Pomnik przez wiele lat symbolizował Przyjaźń Marynarza Polskiego i Radzieckiego. 10 lat temu ówczesny prezydent miasta Stanisław Możejko zlecił wycięcie z niego postaci marynarzy, do postumentu dobudowano wtedy stalowe rusztowanie. Dyskusja nad tym co zrobić z pomnikiem rozgorzała ponownie 6 lat temu, przy projektowaniu nowego wyglądu placu na którym stał.
Część mieszkańców uważała, że pomnik jest po prostu brzydki, wielu jednak było przeciwnych jakimkolwiek zmianom i w efekcie remont placu wykonano, a pomnik zostawiono. Temat jednak powrócił w związku z planowaną przebudową ulic. Zdania świnoujścian nadal są jednak podzielone.
Pomnik będzie zdemontowany i przewieziony do magazynów Urzędu miasta. Na jego miejscu stanie nowy, zaprojektowany przez artystę Andrzeja Pawełczyka i architekta Ryszarda Pomierczyka. Będą to trzymetrowe płyty z wyciętym godłem narodowym, całość będzie podświetlona. Prace będą kosztowały ok. 200 tys.złotych, przetarg ma być rozstrzygnięty pod koniec miesiąca.
Nowa idea pomnika celowo została oparta o oszczędną formę geometryczną / powtórzona forma wertykalnej płyty kamiennej / której prostota a więc i uniwersalność pozwala na umieszczeniu w miejscu do jakiego pomnik został zaprojektowany. Materiały, to stal nierdzewna i czerwony granit. Prosta forma płyty została wzbogacona przez wycięcie tradycyjnej sylwetki orła wypełniającej wnętrze. Jest to zabieg o znaczeniu zarówno symbolicznym jak i dekoracyjnym przy czym to pierwsze znaczenie jest silniejsze.
Pierzeje otaczające Plac Słowiański składają się z budynków zarówno o wartości historycznej jak i takich które tej wartości nie niosą, ponadto w obszarze zamykającym oś kompozycyjną placu powstają także budynki o całkowicie współczesnej architekturze Celowo więc, oszczędna bryła pomnika ma na celu wyeksponowanie przesłania w niej zawartego i nie kłóci się z przestrzenią placu a jedynie symbolicznie go uzupełnia.
Dzięki tak przyjętym rozwiązaniom Plac Słowiański może również stać się przestrzenią publiczną o wymiarze integracyjnym. Prostota przyjętego rozwiązania nie umniejsza wagi przekazu niesionego przez pomnik ale dzięki swej kameralności nie przytłacza formą otoczenia pozwalając na ożywienie przez obecność ludzi przestrzeni wewnątrz miasta.
brak napisu pomnik tak to mogą niektórzy pomysileć ze to słup ogłoszeniowy i gotow go obklejać
spoko
No pieknie i znowu ktos przytuli naszych pieniazkow za lewiznie a niedawno robili pomnik i byly niejasnosci co do kosztorysu przycichło dopiero co to juz mozna lekko nadwyrezyc opinie i niewspomne o budrzecie szkoda gadac renciste co ma 400 zł to uzod za 20 zloty nalicza odsetki a persona wałki kreca na dziesiatki tysiecy jak chca sobie stawiac niech stawiaja za kase swoja zamiast tego kupic tomograf komputerowy do szpitala miejskiego z tego ludzie skorzystaja a nie 250 tys wypierdziela na jakies kawalek marmuru i betonu helooo PRZECIESZ JEST KRYZYS na odsniezanie gdzie pieniadze bylu wiecej nienapiesze bo cisna mi sie słowa niecenzuralne
najwyższy czas
A mnie się ten pomnik podoba, jest wyważony, spokojny, stonowany, delikatny. Może i lepiej że jest z boku, nie zasłania przestrzeni i widoku na wodę. Tak jest lepiej. Bo pamiętać o bohaterach trzeba, a jednocześnie nie przesadzać z monumentalnością pomników.
rzeczywiście pomnik Dżimiego Radyjko byłby bardziej ciekawy w tym miejscu jako upamiętnienie ikony tego miasta i atrakcja turystyczna
Jestem za pozostawieniem rusztowania - pomnika wiecznych remontów. Ten, mimo że przypomina pudełko zapałek i gdzieś jakby ze wstydu w kącie postawiony, prostotą i estetyką przewyższa szubienicę, jednak każdy pomnik lepiej się ogląda, kiedy się nie potyka o dziury na ulicy. Więc najpierw dobry plan zagospodarowania przestrzennego, chodniki i ulice, a na końcu zmieniać symbolikę historii.
Pomnik ciekawy i zaprojektowany rozsądnie ale może byłoby lepiej gdyby stał w innym niż plac miejscu ?
