Obchody rozpoczęły się 3 maja o godzinie 10:00 mszą świętą w Sanktuarium Chrystusa Króla. Po jej zakończeniu uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę wojskową z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, przemaszerowali na Plac Słowiański.

fot. Edmund Papski
Msza w Sanktuarium Chrystusa Króla, przemarsz orkiestry wojskowej i uroczysty apel pamięci – tak Świnoujście świętowało rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Centralne obchody odbyły się na Placu Słowiańskim przy pomniku „Bohaterom walk o niepodległość Rzeczypospolitej”.
Obchody rozpoczęły się 3 maja o godzinie 10:00 mszą świętą w Sanktuarium Chrystusa Króla. Po jej zakończeniu uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę wojskową z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, przemaszerowali na Plac Słowiański.

fot. Edmund Papski
Na miejscu ustawiła się orkiestra wojskowa oraz kompania honorowa. Meldunek został złożony szefowi sztabu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, komandorowi Albinowi Sołtykiewiczowi. Następnie podniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej i odśpiewano hymn państwowy.

fot. Edmund Papski
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości był apel pamięci:
„Mieszkańcy Świnoujścia, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy, stajemy dziś do apelu na placu Słowiańskim w Świnoujściu, aby w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja złożyć hołd jej twórcom oraz wszystkim, którzy do końca bronili jej ideałów. Wołam najwierniejszych synów narodu polskiego. Reformatorów Rzeczypospolitej, którzy upadającą Ojczyznę przywracali do dawnej potęgi i chwały, stańcie do apelu! Wzywam twórców Konstytucji 3 maja: króla Augusta Stanisława Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego oraz Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja. Przywołuję posłów Sejmu Wielkiego, którzy w dniu 3 maja 1791 roku uchwalili pierwszą w Europie konstytucję. Wołam wszystkich rodaków, którzy wówczas podjęli trud ratowania ojczyzny. Stańcie do apelu! Wzywam żołnierzy księcia Józefa Poniatowskiego i generała Tadeusza Kościuszki, którzy po wojnie polsko-rosyjskiej 1792 roku stanęli w obronie Konstytucji 3 maja. Stańcie do apelu! Przywołuję wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów stawali w obronie wartości zawartych w Konstytucji 3 maja i wcielali w życie jej przesłanie. Stańcie do apelu! Do was się zwracam, potomni. Niech twórcy Konstytucji 3 maja na zawsze pozostaną w naszej pamięci, a majowe wartości: wolność i demokracja zapadną w nasze serca. Chwała bohaterom!”

fot. Edmund Papski
Głos zabrała także prezydent Świnoujścia, Joanna Agatowska:
„Szanowni mieszkańcy Świnoujścia, droga młodzieży, goście naszego miasta, drodzy rodacy. Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. To dzień dumy z naszej państwowości, która mimo burzliwych dziejów, zawsze potrafiła odnaleźć w sobie siłę do odrodzenia. Konstytucja 3 maja była dowodem mądrego patriotyzmu. Nasi przodkowie w obliczu zagrożenia potrafili wznieść się ponad podziały, by ratować ojczyznę, stawiając na nowoczesność, stabilność i wolność obywatelską. Dokument ten kształtował fundamenty polskiej tożsamości. Przypominał nam, że mądre państwo to takie, które troszczy się o swoich obywateli, a obywatele troszczą się o państwo. Dziś, w 2026 roku, wartości zawarte w tym historycznym akcie pozostają niezwykle aktualne, a najważniejsze jego dziedzictwo to wolność, niepodległość i suwerenność. Wolności, niepodległości, suwerenności nie można tylko posiadać. Trzeba stale zagospodarowywać je i o nie dbać. Patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, codzienna, cierpliwa praca na rzecz przyszłości, ale przede wszystkim odpowiedzialność za nasze małe ojczyzny, za Polskę i za Europę. Dzisiaj, w czasach ogólnoświatowych niepokojów i różnych, niepotrzebnych, wywoływanych egoizmem polityków konfliktów wojennych, pojawia się jeszcze jedno wyzwanie – dbałość o pokój. Dzisiaj, w imieniu władz samorządowych miasta Świnoujście, chciałam powiedzieć, że jestem dumna z 81-letnich dokonań naszego miasta, naszych mieszkańców, czynionych każdego dnia. Tutaj, w Świnoujściu, zaczyna się Polska. I staliśmy się jej wizytówką w wielkiej rodzinie europejskiej. Dobrze wykorzystaliśmy czas, zasoby i możliwości. Jesteśmy miastem otwartym, jesteśmy miastem bezpiecznym, jesteśmy miastem wiarygodnym. W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy powszechne są kłótnie i kryzysy, My w Świnoujściu staramy się dbać o zgodę, która staje się bazą do konstruktywnych rozwiązań różnych problemów, bo one przecież i nas nie omijają. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. I dotyczy to życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. Zgoda buduje pokój i musimy o tym pamiętać. W życiu każdego z nas powinny być najważniejsze wartości, zasady i normy. Trzeba je wpajać od małego, pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Nasza polska siła nie wzięła się bowiem znikąd. Została okupiona krwią bohaterów, łzami polskich matek, ale przede wszystkim czystą wiarą w moc praworządności, której materialnym efektem była właśnie Konstytucja 3 maja. Bycie Polką i Polakiem to nieustająca duma i zaszczyt, ale i ciężka praca. Niech ten radosny dzień, kiedy wszyscy mamy w sercach Polskę biało-czerwoną, będzie dla nas więc przede wszystkim źródłem jedności.”

