Jan Bociąga należy do grona najbardziej rozpoznawalnych świnoujskich artystów. Urodził się w 1940 roku w Zalesiakach w powiecie pajęczańskim. Edukację artystyczną zwieńczył studiami w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1969 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowniach profesorów Stanisława Teisseyre i Jacka Żuławskiego. Specjalizował się również w malarstwie architektonicznym pod kierunkiem doc. Barbary Massalskiej.
Prace Jana Bociągi były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Dzieła artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Zachodniego w Słupsku, a także w prywatnych kolekcjach w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.
Dla mieszkańców Świnoujścia twórczość artysty jest szczególnie bliska. To właśnie Jan Bociąga zaprojektował i wykonał wielkoformatowe kompozycje ścienne, które przez lata zdobiły elewacje budynków przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Do dziś można podziwiać również jego mozaikę znajdującą się na elewacji pływalni przy świnoujskiej promenadzie.
W latach 1995-2005 artysta prowadził Galerię ART Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Był jej pomysłodawcą i kuratorem, a stworzone przez niego logo oraz nazwa galerii pozostają niezmienne od początku jej działalności.
Na wystawie „Malarstwo idei” zaprezentowane zostaną prace ukazujące charakterystyczny dla Jana Bociągi sposób postrzegania świata, w którym malarstwo staje się nośnikiem refleksji, symboli i artystycznych poszukiwań.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 27 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii ART Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Wstęp jest wolny.






















to wspomnienia Jana z pociąga...
To są obrazy DUCHOWE, tam się dzieją rzeczy skomplikowane, złożone i oderwane od trywialności. Jeśli zaś ktos podchodzi do obrazu, że ma coś przedstawiać, to niech będzie konsekwentny, niech oczekuje" przedstawiania" w symfoniach Beethovena, preludiach Chopina...
@09:05:37 To nie jest ani boczna ani przednia szyba samochodu. To jest szyba w wagonie przedziałowym.
Pan Jan jest wyjątkową osobą co czyni jego prace głębokimi I emocjonalnie wartościowymi obcowanie z jego pracami to zaszczyt I uczta dla duszy, miałem ten zaszczyt I szczęście spotkać go na swojej drodze, pozdrawiam serdecznie Stanisław Gałczyński.
@19:44:33 to raczej boczna szyba, wyraźnie widzę lewe lusterko
Dziwiący się na nn forum tkwią chyba nawet nie tylko w XIX wieku, ale i w XVIII, bo gdyby zobaczyli obraz Williama Turnera żyjącego do połowy XIX pt." Burza śnieżna - statek parowy u wyjścia z portu" pytaliby tak samo, ha, ha, inteligentnie: A CIO TO? Za pierwsze obrazy abstrakcyjne uznaje się dzieła Kandinskiego z lat ok.1910, ale wg mnie tak naprawdę jako pierwszy to Turner malował obrazy, gdzie zatraciła się przedmiotowość. A już słynny obraz Caspara Davida Friedricha pochodzącego z odległego o 70 km od Świnoujścia Greifswaldu, " Mnich nad morzem" z 1808 r. nie skupia się na szczególe i działa jakościami malarskimi.
Czy może ktoś zinterpretować ten obraz na zdjęciu" Pejzaż morskii"?
Maciek, dawaj!!
co to ma być? jprd ha
Wszedłem kiedyś na wystawę J.Bociągi w Galerii Art. Z uwagą obejrzałem każdy obraz. Potem przyszedłem drugi raz, trzeci, czwarty. Dlaczego? Bo za jednym razem odczytałem tylko część gęstej treści Przekazu. Wystawa okazała się. ..książką, której nie można" przelecieć" jak wymagającej niezbyt dużo czasu stronki internetowej. To najlepszy malarz Świnoujścia, powinien być znany w całej Polsce!
Koniecznie trzeba zobaczyć tę wystawę !!
Noooo, malarstwo jest. Myślałem, że to zaparowana przednia szyba w samochodzie.
Do kiedy, ta wystawa?