POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.04.2026, 18:06:54] • Świnoujście

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

fot. Mieszkaniec

Kilka miesięcy temu mieszkaniec alarmował, że klon na Placu Wolności w Świnoujściu wymaga pilnej interwencji. Drzewo miało rozszczepiony pień i - jak twierdzi autor zgłoszenia - można było je jeszcze uratować niewielkim kosztem. Dziś klon jest suchy, a mieszkańcy pytają, dlaczego nikt wcześniej nie zareagował.

Na Placu Wolności w Świnoujściu, w samym centrum miasta, stoi uschnięty klon. Sprawa nie jest nowa, bo - jak przypomina mieszkaniec - problem był sygnalizowany już kilka miesięcy temu. Drzewo miało uszkodzony, rozszczepiony pień i wymagało szybkiego zabezpieczenia.

Mieszkaniec przekonuje, że wystarczyła prosta interwencja: oczyszczenie wnętrza pnia, zabezpieczenie środkiem grzybobójczym i owinięcie taśmą. Jego zdaniem koszt takich prac byłby symboliczny. Teraz, gdy drzewo uschło, konieczna może być już wycinka i nowe nasadzenie.

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

fot. Mieszkaniec

„Parę miesięcy temu, dzięki uprzejmości Redakcji zamieściłem interwencyjny post nt umierającego drzewa (klon) na Placu Wolności. Klon miał rozszczepiny pień i potrzebował szybkiej interwencji by go uratować. Minęło parę miesięcy, odbyło się nawet kilka imprez organizowanych przez Ratusz w tym miejscu i nikt z miasta nawet palcem nie kiwnął by ratować drzewo.
Mamy koniec kwietnia i co widzimy ? Drzewo uschło.
Popatrzmy teraz na ekonomię tego zdarzenia. Wystarczyło by aby jeden człowiek (ewentualnie dwóch) by oczyścić wnętrze pnia, zabezpieczyć środkiem grzybobójczym ,owinąć taśmą i po robocie. Koszt: parę złotych.
Teraz przyjedzie ekipa w sile kilu osób, samochodem z wysięgnikiem, rozryją teren wokół drzewa, przywiozą zakupione drzewo i nasadzą. Koszty: kilkanaście tysięcy złotych.
Jak to się ma do przechwałek Pani Prezydent, która na każdym kroku chwali ekipę, która niby dba o zieleń w mieście?
PS. Podobna sytuacja była wcześniej z innym klonem, rosnącym obok. W tamtym przypadku szybko pospieszono z pomocą i drzewo rośnie i ma się dobrze. Pozdrawiam Redakcję.”


Sprawa jest o tyle wymowna, że Plac Wolności to reprezentacyjne miejsce Świnoujścia. Odbywają się tu miejskie wydarzenia, przechodzą mieszkańcy i turyści. Uschnięte drzewo w takim miejscu trudno przeoczyć.

Pytanie brzmi więc prosto: czy miasto wiedziało o stanie klonu, kto odpowiada za nadzór nad zielenią w tym miejscu i dlaczego wcześniej nie podjęto działań, które - zdaniem mieszkańca - mogły uratować drzewo?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 41

Gość • Czwartek [30.04.2026, 17:13:09] • [IP: 91.94.30.***]

Nie trzeba zagłębiać się w kompetencje kierowniczki UM, bo to suche drzewo na najważniejszym placu miasteczka, złamane ponad dwa lata temu podczas wiecu wyborczego kierowniczki, mówi wszystko, że nie ma żadnych kompetencji.!!

Gość • Czwartek [30.04.2026, 15:46:40] • [IP: 77.111.247.**]

Jakim trzeba być oszołomem, aby zachwycać sie byłym starym rondem w centrum miasta i śmierdzącym kiblem zwłaszcza w upalne dni!

Gość • Czwartek [30.04.2026, 15:01:42] • [IP: 176.221.124.***]

Moze w ogole ktos zajmie sie na powarznie nasza miejska zielenia, naszdeniami, wiecej zielenio to i ciien i brudu nie widac. No i bylo by ladnie. Kieds zielen i drzewa nikomu nie oprzeszkadzaly

Gość • Czwartek [30.04.2026, 15:00:06] • [IP: 176.221.124.***]

Przywrocic dawny plac, wiecej drzew, moda byc wisnie :)

Gość • Czwartek [30.04.2026, 13:51:19] • [IP: 192.42.116.***]

Betonowe, ponure, skorumpowane miasto. A kiedyś Plac Wolności był piękny, pełen zieleni, nawet podziemny kibelek wyglądał estetycznie.

Gość • Czwartek [30.04.2026, 08:04:11] • [IP: 91.94.26.*]

Posadzić w tym miejscu wiśnię japońską 💁

Gość • Środa [29.04.2026, 20:37:04] • [IP: 37.248.170.***]

Dziwne że tzw." ekolodzy" z Warszowa nie są tym wstrząśnięci i nie organizują protestu w obronie drzewka, tylko cicho siedzą. Jak o tej tragedii doniosą do ministry od klimatu, ona może tego nie przeżyć.

