POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.05.2026, 11:33:57] • Świnoujście

Autobus zamiast promu. Rowerzyści przecierali oczy ze zdumienia

Autobus zamiast promu. Rowerzyści przecierali oczy ze zdumienia

fot. Mieszkaniec

Tłok, rowery i nerwy w autobusie zastępczym. Mieszkańcy pytają: co będzie latem? Coraz więcej mieszkańców Świnoujścia zwraca uwagę na problemy związane z zastępczą komunikacją autobusową uruchamianą podczas ograniczeń w kursowaniu promów. Jeden z Czytelników opisał redakcji sytuację z sobotniego poranka, kiedy zamiast promu „Karsibór” pasażerowie wraz z rowerami musieli korzystać z podstawionego autobusu przegubowego.

Jak relacjonuje mieszkaniec, na przeprawę przyjechał około godziny 8.40, chcąc przedostać się rowerem na Warszów. Na stanowisku stał prom typu „Karsibór”, jednak nie kursował. W jego miejsce podstawiono autobus przegubowy.

„W żaden sposób nie można go było ekonomicznie ustawić roweru choć jest krótki (mtb). Jakoś go ustawiłem na skos, usiadłem i czekam” - opisuje Mieszkaniec.

Sytuacja szybko zaczęła się komplikować. Do autobusu wsiadali kolejni pasażerowie z rowerami, a chwilę później pojawiła się grupa siedmiu turystów rowerowych jadących z pełnym wyposażeniem i sakwami.

„Chłopaki z Włocławka próbowali swe ciężki rowery z sakwami ulokować w autobusie tak ekonomicznie by się zmieścili. Nie było to łatwe, ale udało się. Autobus zapełnił się, można powiedzieć zakorkował” - relacjonuje Mieszkaniec.

Czytelnik zwraca uwagę, że już przy tej liczbie rowerów zrobiło się bardzo ciasno. Pojawiają się pytania, co stanie się w szczycie sezonu turystycznego, gdy jednocześnie pojawią się rowerzyści z przyczepkami dla dzieci, osoby z wózkami czy większe grupy turystów.

Problematyczna miała być również sama podróż autobusem.

„Rowerzyści za zakrętach zachowują się jak linoskoczki z balansem. Jedną ręką trzeba trzymać rower, bo przy hamowaniu leci do przodu, a drugą ręką trzyma się jakiegoś uchwytu. Komedia czy dramat?” - pyta retorycznie autor wiadomości.

Mieszkaniec zwraca także uwagę na stopniowe ograniczanie kursów promów po otwarciu tunelu pod Świną. W jego ocenie miasto sukcesywnie redukuje częstotliwość przepraw, tłumacząc to awariami jednostek.

„Nie tędy droga Pani prezydent i radni. Musicie stanąć na głowie by Rząd Polski dofinansowywał promy. Jesteśmy miastem o ogromnym znaczeniu gospodarczym i strategicznym i przez komunikację promową jedynym w Polsce” - podsumowuje Czytelnik.

Sprawa pokazuje, że temat komunikacji zastępczej oraz transportu rowerów między wyspami staje się jednym z największych problemów nadchodzącego sezonu letniego w Świnoujściu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 113, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-75 z 113

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 18:44:09] • [IP: 37.248.208.***]

Szanuję ludzi, które piszą prosto z mostu. Oszczędza to cenny czas na zgadywanie czy są idiotami czy tylko świetnie udają.Promy trzeba było, już dawno zmodyfikować, naprawiać na etapie budowy tunelu.Były dotacje rządu do promów, które zostały wydane nie koniecznie na promy., a na koniec były władca zrezygnowal z niej za tunel bez drugiej nitki i drogi dla rowerzystów. Sfinasowany częściowo z naszych podatków a gdzie ADR?. Jak mówią w Krakowie zjedzone i wysr..e.Brzuch był pełen.Najwazniejsze być w danym momencie przy korycie i się najeść, napić spełnić swe proste instynkty.Jaki to proste i podobne do świata zwierząt. Czas poprzeć projekt modernizacji promów.Może radni w końcu sami sporzadzą projekt finasowy przebudowy promu i uzyskają pieniądze z Unii.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 18:39:29] • [IP: 185.210.39.**]

Trzeba rozkręcić aferę gdzieś na wyższe szlebla, niech walczą o głosy wyborców :)

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 17:46:06] • [IP: 89.151.24.**]

Spokojnie, zblizaja się Dni Morza, będą kolejne przytupajki dla zmydlenia oczu i odwrócenia uwagi od poważnych problemów mieszkańców

dzony • Poniedziałek [18.05.2026, 17:32:51] • [IP: 31.175.20.*]

