wojska Polskiego 1/5, telefonicznie pod numerem 91 321 31 02, a także przez internetowy system rezerwacji wizyt, który jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta: https://wizytomat.app44.pl.

Obsługa umówionych interesantów będzie odbywać się w poniedziałki i wtorki w godzinach 7-15.

Co ważne, wnioski i dokumenty nadal będzie można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15 w BOI, a osoby biorące udział w postępowaniach administracyjnych będą mogły uzyskać informacje w swoich sprawach po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z urzędnikiem prowadzącym sprawę: Joanna Arczyńska, tel. nr 91 327 86 77, Piotr Górkiewicz, tel. nr 91 327 86 19, Aleksandra Nagaba, tel. nr 91 327 86 77.

JEST TAKI PLAN...
Plan ogólny gminy (POG) to nowy, obowiązkowy dokument, który zastąpi dotychczasowe studium zagospodarowania przestrzennego. Każda gmina w Polsce, w tym Świnoujście, musi go przyjąć do 30 czerwca 2026 roku, z możliwością przedłużenia tego terminu przez ustawodawcę do 31 sierpnia 2026 roku. Będzie on podstawą do tworzenia planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

POG obejmuje cały obszar gminy (poza terenami zamkniętymi) i określa m.in., gdzie mogą powstawać mieszkania, usługi czy tereny zielone. Wprowadza też podstawowe parametry zabudowy, takie jak: powierzchnia zabudowy, wysokość, powierzchnia biologicznie czynna. Po jego wejściu w życie każda nowa decyzja o warunkach zabudowy będzie musiała być z nim zgodna i będzie mogła dotyczyć tylko wyznaczonych w nim obszarów.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Czwartek [30.04.2026, 08:54:41] • [IP: 31.0.28.***]

jaki duch w dom takie rządy {sowieckie}?

Gość • Środa [29.04.2026, 11:16:52] • [IP: 78.30.110.***]

jak będzie przebiegała likwidacja MOPRU ?

Gość • Poniedziałek [27.04.2026, 06:44:53] • [IP: 176.221.125.***]

Urząd już dawno zamknął się na tych, którzy ich utrzymują. Kiedyś był otwarty dla wszystkich, dziś urzędnicy odcięli się od mieszkańców. Komu więc służą?.

Gość • Niedziela [26.04.2026, 09:25:52] • [IP: 89.151.19.***]

Mam pomysł. Nie przyjmowac ŻADNYCH wniosków. Były lata żeby pomysleć o tym co chce się zrobić. Teraz pomyje na głowy ludzi i pani prezydent że muszą to jakoś uregulować? wypad z wnioskami!

Gość • Niedziela [26.04.2026, 07:53:04] • [IP: 91.94.20.***]

37.248.218 lewactwo rodem z PZPR ich resortowe dzieci i ich wnuki. Jednym słowem patologia.

1392 • Niedziela [26.04.2026, 07:26:04] • [IP: 46.112.242.**]

To nic nie zmieni. Cały ten dział ma wywalone w osoby składające wniosek... tam się nic bez łapówki nie załatwi... ba łapówki za rozpatrzenie wniosku zgodnie z prawem a jakby się chciało nadinterpretować /nagiąć (nie złamać) przepisy to trzeba nerkę oddać

Gość • Sobota [25.04.2026, 22:57:48] • [IP: 37.248.218.***]

Świnoujście cała patologia i to taka prawda o ludzi tych mieście

Gość • Sobota [25.04.2026, 21:30:21] • [IP: 91.94.30.***]

Mieszanie, mieszanie, mieszanie, bo łeb ma usranie.

Gość • Sobota [25.04.2026, 20:45:00] • [IP: 89.151.24.**]

Panie Wojtku - wysyp wniosków o warunki zabudowy to właśnie efekt tego, że tworzy się plan i mieszkańcy po prostu chcą zapobiec być może niekorzystnym sobie zapisom...

Gość • Sobota [25.04.2026, 19:37:45] • [IP: 83.11.57.***]

Czy będzie tak wspaniale jak w wydziale komunikacji? Pani nie ma interesanta, ale nic nie załatwisz bo jesteś nie umówiony.

Gość • Sobota [25.04.2026, 19:33:02] • [IP: 46.113.6.**]

A.gdzie ten złodzieje Piętka z Warszowa co ludzi pieniądze zamiast spłacać to.wydawał i go zamknęli.

Gość • Sobota [25.04.2026, 19:25:39] • [IP: 37.109.161.***]

Więcej czasu na kawę i pogaduchy dla urzędasów...

Gość • Sobota [25.04.2026, 17:24:27] • [IP: 88.156.232.***]

Urząd frontem do klienta?

Gość • Sobota [25.04.2026, 16:54:00] • [IP: 185.210.36.***]

Kiedy skonczy sie plan przestrzenny rejonu...od 9 lat nie bylo poprawek tylko placone planistom za kopiowanie, , , ale deweloperom i znajomym łamie sie przepisy.

Gość • Sobota [25.04.2026, 15:16:23] • [IP: 37.248.175.***]

Ha ha, przecież to będzie jeszcze gorzej.Urzędnik jak nie chce się za często spotykać z petentem to mu wyznacza godziny i zapisy.To też dobry sposób aby zamknąć się przed ludźmi a nie żeby zapewnić dostępność.Ale jak to w naszym PR-owym urzędzie, trzeba tak napisać żeby wyglądało ze będzie super.

Gość • Sobota [25.04.2026, 14:52:35] • [IP: 104.28.131.***]

No super moze wkoncu bedzie mozna cos zalatwic. Bo jak narazie do Pani Prezydent albo wice Prezydenta umowic sie to cud. Niewygodne sprawy was nie interesuja a ludzie latami czekaja na wode albo utwardzenie drogi na Przytorze. 2026r a ludzie wody nie maja, jezdza po padolach. ale dzialki sprzedajecie. Rozmawiac z ludzmi o niczym niechcecie. Moze wkoncu cos sie zmieni bo narazie to tragedia.

Gość • Sobota [25.04.2026, 14:38:21] • [IP: 178.238.248.***]

Czyli działki budowlane bez wydanych WZ idą do klopa he he i się melony skończyły!

Gość • Sobota [25.04.2026, 14:30:33] • [IP: 109.70.100.*]

Do lekarza też można rejestrować się telefonicznie. Jak jest, wie ten, kto chce z tego ugododnienia skorzystać. Oczekiwanie pozostanie oczekiwaniem:)

Oglądasz 1-18 z 18
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■