Czy ten pomnik, nie mógł by mieś kształtu jakiejś ciekawej rzeźby nawiązującej kształtem do upamiętnienia? A nie jakiś kawałek betonowego kloca z dwoma rogami.Taki pomnik ze zdjęcia można postawić na terenie koszarów jednostki na cześć Konstantemu Plisowskiemu.
PROFANACJA Z DEGUSTACJĄ !
08:32] • [IP: 92.42.119.***]: Ładnie i mądrze ujęte. Faktycznie alegoria przyjaźni zawarta w formie poprzedniego pomnik została zakwestionowana i w chory sposób upolityczniona przez małych zacietrzewionych ludzi o bardzo wąskich horyzontach myślowych. Nowy pomnik z proponowaną inskrypcją wydaje się być w Świnoujściu nieco oderwany od rzeczywistości...
a ja chce żeby DZIMI RADYJKO miał swój pomnik.Może to byc postac siedząca na ławce trzymająca radio przy uchu na podobieństwo wyżej wymienionego.
dobrze by było gdyby przez cały rok na masztach przy pomniku wisiały dwie flagi narodowe.
Poprzedni pomnik czcił braterstwo broni żołnierzy, którzy w codziennym trudzie wyzwalali te ziemie z hitlerowskiego teroru.To byli młodzi chłopcy, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy Kazachowie.W codziennej walce rodziło się koleżeństwo i przyjażń.Oni także chcieli spokojnie żyć w rodzinnych stronach.To nie Ich wina że młodość, najpiękniejsze lata upłynęła im na polu walki.To braterstwo właśnie, zawarł artysta w kształcie poprzedniego pomnika.Mnie i wielu moim znajomym nie przeszkadzało, że na cokole pomnika jest polski i rosyjski marynarz.Oni nie walczyli o powrót naszego miasta do macierzy, bo Świnoujście nigdy nie należało do Polski.Poprzedni pomnik nie był poświęcony bohaterom walki o niepodległość Rzeczypospolitej.Idea poprzedniego monumentu została wypaczona w momencie kiedy zaczęli grzebać przy nim politycy, ci wielcy a potem ci mali, miejscowi bez wykształcenia, bez jakiejkolwek wizji naszego miasta na przyszłość.Dzisiaj na tym miejscu stoi kupa skał i złomu.Zwyczajnie tam nie chodzę.
sprzedam przyczepe śniegu, bialy, nie deptany, mocno skrzypi. tanio!!
A kto pamięta, kiedy usunięto poprzedni pomnik (ten z marynarzami) i po raz pierwszy odbyła się uroczystość z nowym pomnikiem? Mam w archiwum domowym własnoręcznie wykonanie nagranie filmowe z jego demontażu. Nie było wtedy na placu innej kamery, tylko moja. Za to fotki robiło kilku fotoreporterów. Zamieszczę wkrótce nagranie na youtube. Może stanowić jako druga część artykułu. Muszę tylko trochę je przyciąć, bo ma 45 minut i ponad 2 GB
Jak ma być tam światło to niech będzie i dźwięk. Było by bardzo fajnie, gdyby z monumentu wydobywały się patriotyczne piosenki. A tak na marginesie, nie eksponuje się godła państwowego w postaci dziury.
Czy władze nie mają innych zmartwień.a może trzeba dac komuś zarobic.
Zero poszanowania dla historii polski, trzeba zaakceptować że były okresy złe i dobre i nie da się tego wymazać w żaden sposób
Centrum handlowe a nie jakies pomniki do to za kraj co skrzyzowane to pomnik!!
Idealnie byłoby gdyby ten pomnik na czas poza uroczystościami państwowymi chowany był do ziemii (technicznie jest to przecież do wykonania)... to takie nieeuropejskie, niegościnne z tym orłem, tylu starszych niemieckich turystów tutaj przecież przyjeżdża!Tyle kasy zostawiają!Nie można ich denerwować na stare lata!;)
Ty to chyba tez artysta, tylko trochę mniejszy talent co ? I jak oplujesz buty Pawełczykowi to się lepiej poczujesz ? A coś innego umiesz, oprócz obrażania innych.
Mnie się ta płyta pamiątkowa(bo raczej nie pomnik) nie podoba. Poza tym jeśli ktoś podpisuje się samozwańczo jako" mieszkańcy świnoujścia" to miło byłoby zapytać tychże co o tym myślą. Osobiście projekt pana Andrzeja pasuje mi bardziej do tablicy poświęconej ofiarom gazoportu...
taki artysta z tego PAWELCZYKA jak z koziej du..py traba Jest wielu wyksztalconych ludzi w swinoujsciu a nie jakis Pawelczyk I skromnoscia tez nie grzeszy cyt byle czym nie jezdzi smiechu warte w tym wieku jeszcze sie starym zluzytym lupem chwalic WSTYD I ZENADA
Lepiej postawic pomnik Romanowi Dmowskiemu