Do osób komentujących tutaj, że autobus nie jest do wożenia rowerzystów i niech sobie pedałują, mam jedną odpowiedź ancymony - żaden rower (chyba że wodny) nie jest w stanie pokonać rzeki o zanurzeniu 12, 5m, promu nie ma więc zostaje ten cholerny autobus, bo konstytucja RP mówi o swobodzie przemieszczania się obywateli, a prom jako przedłużenie drogi tę sprawę reguluje. Sprawa jest trochę beznadziejna w przypadku transportu rowerów przez rzekę. Posiadacze aut przejadą tunelem w 3min, ale piesi i rowerzyści skazani są na podróż autobusem, niekiedy dookoła miasta więc wycieczka na Warszów i vice versa jest tylko dla ludzi z dużą ilością wolnego czasu. Swoją drogą ostatnio był artykuł propagandowy o KA, że mieszkańcy są zadowoleni, kierowcy uśmiechnięci a miasto perfekcyjnie skomunikowane - hmmm, czyli albo urząd albo mieszkaniec kłamie w przekazie, kto ma rację?

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 17:19:24] • [IP: 185.210.36.**]

To miasto to co i rusz to porażka. Ręce opadają jak się na to patrzy. Nic nie jest robione tak jak powinno być zrobione.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 17:19:07] • [IP: 92.118.165.***]

Można się było tego spodziewać, ciężko było bo trzeba 20 min postać w kolejce na prom. teraz będziecie stać w zakorkowanej Grunwaldzkiej bo barany zamiast ją poszerzyć, zwęziły i nie zrobiono rond na całej trasie do tunelu.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 17:07:24] • [IP: 176.221.125.**]

Mieszkańcy to od was zależy jak będziecie się poruszać między wyspami a nie od tej dziwnej władzy której imprezy w głowie. Pomysł jest taki : 2 bieliki przeznaczone do sprzedaży odstawić do stoczni wygrywającej przetarg na przebudowa napędu na elektryczny a baterii ładowanych na każdej przystani, po wprowadzeniu do eksploatacji można dwa następne przerobić podobnie aby podmienić staruszki karsibory jako przeprawa dla benzyny a zadaniem władz jest tylko to zorganizować czyli podobno unia daje szmal dla projektów zielonych a takie elektryczne promy są na pewno i jeśli to przejdzie to zbudować z 2 nowe jednostki dla potrzeb białej floty. Zniszczona Polska po wojnie zbudowała mnóstwo jak na nasze warunki statków białej floty i miały co robić gdyż rocznie w latach 70 tych przewozili ok 2 mln ludzi czyli więcej niż nasze promy w szczycie. Jedyny sposób to elektryfikacja a potrzeby MON u też się załatwia w ten sposób że MON dołoży do przeróbek

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 17:05:52] • [IP: 37.248.208.***]

Typowa mowa nienawiści. Hejt za nieudaną karierę. Wina leży nie zawsze po stronie innych.Trzeba zacząć od siebie. Samokrytyka jak twierdzą psycholodzy jest lekarstwem na tą przypadłość. Pozdrawiam w imieniu atakowanych.Gdyby autobus czy prom byłby płatny to narzekających było by mniej.Autobus się sprawdza poza sezonem i to jest fakt.Ekonomia i ekologia przemawia.Autobus według podawanych informacji to ok 1/4 kosztów utrzymania promu.Nie stać nas na wszystkie zachcianki paru maruderów.Rozklad jest to go trzeba przeczytać.Brawo i jeszcze raz brawo dla CE i Komunikacji Autobusowej za odwagę i konieczne zmiany.Politykom zabrakło odwagi.Pora by zaczęła rządzić logika a nie polityka i stare układy.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 16:56:24] • [IP: 104.28.114.**]

Takie mamy władze i prezesów.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 16:21:43] • [IP: 109.70.100.**]

Kanał Kiloński- są mosty i małe promy dla lokalnych mieszkańców. Oni mogą a nasza rozwijająca się niesłychanie gospodarka nie podoła?

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 16:07:51] • [IP: 92.118.166.***]

Wystarczy żeby przewozka roweru autobusem kosztowała 10 PLN i problem sam się rozwiąże. Wszyscy grzecznie poczekają na prom, włącznie z milionerami zza szlabanu. Takie to proste a takie trudne. .

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:56:41] • [IP: 95.160.158.**]

Ale nadal jest problem z rowerem elektrycznymi autobusy nie chcą brać trzeba zacząć taxi jeździć do pracy a rachunek do komunikacji wystawiać bo innego wyjścia niema

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:55:00] • [IP: 192.42.116.**]

Kanał Kiloński- są mosty i małe promy dla lokalnych mieszkańców. Oni mogą a nasza rozwijająca się niesłychanie gospodarka nie podoła?