fot. Edmund Papski
Po przemówieniach oddano salwę honorową, a następnie delegacje rozpoczęły składanie kwiatów pod pomnikiem.
Wśród składających wieńce znaleźli się m.in.: władze miasta z przewodniczącym Rady Ryszardem Teteryczem, delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, służby mundurowe, szkoły, organizacje kombatanckie i społeczne, stowarzyszenia, partie polityczne oraz instytucje miejskie.
Kwiaty złożyły również kolejne delegacje: Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet, Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Kotwica”, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP, Branżowej Szkoły I Stopnia WZDZ w Szczecinie, Harcerskiego Kręgu Seniora „Kotwica” ZHP, Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP, Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami integracyjnymi im. Mieszka I oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

fot. Edmund Papski
Na zakończenie podkreślono znaczenie uroczystości:
„Szanowni Państwo, dzisiejsza uroczystość była wyrazem naszej pamięci i szacunku wobec tych, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uważam za zakończoną.”
źródło: www.iswinoujscie.pl
Wstyd, że tynk niedawno położony odpada całymi płatami ! Taka jest wizytówka tej mieścinki.
14:26 • [IP: 91.94.27.**] straszne...na wysokości 1metra - tynk odpada! zabije to z pewnością mrówki, których krzyk będzie słyszany w Brukseli. a pisze to" czytelnik" pomstujac na Joagatkę, ormowców, peerelowców, czerwonych! Tynkiem w PZPR! Słuszny kierunek ideologa pierdzącego w fotel!
Kto wpuścił do kościoła uśmiechniętą koalicję? Ta ateistyczna zgraja ma w swoim programie walkę z Kościołem, piłowanie katolików i to bezwzględnie robią! Uśmiechają się tylko po to aby zatuszować aferę zoofilsko-pedofilską w PO. Zrobili sobie ze mszy św. kabaret, bo przecież Boga nie ma, a polskość to dla nich jest nienormalność. Nie dziwi mnie że tak mało ludzi przyszło na mszę św. w Święto Matki Bożej Królowej Polski, bo PO to Święto gnoi.
14:10 - nie zrównuj zabaw z świętem państwowym
Do 10::46 Czytelnik ma rację, gdyż pisze o odpadającym płatami tynku do wysokości około 1 metra od chodnika, co jest widoczne i skandaliczne dla wszystkich przechodniów. A ty piszesz o chórze kościoła, puknij się w lepetynkę!!
uroczystosci, swieta, zabawy--a miasto sie sypie
Znam tego pana bo służyłem razem z nim wjednej jednostce marynarki wojennej Zarzucal podoficerom że chrzca dzieci w kościele sz sam to zrobił potajemnie w Międzyzdrojach
Wszystkie rządy łamią konstytucję.
, 14:31 • [IP: 88.218.252.**] no właśnie wiedza wygooglana, tej jakości, pożal się Boże. Każdy znający historię wie, że wtedy tez wśród duchowieństwa był podział polityczny, byli księza wspierający Konfedrrację Barską, byli też wspierający Konfederację Targowicką, podobnie zreszta jak w latach stalinowskich pojawili się" księża-patrioci" kolaborujący z komunistami, na szczęście w znikomej mniejszości, a przeciwstawił im się genialny i opatrznościowy, 3 lata trzymany więzieniu zwanym internowaniem kardynał, prymas Wyszyński. W obozie antytargowickim byli oczywiście też biskupi i księża, a członkiem Komisji Eduk.Narodowej był ksiądz Hugo Kołłątaj czy bp M.J.Poniatowski.