Gość • Środa [29.04.2026, 17:45:31] • [IP: 178.238.246.**]

Może pomarzymy o wypiciu kawy, zjedzeniu posiłku, na placu Słowiańskim w upalny dzień, w CIENIU DRZEW, czy to nie było by przyjemne?Napewno restauracje by miały więcej gości 😁

Gość • Środa [29.04.2026, 16:22:06] • [IP: 176.221.124.***]

Czyli szanuj zielen...Ekologia...Dbałosc o zielen w naszym cudopwnym uzdrowiskowym miescie

Gość • Środa [29.04.2026, 14:17:49] • [IP: 31.175.28.**]

Żeby uniknąć odszkodowań, za to, że sucha gaľąź kigoś uszkodziła prosimy o pilne wycięcie.

Gość • Środa [29.04.2026, 13:10:51] • [IP: 185.210.38.***]

Ten kto uszkodził drzewo niech sadzi nowe. Chyba że uszkodziła je kierowniczka urzędu J.Agatowska, jej wszystko wolno proszę się jej nie czepiać, bo będziecie posądzeni o hejt.

Gość • Środa [29.04.2026, 12:29:30] • [IP: 178.238.251.**]

Skoro drzewa nie daja rady to dajcie te donice co stoja koło małej przeprawy i wsadźcie w nie cos fajnego:drzewka oliwne, oleandry cos na lato a jesienia przechowajcie odpowiednio.Może jakieś krzewy zamiast drzew, tam kiedys tyle ich rosło.

Gość • Środa [29.04.2026, 12:26:04] • [IP: 178.238.251.**]

Wszystkie płyny zlewane są do nasadzeń, baranki swiąteczne stały na gołej ziemii a parę lat wcześniej w tym samym miejscu były nasadzenia i pełno żonkili.To drzewo nawet nie zostało związane by sie zabliźnić, szkoda.

Gość • Środa [29.04.2026, 12:25:44] • [IP: 185.210.36.**]

w Świnoujściu nie ma porządnego gospodarza zieleni

Gość • Środa [29.04.2026, 12:01:06] • [IP: 178.238.246.**]

W Naszym Mieście najlepiej wychodzi ścinanie drzew, Plac Wolności w upalne dni to piekarnik z temperaturą 45 stopni właściciele knajpek powinni się dogadać i nasadzić drzewa z rozłożystymim gałęziami . Wtedy wielu mieszkańców i turystów chętnie by korzystało z gastronomi 🥘🍦☕😁

Gość • Środa [29.04.2026, 10:49:44] • [IP: 89.151.20.***]

Zróbmy przegląd w mieście i podpowiedzmy RM gdzie posadzić nowe drzewa, krzewy / póki wiosna /. A drzewa przy ul. Bohaterów września - wszystkie do wycięcia! A Więcej zimozielonych drzew i krzewów.

Gość • Środa [29.04.2026, 10:48:19] • [IP: 89.151.20.***]

Zróbmy przegląd w mieście i podpowiedzmy RM by posadzić nowe drzewa, krzewy / póki wiosna /. A drzewa przy ul. Bohaterów września - wszystkie do wycięcia! Więcej zimozielonych drzew i krzewów.

Gość • Środa [29.04.2026, 10:39:43] • [IP: 176.221.115.**]

ten plac to tragedia, mozna bylo spokojnie połowe placu zasiać trawa i byloby slicznie

Gość • Środa [29.04.2026, 09:27:58] • [IP: 192.42.116.**]

Miasto nam pięknieje.

Gość • Środa [29.04.2026, 08:15:48] • [IP: 172.225.41.***]

Jeśli to drzewo, tak jak piszą w komentarzach, było uszkodzone w związku z przedwyborczą imprezą naszej panującej to mamy piękny, wręcz metaforyczny obraz miasta. Życie pisze najlepsze scenariusze, tylko drzewa szkoda.

Gość • Środa [29.04.2026, 07:27:55] • [IP: 89.151.19.***]

Michalska powinna natychmiast napisac elaborat na 10 stron i nastrzelać fotek z biodra, że niby nikt nie widzi. Mogłaby tam stać na przykład Agatka, byłoby na kogo się pojojczyć.

Gość • Środa [29.04.2026, 07:23:44] • [IP: 94.4.0.***]

Najpierw wycieli zielenine teraz nasadzaja spowrotem. Za jakis czas beda poprawiac plyty chodnikowe bo korzenie zrobia swoje

Gość • Wtorek [28.04.2026, 22:48:08] • [IP: 176.221.125.***]

Mieszkańcowi się wszystko pomyliło. Ten klon został złamany ponad dwa lata temu cofającą ciężarówką po imprezie przedwyborczej obecnej kierowniczki UM. Po roku próbowano go ratować owijając ranę szmatami. Okazało się, że klon nie odżył więc szmaty zdjęto i dzisiaj po ponad dwóch latach dalej stoi to suche drzewo na PW, które ma promować" porządek i gospodarność tej mieściny " kierowanej według standardów GOST.

dzony • Wtorek [28.04.2026, 22:44:52] • [IP: 31.175.12.**]

Ja tylko przypomnę, że drzewko zostało uszkodzone podczas imprezy zachęcającej do głosowania w wyborach na panią prezydent Agatowską

Gość • Wtorek [28.04.2026, 22:33:12] • [IP: 89.151.19.***]

Przystosował się do całej betonozy

Oglądasz 1-25 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■