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:43:20] • [IP: 83.20.136.***]

Warszawa nie widzi interesu w utrzymywaniu dzielnicy Świnoujścia położonej na wyspie Uznam.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:37:13] • [IP: 37.31.136.**]

13:24• [IP: 89.151.20.***]" Ciągle żle, ciągle narzekania to jest polski hymn codzienności ?W latach 40-tych ludzie czekali pól dnia by przepłynąć na drugi brzeg i nie marudzili ! ●●●● Przeczytajcie ten kuriozalny, komiczny wpis!. Hm.. może ma nagrania z tego, jak" nie narzekali", ba, śmiem przypuszczac, że gdyby im wtedy dziennikarz przytknął mikrofon do ust, zaśpiewaliby nawet piesn ku czci Stalina, takie to były czasy" szczęśliwe", gdy mikrofon był równoważny z lufą pepeszy. Apeluję do ciebie mędrcu o rozmiarach mózgu 89.151.20.*** (w którym to rozmiarze gwiazdki są tak naprawde czerwone i pięcioramienne): dlaczego nie porownujesz obecnej sytuacji do lat 40. wieku XVIII? Wszak to były początki tego miasta, okres klasyczny, gdy ŁODZIAMI przepływano. I zobacz, wtedy nikt nie narzekał mówiąc. ..po polsku..." ku***" czy" cholera"!

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:35:29] • [IP: 91.94.22.**]

Wezwać na pomoc Adlera - Niemcy potrafią to szybko zorganizować,

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:31:42] • [IP: 91.94.22.**]

Nowe promy już powinny być w budowie od 2 lat, ale gdzie jest jakiś ślad po jakimkolwiek wniosku ??

Baoo Baoo • Poniedziałek [18.05.2026, 15:30:20] • [IP: 31.175.8.*]

Wiadomo - włodarz miasta pochodzi z lewicy, a z lewicą nikt nie chce rozmawiać. Marszałka sejmu też mamy komunistycznego z lewicy.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:24:25] • [IP: 37.31.136.**]

14:40] • [IP: 61.8.139.**] mała poprawka: przez Swinoujscie jedzie dużo rowerzystów z Niemiec lub DO Niemiec albo nawet dalej, bo sa tez rowerzysci tranzytowi /zagraniczni. Ostatnio widziałem na promach na rowerach z sakwami dalekobieżnych: małżenstwo lat ok.75, Niemców oraz w podobnym wieku pana (tez nie-Polaka) majacego mnóstwo wypchanych sakw, moze jechal z namiotem.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 15:24:22] • [IP: 195.128.180.**]

"Jojo" jak przyjdzie to zrobi tu porzadek - taki uczciwy pisowiec?

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 14:54:30] • [IP: 151.248.62.***]

Efekty nieudolność Agatowskiej od Czarzastego komunisty. Malo tego ta kobieta nie jest w stanie zdzierżyć krytyki na portalach społecznościowych, usowa nie sprzyjające jej komentarze i blokuje ludzi by wchodząc na jej profil wszyscy myśleli jaka to ona nie fajna. Prawda jest taka że ona nadaje sie do cyrku robic za klauna a nie prezydenta miasta

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 14:43:53] • [IP: 195.116.253.***]

Czyli dostęp i transport mieszkańców oraz turystów na plażę po stronie Warszowa, to przy tym" uznamskim" problemie mały pikuś! Jeszcze trochę i na tym kierunku Warszów będzie odcięty od miasta. Ale co tam! Grunt, że bogaci turyści za chwilę przyjadą wypasionymi furami do hoteli i forsę w nich zostawią.

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 14:40:58] • [IP: 61.8.139.**]

No i git … to miasto jest dla zmotoryzowanych turystów z Niemiec a nie tych z Polski z sakwami przy rowerach. Smutne ale prawdziwe

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 14:39:17] • [IP: 77.111.247.**]

w UM to chyba ich rozum opuścił. ..

Gość • Poniedziałek [18.05.2026, 14:34:42] • [IP: 83.30.102.**]

Wydało się dlaczego miasto nagle postanowiło zakupić dwa autobusy przegubowe. Niestety jest problem z finansowanie przeprawy promowej - brak kasy. Ale autobusy tego problemu nie rozwiążą. Potrzebne są nowe, dostosowane do obecnych potrzeb promy. Tylko tyle i aż tyle.

Oglądasz 51-75 z 113
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■