POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Piątek [21.08.2009, 07:44:53] • Region

Powrót „Lecha” z ekspedycji archeologicznej

Okręt ORP „Lech” zakończył poszukiwania wraku „Książkowca”. Sondaż podwodny nie potwierdził obecności wraku na żadnej z trzech prawdopodobnych pozycji. Podjęto zatem decyzję o zmianie rejonu działań i przeprowadzeniu dodatkowych badań na wraku „Zbożowca” zalegającego w pobliżu Półwyspu Helskiego. Dzisiaj (21 sierpnia) ORP „Lech” wraca do portu w Gdyni.

ORP „Lech” wyszedł z portu w Gdyni w poniedziałek (17 sierpnia) z zadaniem odnalezienia wraku legendarnego „Książkowca”. Niesprzyjająca pogoda (silny wiatr i duże fale) uniemożliwiły początkowo badania w rejonie prawdopodobnej obecności wraku. Okręt zajął zatem pozycję na innym akwenie, na którym przez pierwsze dwa dni prowadzono szkolenie nurków głębokowodnych. W nocy z wtorku na środę, w związku z poprawiającą się pogodą okręt przeszedł do pierwotnie założonego rejonu i rozpoczął sondowanie dna. Zbadano trzy prawdopodobne pozycje i obszar w promieniu 600 metrów. Jednak sondaż sonarowy nie potwierdził obecności wraku „Książkowca” na tych pozycjach.

Wobec braku kontaktu sonarowego podjęto decyzję, aby dalszą część nurkowań i prac archeologicznych prowadzić na innym obiekcie - wraku „Zbożowca”, na północ od Półwyspu Helskiego, gdzie około miesiąc temu Marynarka Wojenna we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim prowadziła już badania. Dzięki temu rozszerzono bazę danych na temat tego XVIII-wiecznego statku. Nurkowie Marynarki Wojennej wykonali operację zejścia na głębokość zalegania „Zbożowca” (około 80 metrów) i wydobyli eksponaty, które pozwolą na dokładniejsze badania historii tej jednostki. Wśród wydobytych eksponatów były m.in. próbki drewna do analizy dendrochronologicznej oraz dwa eksponaty archeologiczne.

Prace podwodne z pokładu ORP „Lech” prowadzili nurkowie z 3 Flotylli Okrętów oraz Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków w ramach programu szkoleń specjalistycznych. Łącznie w operacji uczestniczyły cztery pary nurków.



ORP „Lech” to uniwersalny, duży okręt ratowniczy. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy załogom zatopionych okrętów podwodnych. To jedna z niewielu tego typu jednostek na Bałtyku, która może prowadzić długotrwałe operacje ratownicze, prace podwodne, badania dna morskiego, a także zadania patrolowe. Okręt może pomagać innym jednostkom na morzu, usuwać uszkodzenia, gasić pożary, ściągać z mielizny, holować oraz odkażać okręty i statki. „Lech” może prowadzić akcje poszukiwania i ewakuacji rozbitków oraz udzielać poszkodowanym natychmiastowej pomocy w ambulatorium okrętowym. ORP „Lech” stacjonuje na co dzień w Gdyni i wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia, który jest częścią 3 Flotylli Okrętów. W latach 1998-2000 okręt został gruntownie zmodernizowany. Jednostka ta jest w pełni wyposażoną platformą do prowadzenia głębokowodnych prac nurkowych. Właśnie z tego typu okrętów nurkowie MW prowadzili wcześniej specjalistyczne operacje głębokowodne: poszukiwawcze, badawcze czy ratownicze. Okręt w czasie swojej dotychczasowej służby brał udział w wielu narodowych i międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak m.in.: BOLD MONARCH 08, REKIN, PASSEX, COOPERATIVE VENTURE, BALTOPS, BALTIC PORPOISE, CROWN EAGLE, SORBET ROYAL, SAREX, SMER/MEDEX.


kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Piątek [21.08.2009, 17:30:48] • [IP: 88.156.234.***]

Kiedy sie zajma wrakiem Bursztynowca ?

Gość • Piątek [21.08.2009, 09:38:00] • [IP: 80.245.186.**]

pochwalcie się trepiątka ile przy okazji dorsza nałapaliście bo podobno dobrze brał

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nasze dziewczęta ze Świnoujścia i ich opiekun i choreograf Izabela Gromek - Świątek zdobyły pierwsze miejsce w 27 FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO . TEATR TAŃCA GOTHIKA PO RAZ DRUGI Z RZĘDU ZOSTAŁ LAUREATEM 27. FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO ORAZ NAGRODY SPECJALNEJ POLSKIEJ GRUPY ZBROJENIOWEJ. TEATR TAŃCA GOTHIKA 🥇🏆 Liliana Ośmialowska, Nadia Guzik, Wiktoria Mokrzycka, Zofia Tałanda, Hanna Puźniak, Łucja Drachal, Luiza Kradyna, Ida Świątek, Zuzanna Wlczak, Julia Tarnowska. Tytuł widowiska tanecznego: "JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA, KIEDY MY ŻYJEMY" 🇵🇱 ■