22:28 - sam sobie odbierasz wiarygodność łapaniem się szczegółku, jakiegoś incydentu - ten kościół jest w świetnym stanie dzięki wielkiej pracy kilku proboszczów. Ok.10 lat temu odwilgocano jego ściany, może 30 lat temu położono na dachy bardzo trwałą blachę miedzianą, wyremontowano świątynię w środku, pierwszy raz gdzieś w l.80, drugi w ostatnich latach, w protestanckiej, jednolitej bryle kościoła umiano nawet wygospodarowac w niszach okiennych boczne kaplice, dodano lekkości balkonom dzięki pięknym drewnianym barierkom, w ogóle dzięki obecnemu proboszczowi uczyniono z tej jednej z wielu parafii sanktuarium. Nie wnikam w sprawy kierowniczki UM, zresztą, raczej źle rządzi, widzę to po redukcji promow wspomaganych autobusem, ale nie podłączaj spraw pozornych do swojej politycznej krytyki.
Widać że miasteczko tkwi w mentalności i standardach PRL, to zgroza! Kościół zabytek z odpadającym tynkiem niedawno położonym! Członek z upadłej PZPR z Ognicy z łańcuchem na szyi - straszne zacofanie. Kierowniczka UM mówi o zgodzie, a sama swojego byłego przełożonego atakowała bez powodu. Chcę zgody na jej tylko warunkach, to znaczy, że plebs i jej adwersarze mają " mordy w kubeł". Miasto rodem z okresu PRL, PZPR, ORMO.
Taca poszla w ruch? Podatkow dalej nie placa?
Dla nich to tylko kolejny spęd dzikusów dzięki któremu wpadnie kolejna taca.Od diabła, byle brzęczało w kieszeni.
Tadziu Kościuszko wybujał trochę czarnuchów na latarniach Warszawy chcących sprzedać Polskę kacapom, gdzie ówczesny kościół katolicki wziął stronę ruskich, to zdrajcy Polski.Teraz również się to dzieje, bezczelnie celebrują w swych przybytkach Święto Konstytucji, to trzeba mieć tupet.
252 Hugo Kollataj
Ha! Jak pięknie w Kościele! Geneza Konstytucji-Zdrajcy biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i inne klechy- Konfederacja targowicka (1792) to spisek zawiązany przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja (1791), wspierany zbrojnie przez Imperium Rosyjskie. W polskiej tradycji historycznej uchodzi za symbol zdrady narodowej, prowadzący bezpośrednio do II rozbioru Polski
Nasze złotko zadowolone łańcuchy tańce itd
A szczyt bezczelności celebrować w kościele konstytucję, kiedy Kościół katolicki był największym zdrajcą Konstytucji. Zapraszam do historii bardzo szybko można w internecie znaleźć, zdrajcy Biskupi prosili carycę o interwencję przeciw Polsce
Tańczyła w kościele?
POLSKA JEST KRAJEM BEZPRAWIA, a w kościele jest obłuda, tam nie ma Boga. Czy nie lepiej było zrobić prowokacyjne potańcówkę. 🙉👺💃🕺
A w Travel Free znowu express do kawy popsuty, ponoć od 3 dni, Ale reklama przed sklepem bardzo widoczna - tyle tylko, że nieprawdziwa, Tankowalismy paliwo, benzyny nie było ale był disel