POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.04.2026, 18:06:54] • Świnoujście

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

fot. Mieszkaniec

Kilka miesięcy temu mieszkaniec alarmował, że klon na Placu Wolności w Świnoujściu wymaga pilnej interwencji. Drzewo miało rozszczepiony pień i - jak twierdzi autor zgłoszenia - można było je jeszcze uratować niewielkim kosztem. Dziś klon jest suchy, a mieszkańcy pytają, dlaczego nikt wcześniej nie zareagował.

Na Placu Wolności w Świnoujściu, w samym centrum miasta, stoi uschnięty klon. Sprawa nie jest nowa, bo - jak przypomina mieszkaniec - problem był sygnalizowany już kilka miesięcy temu. Drzewo miało uszkodzony, rozszczepiony pień i wymagało szybkiego zabezpieczenia.

Mieszkaniec przekonuje, że wystarczyła prosta interwencja: oczyszczenie wnętrza pnia, zabezpieczenie środkiem grzybobójczym i owinięcie taśmą. Jego zdaniem koszt takich prac byłby symboliczny. Teraz, gdy drzewo uschło, konieczna może być już wycinka i nowe nasadzenie.

Klon na Placu Wolności usechł. Mieszkaniec pyta: gdzie była miejska troska o zieleń?

fot. Mieszkaniec

„Parę miesięcy temu, dzięki uprzejmości Redakcji zamieściłem interwencyjny post nt umierającego drzewa (klon) na Placu Wolności. Klon miał rozszczepiny pień i potrzebował szybkiej interwencji by go uratować. Minęło parę miesięcy, odbyło się nawet kilka imprez organizowanych przez Ratusz w tym miejscu i nikt z miasta nawet palcem nie kiwnął by ratować drzewo.
Mamy koniec kwietnia i co widzimy ? Drzewo uschło.
Popatrzmy teraz na ekonomię tego zdarzenia. Wystarczyło by aby jeden człowiek (ewentualnie dwóch) by oczyścić wnętrze pnia, zabezpieczyć środkiem grzybobójczym ,owinąć taśmą i po robocie. Koszt: parę złotych.
Teraz przyjedzie ekipa w sile kilu osób, samochodem z wysięgnikiem, rozryją teren wokół drzewa, przywiozą zakupione drzewo i nasadzą. Koszty: kilkanaście tysięcy złotych.
Jak to się ma do przechwałek Pani Prezydent, która na każdym kroku chwali ekipę, która niby dba o zieleń w mieście?
PS. Podobna sytuacja była wcześniej z innym klonem, rosnącym obok. W tamtym przypadku szybko pospieszono z pomocą i drzewo rośnie i ma się dobrze. Pozdrawiam Redakcję.”


Sprawa jest o tyle wymowna, że Plac Wolności to reprezentacyjne miejsce Świnoujścia. Odbywają się tu miejskie wydarzenia, przechodzą mieszkańcy i turyści. Uschnięte drzewo w takim miejscu trudno przeoczyć.

Pytanie brzmi więc prosto: czy miasto wiedziało o stanie klonu, kto odpowiada za nadzór nad zielenią w tym miejscu i dlaczego wcześniej nie podjęto działań, które - zdaniem mieszkańca - mogły uratować drzewo?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-41 z 41

Gość • Wtorek [28.04.2026, 22:09:07] • [IP: 195.242.214.*]

gdzie ta zielona brygada ze swoim słynnym podnośnikiem którego nie widać na mieście

Gość • Wtorek [28.04.2026, 22:03:53] • [IP: 78.30.82.***]

Gdyby winowajcę zobowiązano do nowego nasadzenia i pielęgnowania drzewka to by rosło, kary są zbyt małe i niszczą przyrodę, np. wycinają lasy na wyspie Wolin - lasy w terenie " Natura 2000", zero kar!

Gość • Wtorek [28.04.2026, 21:20:45] • [IP: 61.8.150.***]

... ale bedzie zdjecie przy nowym drzewku z rozczochrana

Gość • Wtorek [28.04.2026, 21:20:31] • [IP: 89.151.29.**]

Przy kasie.

Gość • Wtorek [28.04.2026, 21:06:22] • [IP: 91.94.20.***]

Chodzi tylko aby zrobić przetarg i skasować nieprzyzwoite pieniądze. Tak właśnie rządzi lewica i liberałowie.

Mieszkaniec • Wtorek [28.04.2026, 20:39:15] • [IP: 83.20.206.***]

Przede wszystkim trzeba zdjąć ta dużą ilość betonu!! I nie sypie się kamieni w korzenie drzewa...

Gość • Wtorek [28.04.2026, 20:27:04] • [IP: 37.248.223.**]

Czas na przebudowę tej betonozy.Nie bójcie się zieleni!!

Gość • Wtorek [28.04.2026, 19:54:19] • [IP: 92.118.166.***]

Miejska troska o zieleń była akurat na potańcówce 😂

Gość • Wtorek [28.04.2026, 19:18:26] • [IP: 89.151.24.**]

Gdzie była miejska troska o zieleń? Tańczyła sobie to tu to tam...

Gość • Wtorek [28.04.2026, 19:18:26] • [IP: 78.30.81.**]

Ponad dwa lata temu, ktoś najechał autem. Podwykonawca, który zajmuje się placem owinął to drzewko, zasmarował, lecz było już za późno.

Gość • Wtorek [28.04.2026, 18:59:28] • [IP: 37.31.134.**]

Na Nowym Cmentarzu też wiele drzew jest schorowanych, uschniętych lub połamanych (które przypominają kikuty a nie drzewa) np. tuż przy głównym wejściu i nikogo to nie obchodzi. Przydałyby się nowe nasadzenia i zadbanie o estetykę tego miejsca.

Gość • Wtorek [28.04.2026, 18:58:52] • [IP: 46.112.208.**]

We własnym ogródku można próbować ratować drzewo. W przestrzeni miejskiej, nikt nie będzie co dziennie doglądał chorego drzewa. Każda gałąź, która podczas wichury upadnie może kogoś uszkodzić- co skutkuje roszczeniem o odszkodowanie. Trudno, trzeba wyciąć i zasadzić inne.

Gość zenon • Wtorek [28.04.2026, 18:49:39] • [IP: 88.156.233.**]

Jestem ciekawy czy ktoś odpowie dyscyplinarnie

Gość • Wtorek [28.04.2026, 18:48:14] • [IP: 41.33.233.***]

Najlepsza brygada zielona nie ogarnela tematu ho to dla nich za trudny temat. Wstyd i żenada.

Gość • Wtorek [28.04.2026, 18:46:16] • [IP: 178.238.252.***]

Troska mieszkancow byla taka ze ciagle obkrecsli sie wokil tych drzewek, pijani wracajacy kopali i szarpali. Taka prawda.

Gość • Wtorek [28.04.2026, 18:30:25] • [IP: 176.221.125.**]

Coś komuś pomyliło się z tytułami albo pamięć zawodzi. Radzę poszukać artykuły o tym co się stało temu klonowi parę lat temu i dlaczego winowajca nie posadził nowego na to miejsce. kamery są od tego aby ustalić kto a nie od tego żeby wisiały

Oglądasz 26-41 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■